Komarji in vročina

Spremljevalci vročine so komarji in drugi mrčes. Ste magnet zanje in najbolj napadajo prav vas? So tako nadležni, da morate zbežati v stanovanje? Kako se jih ubraniti?

Tigrasti komarji so velika grožnja za razmah nevarnih  bolezni, ki 
jih lahko prenašajo na človeka.  Foto: pixabay.com
Tigrasti komarji so velika grožnja za razmah nevarnih bolezni, ki jih lahko prenašajo na človeka.  Foto: pixabay.com

Na našem območju in v večjem delu Slovenije je najbolj razširjen in moteč komar tiger (Aedes albopictus).

Komar tiger

Gre za komarja iz jugovzhodne Azije, kjer živi v naravnem okolju. Od tam so ga z različnimi pošiljkami prenesli po svetu. Vrsta se je prilagodila na umetna majhna legla, jajčeca so odporna na nižje temperature in izsuševanje.

Reprodukcijski ciklus se prične aprila, traja do oktobra, odvisno od temperature. Spomladi se iz preživelih jajčec razvije prva generacija odraslih osebkov. Največ jih je avgusta in septembra. Razvojni ciklus traja v ugodnih pogojih spomladi 15 do 20 dni, poleti šest do osem dni.

Samice pikajo podnevi, na prostem, v gosto okuženem okolju so tudi v zaprtih prostorih. Gibljejo se v premeru približno 200 metrov, najraje v nizkem gostem zelenju. Komar je slab letalec, zelo agresiven, ko smo na prostem.

V naravi se rad zadržuje, kjer je voda (votla drevesa in vsi predmeti z vodo - votli bambus, prazne kokosove lupine, čaše listov rastlin, palmini listi, razpoke, pločevinke, kovinske posode, sodi ...). V krajih, od koder izvira, je lahko prenašalec različnih mrzlic in virusov. V mnogih deželah, predvsem v afriških, azijskih in južnoameriških, je najpomembnejši prenašalec vrste kužnih bolezni.

Nujni ukrepi

Za človeka je ta komar neprijeten, pik zelo srbi. Povečevanje njihove številčnosti na našem območju in v sosednji Italiji je tudi velika grožnja in vse večja potencialna možnost za pojav prenosljivih bolezni.

Zato so nujni naslednji ukrepi: odstranjujte vodo iz odprtih posod za rože, iz vaz na pokopališčih, sodov za zalivanje; zapirajte posode z vodo za zalivanje; odstranjujte divja odlagališča z gumami; pospravljajte odpadke, ki lahko zadržujejo vodo; poostrite kontrolo transporta gum; transportirajte le suhe, očiščene in z insekticidi obdelane gume; gume skladiščite v zaprtih prostorih; izlivajte stoječo vodo iz podstavkov vsak dan; redno menjajte vodo v posodah za hišne ljubljence, izpraznite bazene za otroke po uporabi.

Zelo pomembna je zaščita proti komarjem. Med gibanjem na prostem oblecite dolge rokave in hlačnice. Spite pod mrežo zoper komarje, prepojeno z insekticidi. Okna in vrata zamrežite z mrežami proti komarjem, prostor klimatsko hladite (hlad preganja insekte).

Repelenti so sredstva, ki zmanjšajo število pikov komarjev. Žal ni pripravka zoper veliko vrst komarjev, ki bi deloval vsaj osem ur, ne bi dražil kože in sluznic, ne bi povzročal sistemske toksičnosti in bi bil obstojen, brez vonja. Najboljši so tisti, ki vsebujejo DEET (N,N-dietil-m-toluamid) v primerni koncentraciji. DEET deluje tako, da zavre kemoreceptorje komarjev, ki jih stimulira mlečna kislina.

Na učinkovitost vpliva vrsta dejavnikov: pogostost in enakomernost nanosa, število komarjev, privlačnost posameznika zanje. Repelent postopoma izhlapi, se absorbira ali ga zbrišemo z oblačili. Odstrani se z znojenjem, kopanjem. Visoke temperature in veter skrajšajo čas delovanja.

Proti tigrastemu komarju so učinkoviti repelenti z vsebnostjo 30 odstotkov DEET ali pikardina, ki zanesljivo ščitijo pred klopi, komarji in drugimi pikajočimi insekti. Repelent se lahko uporablja skupaj s kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem, a se tako zniža učinkovitost proti sončnim opeklinam.

Obstajajo tudi domači pripravki - rastline na vrtu in balkonu, med njimi bazilika in sivka. Vsaj nekoliko vas bodo ubranile pred piki, a niso tako uspešne kot repelenti, pri katerih spoštujmo navodila za uporabo.


Najbolj brano