Čipkarske tehnike v notnem zapisu

Glasbena šola Idrija, ki med zadnjimi v Sloveniji gosti potujočo razstavo o 200-letnici javnega glasbenega šolstva pred dvema letoma, praznik spremlja s šestimi koncerti in drugimi prireditvami. Odprtemu dnevu šole je dodala premierno glasbeno izvedbo čipkarske pravljice domačinke Petre Marinko Rus o Nejevernem Tomažku, ki ga je babica Ana učila klekljati.

Uglasbitvi in izvedbi klekljarske pravljice so botrovale učiteljice 
Glasbene šole Idrija in avtorica Petra Marinko Rus (sedi  v 
sredini).  Foto: Saša Dragoš
Uglasbitvi in izvedbi klekljarske pravljice so botrovale učiteljice Glasbene šole Idrija in avtorica Petra Marinko Rus (sedi v sredini).  Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Razstava pove vse o razvoju in pomenu dostopnosti kakovostnega glasbenega šolanja od leta 1816 dalje, ko je bila v ljubljanski normalki odprta prva javna glasbena šola. Med drugim tudi to, da se je v Sloveniji šolanje ustalilo pri 88 šolah, med njimi 15 zasebnimi.

V šoli petina idrijske in cerkljanske mladeži

“Glasbene šole v državi obiskuje približno 13 odstotkov osnovnošolcev, v Idriji in Cerknem pa dobra petina oziroma 316 učencev. 278 se jih uči inštrumente in sestavlja tri orkestre. Ostali so v pripravnicah in zlasti v teh bi si želeli več predšolskih otrok,” je razlog za bogato praznovanje in odprti dan šole pojasnila ravnateljica Tonja Lapanja Brenčič.

Učenci in profesorji so obiskovalce povabili na učne ure in vajo godalnega orkestra. Slavje bo 28 učiteljev šole sklenilo s samostojnim koncertom 27. septembra. Učiteljice pa so že v soboto premierno izvedle klekljarsko pravljico o Nejevernem Tomažku.

Pomirjujoča glasba klekljev

Da klekljanje pomirja, avtorica pravljice o Tomažku, ki ga je babica Ana učila klekljati, Petra Marinko Rus, tudi sama klekljarica, ve že dolgo. Pravljico je napisala, ko je bila lani sredi svoje neustavljivosti prisiljena obmirovati. Ker je bolj kot klekljarica glasbenica, oboistka pri godbenem društvu rudarjev in zavzeta učenka tega inštrumenta (prej je končala uk flavte), se ji je z učiteljico oboe Ano Leban Souza porodila ideja, da bi klekljanje izrazili z glasbo.

Tako je vsaka klekljarska tehnika, od lažjih do najtežjih, dobila svoj notni zapis. Ker je pravljica vendarle namenjena najmlajšim otrokom, so jo v soboto učiteljice šole - Teja Ličar Močnik kot Tomažek, ravnateljica Brenčičeva kot njegova učiteljica, glasbeni spremljevalki Souzova in Iva Herman - izvedle z Orfovim inštrumetarijem. Mednje je kot babica Ana sedla priznana klekljarica Albina Štucin. “Imela sem tremo, a je zvenelo imenitno,” je bila zadovoljna Rusova. Poslušalci vseh starosti so ji prikimali.


Najbolj brano