Evropski teden boja proti raku na materničnem vratu nagovarja ženske

Rak na materničnem vratu je eden najpogostejših vrst raka pri ženskah, nanj opozarja pravkar začeti evropski teden zoper to vrsto raka. Pri nas se je število žrtev, ki jih je terjal rak materničnega vratu, zadnja leta že skoraj prepolovilo prav po zaslugi državnega programa Zora, s katerim so doslej pregledali že 70 odstotkov žensk. Zdravniki ženske pozivajo, naj se odzovejo povabilu in gredo h ginekologu.

Rak na materničnem vratu ne boli, ženske ne vedo, ali se je 
pojavil, zato jih zdravniki pozivajo k rednim ginekološkim 
pregledom.   Foto: /
Rak na materničnem vratu ne boli, ženske ne vedo, ali se je pojavil, zato jih zdravniki pozivajo k rednim ginekološkim pregledom.  Foto: /

EVROPA, SLOVENIJA > 12. evropski teden preprečevanja raka na materničnem vratu traja do nedelje in poteka pod okriljem Evropske zveze proti raku na materničnem vratu. Pri nas pa že leta poteka državni presejalni program Zora pod okriljem Onkološkega inštituta (OI), ki je že pokazal dobre rezultate.

Po uvedbi državnega programa Zora leta 2003 se je incidenca raka na materničnem vratu v Sloveniji skoraj prepolovila. V letu 2014 je bila zabeležena najmanjša incidenca tega raka v zadnjih 60 letih. Gre za obdobje, odkar deluje slovenski register raka.

Pri ženskah, ki redno hodijo na pregled h ginekologu in pri tistih, ki so bile pravočasno cepljene proti okužbi s HPV, je verjetnost, da bi se pojavil rak na materničnem vratu, le 20- do 30-odstotna. Zadnja leta za tem rakom v Sloveniji zboli letno 120 žensk, največ med starejšimi, ki že leta ne hodijo na redne ginekološke preglede.

Pred štirimi leti je v Sloveniji za rakom na materničnem vratu zbolelo 114 žensk, kar je skoraj pol manj kot leta 2003 in približno 60 odstotkov manj obolelih žensk kot jih je bilo v začetku 60. let. Tedaj je bila incidenca tega raka v Sloveniji največja. Na OI dodajajo, da je to velik uspeh tudi v evropskem merilu.

Po podatkih OI so slovenske ženske državni presejalni program za zgodnje odkrivanje raka na materničnem vratu, imenovan Zora, zelo dobro sprejele. Zdaj se že več kot 70 odstotkov v program povabljenih žensk redno udeležuje presejalnih pregledov.

Preventivnim presejalni program Zora vabi na pregled ženske med 20. in 64. letom starosti, ki zadnja tri leta niso bile na rednem ginekološkem pregledu z odvzemom brisa materničnega vratu. Ženska dobi pisno vabilo s seznamom ginekologov na njenem območju, kjer se lahko naroči na pregled. Zato ženske naprošajo, naj se odzovejo in si morda rešijo življenje.

Zdravniki opozarjajo, da sicer za tem rakom praviloma obolevajo mlajše ženske. Po zaslugi Zore pa v Sloveniji v zadnjih letih odkrivajo to vrsto raka najpogosteje med starejšimi ženskami, po 50. letu starosti. To pa zato, ker do pregleda v sklopu Zore pred tem niso redno hodile na pregled h ginekologu in zato niti same ne vedo, da se je pojavil rak na materničnem vratu.

Zdravniki ugotavljajo, da gre pri ženskah, ki niso redno hodile h ginekologu, ob odkritju tega raka v programu Zora praviloma za že razširjeno ali celo za razsejano obliko raka. Pri zdravljenju takšne oblike raka je napoved izida bolezni slabša.

Pri ženskah pa, ki se redno udeležujejo vsaj Zorinih pregledov v intervalih, ko jih Zora povabi na pregled (ko tri leta same niso odšle h ginekologu), praviloma pravočasno odkrijejo že predrakave spremembe. Takrat je še možnost za nadaljnje kakovostno življenje in preživetje najugodnejša, saj te spremembe pričnejo takoj zdraviti, ko se rak še niti ni razvil. V nekaterih primerih pa odkrijejo raka v začetnem stadiju. Tudi v takšnem primeru gre za preprost operativni poseg in boljšo obliko zdravljenja, ko je ta vrsta raka še tudi ozdravljiva.

Še vedno pa v OI opozarjajo, da se pregledov nasploh, pa tudi na podlagi vabil Zore, premalo udeležujejo zlasti starejše ženske, stare od 50 do 64 let.


Najbolj brano