Za oskrbo starih in enakost bolnih

Brez najnovejših tehnologij ni sodobnega zdravljenja. Temelj zanje v vsaki državi je kakovosten program nacionalne zdravstvene strategije. Posodabljanju z vpeljavo inovacij v zdravljenje je namenjen mednarodni projekt EU Interreg Europe Ithaca. Sodelujočim državam, tudi Sloveniji, bo omogočil izdelavo sodobnih nacionalnih strategij za zdravljenje in boljšo dostopnost, v Sloveniji s poudarkom na dolgotrajni oskrbi ostarelih in enakosti vseh bolnikov.

Slovenija se v projektu Ithaca posveča zlasti zdravemu staranju in 
enakosti pri zdravljenju.
Slovenija se v projektu Ithaca posveča zlasti zdravemu staranju in enakosti pri zdravljenju.  

Ključna nosilka projekta je v Sloveniji Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani v sodelovanju z ministrstvoma za zdravje in delo ter socialo, nacionalnimi inštituti in gospodarstvom. Oktobra bodo prve izsledke predstavili v Ljubljani.

Vodilni partner projekta Interreg Europe Ithaca je nizozemska provinca Noord-Brabant, sodelujejo še v vsaki državi po ena regija - v Danski, Italiji, Združenem kraljestvu, Franciji, Španiji, Poljski, Nemčiji. Hkrati so sodelujoči člani omrežja Coral (evropsko združenje regij na področju pomoči iz okolja pri samostojnem življenju Ambient Assisted Living). Projekt se bo z drugo fazo iztekel leta 2021, ko bodo preverili učinke v prvi fazi oblikovanih akcijskih načrtov.

Devet držav

Vodilni partner projekta Ithaca je nizozemska provinca Noord-Brabant. Ostali partnerji projekta so Danska (regija Zealand), Italija (regija Friuli Venezia Giulia), Združeno kraljestvo (NHS Liverpool Clinical Commissioning Group), Francija (GIP Autonom’lab), Španija (Basque Foundation for Health Innovation and Research), Poljska (regija Malopolska), Nemčija (zvezna dežela Baden-Wuerttemberg) in Slovenija (Univerza v Ljubljani z nosilko FDV, v sodelovanju z več ministrstvi, zdravstvenimi inštituti, zavodi in predstavniki gospodarstva).

Nacionalna strategija in oskrba ostarelih

Mojca Šetinc iz FDV, sodelavka v projektu, poudarja, da omogoča Ithaca izboljšanje nacionalnih in regionalnih politik pri uvajanju inovativnih, z najnovejšo informacijsko komunikacijsko tehnologijo (IKT) podprtih storitev v zdravstvu in zdravljenju. Izboljšave bodo koristile podjetjem na tem področju in spodbujanju znanstveno-raziskovalne dejavnosti. “Omogočil bo boljši dostop do inovacij, bo orodje za učinkovitejše ekosisteme, prenos tehnologij in podporo gospodarstvu pri raziskavah in razvoju ter bo podlaga za rast trga z IKT podprtimi storitvami v zdravljenju, kar vse bo v prid bolnikom.”

Poleg povezovanja in spodbujanja znanja bo podlaga za posodabljanje v novih regionalnih politikah za zdravstveno oskrbo in krepitev zdravega življenja ljudi. Pri nas so sodelujoči kot osrednji cilj določili približati ljudem zdravstvene storitve, vsem enako, in podpirati zdravo, aktivno staranje.

Akcijski program Slovenije

Slovenija bo v projektu oblikovala Operativni program za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-20. Naslonila ga bo na spodbujanje socialnega vključevanja, boj proti revščini in kakršnikoli diskriminacij. Cilji so: spodbujanje razpoložljivih in cenovno dostopnih, trajnostnih, visoko kakovostnih storitev, vključno z zdravstvenimi in socialnimi; vlaganje v zdravstveno in socialno infrastrukturo za krepitev razvoja na vseh ravneh; zmanjševanje neenakosti v zdravstvenem statusu; spodbujanje socialne vključenosti; lažji dostop do družbenih, kulturnih in rekreacijskih storitev; prehod z institucionalnih storitev na skupnostne oblike storitev.

Izsledke bodo vgradili v sistem zdravstva in zdravljenja, kar naj bi se pri nas obrestovalo zlasti v dolgotrajni oskrbi starih. Za ta namen je zdravstveno ministrstvo že sklenilo razpis za pilotne projekte, ki bodo podpirali čim prejšnje izvajanje sistemskega zakona o dolgotrajni oskrbi. Z ustreznim razpisom za pilotni IKT projekt za podaljšanje samostojnega življenja se mu pridružuje ministrstvo za delo. “Tako bodo lahko starejši dlje samostojno živeli doma, zmanjšal se bo naval na institucionalno oskrbo in hospitalizacijo. To lahko omogočimo s tehnologijami. Razbremenjeni bodo tudi laični oskrbovalci,” meni Šetinčeva.

Izmenjava izkušenj in načrt

Oktobra bo v Ljubljani vsaka od devetih partnerskih regij predstavila stanje na področjih, zajetih v projektu, svoje predloge in priporočila.

2,263.144

evrov je vreden projekt Ithaca

9

evropskih regij sodeluje v njem

Projekt pri nas združuje strokovnjake v podjetjih, raziskovalnih organizacijah, tiste, ki delajo z uporabniki in odločevalce. “Zbrali smo vse, ki so kakorkoli vpeti v zdravstvo in oskrbo,” pravi Šetinčeva. Med njimi so direktorat za dolgotrajno oskrbo zdravstvenega ministrstva, ustanove za oskrbo ostarelih, zveza društev upokojencev, ljubljanski klinični center, rehabilitacijski center Soča, ZZZS, NIJZ, inštitut za socialno varstvo, ZRC SAZU, več inovativnih podjetij ... “Predstavili bomo najpomembnejše informacije o našem zdravstvu in oskrbi, skupaj s predlogi in izkušnjami zlasti v prid starejšim in ekosisteme, kjer se povezujejo.”

Ocena razmer bo v projektu nastala na podlagi ankete med 100 sodelujočimi, ki so ocenili stanje v zdravstvu - od uvajanja inovacij do oblikovanja zdravstvenega sistema. To bo upošteval tudi akcijski načrt, hkrati z dobrimi izkušnjami iz tujine. Načrt in vpeljavo zajema druga faza projekta med letoma 2020 in 2021.


Najbolj brano