Klub tolminskih študentov deluje že pol stoletja

Klub tolminskih študentov mlade povezuje že 50 let, po spominu nekaterih pa celo kakšno leto več. Dolgoletno delovanje so pred dnevi obeležili z domiselno prireditvijo v Kinogledališču z obujanjem spominov, ki so jih zabeležili tudi v zborniku.

Študenti različnih generacij iz Posočja študirajo  in se vmes  
zabavajo, obenem pa ostajajo povezani z domačim okoljem.
Študenti različnih generacij iz Posočja študirajo in se vmes zabavajo, obenem pa ostajajo povezani z domačim okoljem. 

TOLMIN > V pogovorih z nekdanjimi predsednicami in predsedniki Kluba tolminskih študentov (KTŠ) in z današnjim vodstvom so se sprehodili skozi čas in ugotavljali, da se je marsikaj spremenilo, povezovanje med mladimi, ki študirajo, pa ostaja.

Iz Posočja 700 študentov

Kot pravi predsednica Lara Batistuta, je v tem šolskem letu na različne fakultete vpisanih 700 študentov iz Posočja. “Klub pokriva občine Tolmin, Kobarid in Bovec oziroma upravno enoto Tolmin. Imamo 350 članov, med njimi so tudi dijaki, ki jih uvajamo za delo naprej. Smo aktivni, lani smo pripravili 36 dogodkov in projektov. Trudimo se za raznolik program s koncerti, športnimi in kulturnimi dogodki, poskušamo upoštevati različne želje.” Poskrbijo vsaj za nekaj tolminskega nočnega življenja s koncerti v klubu Tropikana v objektu na sotočju Soče in Tolminke.

S prihodki pokrivajo stroške, da denar ostane za resnejše naloge. “Lani smo skupaj s TKK Srpenica pripravili izobraževanje študentov za prvi intervju pri iskanju zaposlitve. Pred leti smo obudili tolminski praznik frike. Klub že od leta 1995 v Ljubljani organizira odmeven dogodek Preboj soške fronte s predstavitvijo Posočja,” našteva. Glede na število študentov dobijo od Študentske organizacije Slovenije približno 40.000 evrov letno, poleg tega nekaj prispevajo občine, denar iščejo na razpisih.

Preprečili so HE na Soči

Prvi predsednik pred 50 leti Borut Klanjšček se spominja: “Bili smo prva generacija dijakov v tolminski gimnaziji, pred tem je bilo zgolj učiteljišče. Gimnazijci iz Posočja pred nami, ki so se šolali v Idriji, Novi Gorici in celo na Jesenicah, so se povezovali v novogoriškem klubu študentov. Toda nekateri podatki nakazujejo, da so se iz njega izločili že leta 1964 ali leto pozneje, saj obstaja štampiljka.” Na ustanovni skupščini Kluba tolminskih študentov se jih je pred 50 leti v gostilni Pri Mraku v Ljubljani zbralo kar 150. “Naredili smo spisek in z njim prišli na Občino Tolmin, da registriramo društvo. Niso mogli verjeti, da je v našem okolju toliko študentov. Takratna oblast je zaznala naš potencial in ponudila denarno pomoč za delovanje. Toda nismo bili podkupljivi. Takratne generacije so soustvarile Posočje,” pravi upokojeni dolgoletni direktor tolminske enote banke NKBM Klanjšček. Da res niso bili podkupljivi, utemeljuje upokojeni dolgoletni direktor upravne enote Tolmin in predsednik fundacije Poti miru Zdravko Likar: “Organizirali smo se proti načrtovani gradnji hidroelektrarne v Kobaridu in tudi z diverzantskimi akcijami oblast prepričali, da je reko treba ohraniti.“ Zdajšnja tolminska podžupanja in vodja fundacije Poti miru Maša Klavora pa se spominja, da so bili v času njenega predsednikovanja klubi pod drobnogledom davčne inšpekcije: “Pri nas niso zaznali nepravilnosti.”


Najbolj brano