Trgovanje z mladiči psov

Da trgovanje s pasjimi mladiči cveti, potrjuje novica iz Murske Sobote, kjer so policisti zaustavili tovorni avto italijanskega lastnika. Nezakonito je s sopotnikom prevažal 107 pasjih mladičev. Takšno tihotapljenje je ne le kaznivo dejanje, ampak tudi oblika izjemnega mučenja živali.

Da trgovanje s pasjimi mladiči  cveti, potrjuje novica iz Murske 
Sobote, kjer so policisti zaustavili  tovorni avto italijanskega 
lastnika. Foto: STA
Da trgovanje s pasjimi mladiči cveti, potrjuje novica iz Murske Sobote, kjer so policisti zaustavili tovorni avto italijanskega lastnika. Foto: STA

Italijanoma so mladiče (eden je bil že mrtev) inšpektorji odvzeli in jih premestili v zavetišče. Policisti so tovorno vozilo ustavili na avtocesti proti Mariboru in med postopkom iz zadnjega dela slišali cviljenje. Ob pregledu so odkrili zabojnike, v njih pa kletke, kjer je bilo brez hrane in vode 107 mladičev. Italijana sta imela le 18 potnih listov zanje. Pse jima je zatem odvzela inšpekcija uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Italijana oglobila za 800 evrov. Po nestrokovni oceni policije bi s prodajo psov zaslužila 60.000 evrov.

Težko si je predstavljati, kako so bili mladički nagneteni med prevozom in kakšni so bili higienski pogoji. Ponavadi imajo te lepe živali bolezni, ki se v takšnih razmerah hitro širijo. Pot jih izčrpava, najšibkejši poginejo. Pogosto nimajo dovolj hrane in vode, na cilju, če preživijo, so izčrpani.

Tudi oskrba pri vzreji in pred prevozom je vprašljiva. Znano je, da obstajajo tako imenovane pasje tovarne, pasje industrijske farme v nekaterih sosednjih državah. Te dobesedno “proizvajajo” veliko psov najrazličnejših pasem. Psice tam životarijo in so ves čas breje. Po dveh ali treh letih takšnega izčrpavanja in mučenja poginejo ali jih pobijejo, saj ne zmorejo več množično kotiti.

Zaradi prevelikega števila psi niso primerno oskrbovani. Živijo v grozljivih razmerah, nagneteni v majhnih, umazanih kletkah, prehitro odstavljeni. Dobivajo ceneno hrano, nimajo dovolj vode, zanemarjeni ležijo v lastnih iztrebkih. Zato pogosto še pred prvim cepljenjem zbolijo za kužnimi boleznimi. Necepljeni proti virusnim boleznim, kot so pasja kuga, leptospiroza, respiratorna virusna obolenja, kužni hepatitis, pogosto zbolevajo in poginejo. Pri tistih, ki preživijo, se lahko kasneje razvijejo odpoved ledvic in srca, izpah kolkov, kronične prebavne težave, tumorji. Pogosti sta slepota in gluhost. Prihaja tudi do vedenjskih težav, ki so posledica stresa, travm, pomanjkanja gibanja in socializacije.

Lastnike farm zdravje mladičev ne skrbi, saj je produkcija poceni. Preprodajalci pri njih mladiče kupujejo po izjemno nizkih cenah. Ker jih večinoma uvažajo iz Madžarske, Češke, Poljske, Srbije, jih pred prevozom omamijo in kar zapakirajo v potovalne torbe ali zaboje ter pretihotapijo do kupcev.

Po neuradnih podatkih več kot 90 odstotkov mladičev pri preprodajalcih izvira s takšnih farm. Ob nakupu so sicer mladiči videti zdravi, a kmalu se pojavijo težave in z njimi povezani veliki stroški za zdravljenje, ki lahko nekajkrat presežejo ceno nakupa mladiča. Tudi veliko oglasov z ugodnimi cenami ponuja takšne mladiče. Policija vsako leto obravnava več kot 1300 kršitev zakona o zaščiti živali in poda 50 kazenskih ovadb zaradi mučenja živali.

Po navedbah Vursa pristojne inšpekcijske službe na leto opravijo približno 1200 pregledov glede izpolnjevanja pogojev za hišne živali. Glede premikov hišnih živali med državami, članicami EU (komercialni in nekomercialni premiki nad pet živali) na Vursu izvajajo nediskriminatorne preglede na določenih krajih. Vurs ne vodi seznama domnevnih preprodajalcev, obravnava vsak primer posebej.

Omenimo, da je v Sloveniji veliko odličnih vzrejališč, ki delujejo skladno z vsemi pravili in zagotavljajo kakovostno vzrejene mladiče, za katere jamčijo in svetujejo.


Najbolj brano