Kadilcem grozi obolenje dihal

Za KOPB - kronično obstruktivno pljučno boleznijo - je večina kadilcev že slišala. Zdravniki svarijo, da ni dovolj le slišati, treba je nehati kaditi, saj gre za resno bolezen, ki lahko vodi v zelo težke zaplete.

Kajenje je eden glavnih krivcev za kronično obstruktivno pljučno 
bolezen. Foto: STA
Kajenje je eden glavnih krivcev za kronično obstruktivno pljučno bolezen. Foto: STA

Prav kajenje je, kar potrjujejo številne medicinske raziskave, najpogostejši vzrok za pojav KOPB. Gre za kronično obstruktivno pljučno bolezen - obolenje dihal, ki ga zakrivi dolgoletno kajenje tobaka, pa tudi dolgotrajno delo v velikih količinah prahu, delo s kemikalijami, kronična izpostavljenost onesnaženemu zraku in dimu. Za to boleznijo zboli vsak deseti kadilec in tudi mnogi, ki so bili veliko izpostavljeni preostalim nevarnim snovem. Bolezen se lahko pojavi tudi zaradi gentskih motenj.

Neozdravljiva bolezen

KOPB ni neozdravljiva bolezen. Pomembno je pravočasno odkrivanje bolezni in ustrezno zdravljenje, s čimer lahko blažijo simptome in upočasnijo napredovanje bolezni.

Kdo zboli za KOPB?

Po uradnih ugotovitvah zboli za KOPB vsak deseti kadilec. Drugi razlogi za nastanek bolezni so še velika izpostavljenost prahu in kemikalijam, onesnažen zrak in dim ter genetske motnje. Bolezen je neozdravljiva.

“Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno” je geslo, ki naj bi ljudi spodbujalo k pregledom ob pojavljanju težav ter k prenehanju kajenja.

“Bolezen se lahko pokaže že po 40. letu starosti, čeprav številni še upajo, da sta kroničen kašelj in izkašljevanje za kadilca nekaj običajnega. Vendar ti znaki nakazujejo, da gre za KOPB,” izpostavlja Maruša Ahačič, predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v pulmologiji pri Zbornici - Zvezi medicinskih sester, babic in tehnikov. “Najpomembnejši ukrep je čimprejšnje popolno prenehanje kajenja, ki upočasni nastanek hudih simptomov.”

Podpora kadilcem za opustitev kajenja

Kadilci potrebujejo pri opuščanju kajenja veliko podporo svojcev in zdravstvenih delavcev, ki opozarjajo, da gre za zelo hudo odvisnost. Da bi jo laže premagali, je kadilcem na voljo veliko zdravstveno-vzgojnih delavnic. Te organizirajo v vseh zdravstvenih domovih, delujejo pod imenom: “Da, opuščam kajenje!” Delavnice vodijo usposobljeni strokovnjaki, program omogoča pomoč, svetovanje in podporo.

Kadilcem je v oporo tudi brezplačno svetovanje na telefonski številki 080-27-77.


Najbolj brano