Dron, ki bo prinesel defibrilator ...

Osnovnošolci tretje triade iz šestih osnovnih šol na Goriškem so včeraj na mestni občini predstavili približno dvajset zanimivih podjetniških idej. Skupaj s podjetniškimi in pedagoškimi mentorji so jih razvijali od lanskega novembra v sklopu interesne dejavnosti Podjetniški eksperiment.

Mladi so se v okviru podjetniškega eksperimenta učili tudi, kako 
učinkovito in zanimivo predstaviti svoje podjetniške zamisli. Foto: Jure Batagelj
Mladi so se v okviru podjetniškega eksperimenta učili tudi, kako učinkovito in zanimivo predstaviti svoje podjetniške zamisli. Foto: Jure Batagelj

NOVA GORICA > S kratkimi petminutnimi predstavitvami, tako imenovanimi “pitchi”, se je na novogoriški mestni občini včeraj zaključil projekt Podjetniški eksperiment. Že četrto leto jih je organiziral Primorski tehnološki park v sklopu projekta Popri. Potekale so na Osnovni šoli Milojke Štrukelj v Novi Gorici, na OŠ Šempas, Dornberk, Solkan, Renče in Kanal ob Soči.

Razvili so 24 podjetniških idej

Sedemdeset osnovnošolcev od sedmega do devetega razreda, ki so skupaj razvijali 24 podjetniških idej, se je v okviru podjetniškega eksperimenta učilo, kako to rešitev razviti v nove izdelke in storitve, kako izdelati prototipe in kako učinkovito in zanimivo predstaviti svoje podjetniške zamisli. Poleg predstavnikov mestne občine so se dogodka, ki je potekal v okviru leta ustvarjalnosti mladih, udeležili tudi mladi podjetniki iz skupnosti Primorskega tehnološkega parka, ki so s svojimi nasveti mladim svetovali, kako še dodatno izboljšati podjetniške projekte pred prijavo na tekmovanje Popri.

“Vse ideje so bile dobre, posebej pa bi izpostavila podjetniško idejo Life Saver, ki so jo zasnovali učenci Osnovne šole Šempas. Gre za idejo za aplikacijo za pametni telefon, s katero bi bilo mogoče na kraj, kjer je človeka zadela kap, priklicati brezpilotni letalnik z defibrilatorjem,” je pojasnila vodja tekmovanja Popri Maja Rajer Obid.

Mladi so se učili javne predstavitve idej

Dodala je, da naj bi dron po koordinatah sam vedel, kam mora leteti. Med idejami je omenila še eno za aplikacijo za pametne telefone, ki so jo razvila dekleta z Osnovne šole Solkan. Aplikacija naj bi bila namenjena mladostnikom, njena posebnost pa je v tem, da bi na vprašanja, povezana s stiskami mladostnikov, prek portala odgovarjali strokovnjak, pa tudi vrstniki, ki so že dali skozi podobne izkušnje.

“Dogodek je bil pomemben, ker so mladi videli, kako potekajo javne predstavitve idej,” je še pojasnila vodja tekmovanja Popri in dodala, da se vsi udeleženci na letošnje tekmovanje Popri lahko prijavijo še do 21. marca.


Najbolj brano