Stvarni načrt ali pobožne želje?

Svet bolnišnice je predsinočnjim potrdil finančni načrt. Za nekatere je preveč optimističen, a direktor meni, da je stvaren. Bolnišnica naj bi izgubo s šestih znižala na 1,8 milijona evrov. Posodobila bi opremo ter zgradila drugi fazi oddelka v Stari Gori in urgence.

Direktor načrtuje, da bodo letos v bolnišnici izgubo s šestih 
zmanjšali na 1,8 milijona.  Foto: Leo Caharija
Direktor načrtuje, da bodo letos v bolnišnici izgubo s šestih zmanjšali na 1,8 milijona.  Foto: Leo Caharija

ŠEMPETER > Čeprav v bolnišnici za letos načrtujejo izgubo, naj bi ta bila manjša od minulega leta, prihodnje leto pa bi bili na pozitivni ničli, optimistično napoveduje direktor Stanislav Rijavec. Načrtujejo 54 milijonov prihodkov in 55,8 milijona odhodkov. “Našli smo notranje rezerve glede reorganizacije procesov in manjših zamenjav delovne sile. Seveda smo obvezani program narediti v celoti, ne kot prejšnja leta, ko tega nismo uspeli uresničiti,” je pojasnil. Tudi s pomočjo zdravstvenega ministrstva naj bi zmanjšali obveznosti do dobaviteljev, ki znašajo osem do devet milijonov.

“Dnevno se pogovarjamo, nekateri odpisujejo obveznosti, obresti. Zelo pozitivno je tudi, da je ministrstvo mogoče našlo denar za drugo fazo stavbe v Stari Gori in bi obe fazi končali sočasno.”

90

odstotkov medicinske opreme oziroma aparatov je dotrajanih in bi jih bilo treba zamenjati

Prodali bi tudi sestrski dom in vrtno hišo

Izgubo naj bi lahko zmanjševali tudi s prodajo sestrskega doma in vrtnarske hiše, s čimer se vsi člani sveta zavoda niso strinjali. “Bolnišnica je v takšni fazi, da se mora tudi dezinvestirati, če hoče investirati. To sta objekta, ki nam ne služita ne gospodarsko ne finančno,” je utemeljil načrte o prodaji. V sestrskem domu sicer živi približno 40 ljudi, nekateri imajo tudi najemne pogodbe za nedoločen čas. A Rijavec utemeljuje, da je stavba dotrajana in bolnišnici samo v breme, saj z najemninami ne pokrijejo niti tekočega vzdrževanja. Denar, ki bi ga s prodajo dobili, bi porabili za nove naložbe - med drugim v drugi fazi oddelka za rehabilitacijo in urgentnega centra, za ureditev fekalne kanalizacije, dela lekarne in nakup medicinske opreme. 1,2 milijona evrov za slednjo naj bi prispevalo ministrstvo.

Vodstvo bolnišnice je predvidelo, da bi lahko nekatere oddelke selili izven bolnišnice na druge lokacije. “Nekateri oddelki, zlasti v stari stavbi, ne gredo skupaj, ne morejo se širiti in razvijati, zato iščemo rešitve,” je utemeljil Rijavec.

Nujno je treba posodobiti opremo

Bolnišnica naj bi obenem prestrukturirala program. Prihodke naj bi povečali. Pogoj pa je nabava nove opreme, saj je kar 90 odstotkov opreme dotrajane, je pojasnila strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler. V mesecu dni naj bi izbrali dobavitelja za novi CT, tako da bodo imeli dva. Mamograf, ki ga imajo na posodo v okviru programa Dora, bodo lahko imeli do septembra, v kratkem pa naj bi kupili svojega. Jeseni bodo uvedli tudi samoplačniške storitve, predvsem na področjih, kjer so dolge čakalne dobe. “Morda pri ultrazvokih, da bi obvladali čakalne dobe, bomo CT preiskave spet delali popoldne, kader je temu naklonjen,” je napovedala.

Finančni načrt so nekateri člani sveta označili kot preoptimističen, celo nerealen, predvsem so dvomili, da bi lahko tako na hitro izgubo bolnišnice s šestih zmanjšali na manj kot dva milijona evrov. A Rijavec meni, da je to možno. Vsekakor bo načrt moral potrditi sanacijski odbor, sicer bo tako, kot da ga ne bi sprejeli.


Najbolj brano