Pričevanja tudi v radijski igri

Še nekaj dni si je moč ogledati veliko pregledno razstavo o beguncih s Soške fronte, ki jo je v Goriškem muzeju postavil Marko Klavora. V torek se veliki razstavni projekt zaključuje z javnim vodstvom in predvajanjem radijske igre.

Razstava ponuja bogat in poveden izbor predmetov, fotografij, 
podatkov in pričevanj.  Foto: Leo Caharija
Razstava ponuja bogat in poveden izbor predmetov, fotografij, podatkov in pričevanj.  Foto: Leo Caharija

KROMBERK > Razstava, ki zajema skoraj celo nadstropje kromberškega gradu, je osrednji projekt ustanove ob 100. obletnici dogodkov v 1. svetovni vojni. Postavitev, ki jo je oblikovala Ana Hawlina, obiskovalca pelje v krogu, tako kot so se v krogu, od doma, v begunstvo in nazaj domov, gibali Primorci pred stotimi leti. Potovalne skrinje, voziček, napolnjen s culami in kovčki, zasilne barake, železni ključi in uokvirjene družinske fotografije poustvarjajo vzdušje tistega časa. Ključni del razstave pa so pričevanja in spomini ljudi, ki so doživeli strahote vojne. “Razstava o beguncih v prvi svetovni vojni je dovolj močna, da obiskovalca napelje tudi k razmisleku o danes,” je ob postavitvi razmišljal kustos Marko Klavora.

Pričevanja bodo tudi v središču zaključka razstavnega projekta, ki bo v torek popoldne in zvečer. Premierno bodo namreč predvajali radijsko igro, ki jo je producirala Radiotelevizija Slovenija oziroma njen radijski program Ars v sodelovanju z Goriškim muzejem. Ob dokumentarni radijski igri Slovenski begunci s Soške fronte bodo projecirali fotografije. Avtorja dokumentarne igre sta Klavora in Neda Rusjan Bric, ki v igri tudi nastopa s še štirimi igralci. Pričevanja beguncev je zbral Vili Prinčič, ki je v preteklih desetletjih opravil obsežno in neprecenljivo delo za ohranjanje zgodovinskega spomina. Pred predvajanjem bo imel zadnje javno vodstvo po razstavi.

90.000

primorskih beguncev se je umikalo Soški fronti, velika večina na območje Avstro-Ogrske.


Najbolj brano