Prihodnje leto v Pivkinem obratu morda že sto zaposlenih

“Verjamem, da je bila ta selitev nujna. Tu se lahko razvijamo - z vidika prostorskih zmožnosti in tehnologije,” je leto dni po nakupu in kasnejši prenovi specializiranega mesnega obrata v Kromberku povedal predsednik Pivkine uprave Janez Rebec.

V Pivkinem obratu v Kromberku je danes 68 zaposlenih, večinoma 
z goriškega območja. Po načrtih bi jih lahko bilo do leta 2020 
sto.  Foto: Nace Novak
V Pivkinem obratu v Kromberku je danes 68 zaposlenih, večinoma z goriškega območja. Po načrtih bi jih lahko bilo do leta 2020 sto.  Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > Vodstvo družbe Pivka perutninarstvo je v Kromberku danes predstavilo, kaj so v letu od nakupa dosegli v prostorih nekdanjega Mipa, pa tudi poslovne rezultate v minulem letu in prenovljeno podobo blagovne znamke. Predsednik Pivkine uprave Janez Rebec je začel s tem, da je bila sama selitev proizvodnje s Kala pri Pivki zelo zahtevna, saj je bilo treba najprej preseliti opremo, urediti prostore, potem preseliti zaposlene iz Pivke, v naslednji fazi pa je šlo veliko energije v iskanje lokalnega kadra in učenje novih zaposlenih na novi lokaciji.

Danes je v Pivkinem obratu v Kromberku 68 zaposlenih, večinoma z goriškega območja. Med njimi je 15 nekdanjih Mipovih delavcev, ki deset let po propadu nekdanjega goriškega mesnopredelovalnega velikana v Pivkinem mesnem obratu zasedajo ključne položaje.

6.000

ton barjenih izdelkov iz piščančjega mesa letno naj Pivka v Kromberku proizvedla do leta 2020

Čez eno leto načrtujejo podvojitev proizvodnje

Po selitvi proizvodnje iz Kala v Kromberk je proizvodnja količinsko še vedno na enaki ravni, kar pomeni 3000 ton barjenih izdelkov iz piščančjega mesa letno, do leta 2020 pa naj bi proizvodnjo podvojili.

“Kakšne večje naložbe niso potrebne, ker mislim, da je to trenutno najsodobnejši obrat za mesno predelavo v Sloveniji,” je še povedal Rebec in dodal, da se bo število zaposlenih, ko bodo zastavljeni cilji do naslednjega leta doseženi, približalo številki sto.

68

zaposlenih zdaj dela v Pivkinem obratu v Kromberku

V zadnjih mesecih so začeli v Kromberku proizvajati tudi za sestrsko družbo Kras. Ker so z nakupom in dodatnimi naložbami v obrat - skupaj znašajo 4,4, milijona evrov - pridobili 22.000 kvadratnih metrov površin, trenutno pa jih uporabljajo le tretjino, potrebe po širitvi na tem območju nimajo. Zato jih preostale nepremičnine, ki v stečajnem postopku Mipa na tem območju niso bile unovčene, ne zanimajo. Izjema so le garderobe, ki jih imajo trenutno v najemu in bi jih imeli dolgoročno radi v svoji lasti.

S pomlajeno podobo do mladih potrošnikov

Vse opreme, ki so jo dobili v paketu ob nakupu, ne potrebujejo. “Trenutno smo v fazi prodaje klavnih linij, saj smo že takoj na začetku povedali, da ne nameravamo zagnati klanja. Tu gre prvenstveno za obrat za predelavo mesnih izdelkov,” je še pojasnil Rebec, ki je zadovoljen tudi s poslovanjem Pivke v lanskem letu. Družba je zabeležila skoraj desetodstotno rast čistih prihodkov. Po nerevidiranih podatkih je čisti poslovni dobiček lani znašal milijon evrov.

V družbi, ki v sodelovanju z 58 rejci letno vzredi dobrih 7,5 milijona piščancev, ves čas iščejo nove rejce. Še posebej zaželeni so na Primorskem, ker to pomeni krajši prevoz in posledično manjši ogljični odtis.

Glede prenovljene podobe blagovne znamke je prvi mož Pivke povedal, da od nje pričakuje predvsem pomladitev in iskanje še dodatnih novih mladih potrošnikov. “Prej smo bili usmerjeni boj na tradicijo, zdaj pa ciljamo tudi na tiste sodobne potrošnike, ki potrebujejo kakovosten in zdrav obrok,” je še pojasnil Rebec, ki je zadovoljen, ker jih je okolje, kamor so prišli, dobro sprejelo.

S Pivko se v okolje vrača optimizem

Novogoriški župan Klemen Miklavič je o obuditvi proizvodnje v nekdanjem Mipu povedal: “Predvsem je pomembno to, da smo dobili domačega proizvajalca mesa, kjer je nekoč že bila mesna industrija, ki je zaradi neodgovornosti propadla. Danes vračamo s tem lokalnemu okolju optimizem.” Opozoril pa je tudi na to, da gre civilizacija naprej in da je dobrobit živali vse pomembnejša. Zato se je glede tega pozanimal in se prepričal, da Pivka sledi tem standardom in namerava s tem nadaljevati.

“Prav je, da smo občutljivi do okolja, do odnosa z živalmi. Če se žival dobro počuti, je tudi prehrana, ki izhaja iz nje, bolj zdrava,” je sklenil.


Komentar novinarja

Nace Novak

Za domačine je še vedno Mip

Deset let mineva od propada in začetka stečajnega postopka nad družbo Mip. Večji del kompleksa nekdanjega mesnopredelovalnega velikana na Goriškem je že eno leto v lasti družbe Pivka perutninarstvo. Njeno vodstvo je danes v Kromberku sklicalo novinarsko konferenco in vsi novinarji, ki smo se je udeležili, smo rekli, da gremo na “tiskovko” v Mip. Pa čeprav Mipa že zdavnaj ni več. A spomin ostaja močno vtisnjen v prostor. Zato, ker je imela družba svojo težo in veljavo, ker so njene mortadele slovele ...

Preberi več

Najbolj brano