V Sloveniji je približno 20.000 bolnikov s shizofrenijo

Shizofrenija je po mnenju stroke zelo resna duševna motnja, ki pomembno vpliva tako na življenje bolnika kot njegove družine. Običajno se ocenjuje, da je pogostnost bolezni en odstotek, kar pomeni, da je v Sloveniji bolnikov s shizofrenijo približno 20.000, je na novinarski konferenci opozoril Andrej Žmitek iz psihiatrične bolnišnice Begunje.

LJUBLJANA > Shizofrenija spada med psihotične duševne motnje, torej tiste, ki s svojimi simptomi izrazito prizadenejo bolnika in njegovo družino, hkrati pa zelo pogosto osiromašijo bolnikovo sposobnost uvida v bolezen in s tem še povečajo težave pri zdravljenju, je pojasnil Andrej Žmitek in dodal, da je shizofrenija sicer dedna bolezen, vendar način dedovanja ni enostaven in tudi ni dobro pojasnjen.

“Znano je, da je v primeru bolezni pri enem od enojajčnih dvojčkov z enakimi geni tveganje, da zboli tudi drugi, 50-odstotno. Če ima shizofrenijo eden od staršev, je tveganje pri otrocih okoli 10-odstotno,” je dejal. Za shizofrenijo lahko zboli kdorkoli, najpogosteje pa gre za mlajše, med 18. in 30. letom.

Pri shizofreniji ločimo med pozitivnimi simptomi (halucinacije in blodnje) in negativnimi, kot so pomanjkanje volje, socialni umik, pretirano poglabljanje v svoj notranji svet. “Negativne simptome težje prepoznamo kot pozitivne, saj se od običajnega duševnega funkcioniranja ne razlikujejo tako izrazito kot pozitivni. Kadar pozitivni simptomi niso prisotni, tudi ni vedno lahko ločiti negativnih od tistih pri depresiji. Načelno pa je pri depresiji potrtost oziroma žalost bistveno bolj izražena,” je pojasnil razliko med njimi Žmitek.

Bolniki s shizofrenijo so v načelu po njegovih navedbah vezani na dolgotrajno zdravljenje z zdravili. “Z antipsihotičnimi zdravili večinoma uspemo pozitivne simptome povsem odpraviti ali pa vsaj bistveno ublažiti. Takoimenovano stanje okrevanja zaenkrat doseže le nekaj nad 10 odstotkov bolnikov,” je še povedal Žmitek.

Rok Tavčar iz Univerzitetne psihiatrične klinike v Ljubljani je opozoril na dosedanja zdravila za zdravljenje shizofrenije, ki so bila sicer brez dvoma učinkovita pri zmanjševanju oziroma obvladovanju pozitivnih simptomov, mnogo manj pa so delovala pri zmanjševanju negativnih simptomov.

Kot je poudaril, se je z napredkom znanja o mehanizmu nastanka negativnih simptomov in shizofrenije nasploh pokazalo, da imajo prednost zdravila, ki delujejo na poseben podtip dopaminskih receptorjev, receptorje D3. “A šele v zadnjem času se je pojavilo zdravilo kariprazin, katerega najpomembnejša značilnost je prav delovanje na omenjene receptorje. To pomeni velik napredek glede na sedanje stanje, saj je po mnenju mednarodnih strokovnjakov šele sedaj na voljo prvo učinkovito zdravilo za izboljšanje negativnih simptomov shizofrenije,” je poudaril Tavčar.

Življenjsko izkušnjo z boleznijo je na novinarski konferenci v organizaciji Združenja psihiatrov Slovenije in podjetja Gedeon Rihter predstavila dolgoletna bolnica s shizofrenijo iz društva Ozara. “Svojemu psihiatru moraš zaupati in se mu odpreti. Le tako ti bo lahko pomagal, zelo pomembno je tudi, da redno jemlješ predpisana zdravila,” je povedala.


Najbolj brano