Razkužila in bolezni

Prenos različnih mikroorganizmov in kužnih bolezni med ljudmi in živalmi lahko zelo uspešno preprečujemo s kakovostnimi, pravilno izbranimi razkužili.

Vsakdo bi v času virusnih okužb moral skrbeti za razkuževanje rok.  Foto: Leo Caharija
Vsakdo bi v času virusnih okužb moral skrbeti za razkuževanje rok.  Foto: Leo Caharija

Še vedno je največ pozornosti namenjene ošpicam, smo pa tudi v sezoni gripe. Obe bolezni se prenašata aerogeno in kontaktno. Zato bi morali več pozornosti nameniti tudi razkuževanju, da preprečimo širjenje bolezni.

Za postopek dezinfekcije ali razkuževanja potrebujemo učinkovito razkužilo. Nekatera delujejo na veliko vrst mikroorganizmov, druga imajo omejeno delovanje. Antiseptiki so namenjeni odstranjevanju mikroorganizmov na živem tkivu. Nanašamo jih na kožo, sluznice ...

Večino mikroorganizmov odstranjujemo s kože in površin s čiščenjem. Kadar pa obstaja večja možnost za okužbo (po posegih) se, glede na stopnjo nevarnosti za infekcijo, odločimo, ali je najprej nujno čiščenje ali dekontaminacija površin. To je še posebej pomembno v primeru zagotavljanja aseptičnosti delovnih postopkov, sterilnosti materiala, asepse in dezinfekcije, saj sterilizacija ni možna.

Higiensko dezinfekcijo rok moramo opraviti po delu, pri katerem obstaja nevarnost za infekcijo. Na roke nanesemo antiseptik, drgnemo jih 30 sekund in zajamemo celotno površino.

Pri kirurški dezinfekciji rok, ko se moramo pripraviti na aseptične postopke, roke umijemo, na osušene nanesemo antiseptik. Čas miljenja naj traja dvakrat po minuto. Z rok moramo odstraniti kar največ mikroorganizmov, zato da tudi v primeru poškodbe kirurških rokavic preprečimo infekcijo.

Majhne površine in predmete razkužimo z nanašanjem razkužila ali ga na površine razpršimo. Nujno moramo upoštevati navodila za uporabo.

Tla in druge večje površine razkužujemo z razkužili, ki vsebujejo tudi čistila. Za sestavo obojega poskrbi že proizvajalec. Uporabljamo pripravke, ki zagotavljajo dobro dezinfekcijo in čistočo, ki ne hlapijo, ne dražijo sluznic in kože, ki so prijaznejši za uporabnika in za okolje.

Prisotnost organskih ostankov zelo slabi kemično delovanje razkužil. Zato je treba najprej površine temeljito očistiti - pomesti, ščetkati in oprati. Tako odstranimo od 25 odstotkov do kar 60 odstotkov mikroorganizmov. Vsi nadaljnji postopki so odvisni od tega, kako temeljito smo najprej odstranili umazanijo.

Šole, vrtci, bolnišnice, domovi za ostarele in ustanove, kjer se zbira veliko ljudi, za dezinfekcijo pooblaščeni seznanijo z načini dezinfekcije. Vsak sam pa lahko veliko prispeva k zmanjšanju širjenja okužb že, če izvaja temeljne ukrepe razkuževanja.


Najbolj brano