Gobe so začimba, ne pretiravajte

V letošnji gobarski sezoni, začela se je konec avgusta, se tudi tokrat zdravniki soočajo s težavami z zdravjem in z zastrupitvami zaradi gob. Vsem svetujejo, naj nabirajo in pripravljajo le gobe, ki jih dobro poznajo in so zares užitne. Tudi pretiravati s použito količino gob ne sme nihče.

Gobe so okusno živilo, a lahko tudi nevarno.   Foto: /
Gobe so okusno živilo, a lahko tudi nevarno.  Foto: /

Od konca avgusta do prvih dni oktobra so v 24-urni toksikološki službi centra za klinično toksikologijo in farmakologijo ljubljanskega kliničnega centra obravnavali že 31 primerov zastrupitev z gobami.

Med žrtvami so vsako leto tudi gobarji z več izkušnjami. Dogaja se, da celo dobri poznavalci gob kdaj spregledajo med kupom užitnih kakšen strupeni primerek. Zastrupite se lahko tudi s strupenimi vloženimi ali zmrznjenimi gobami.

Za zdaj 31 klicev

31 klicev v zvezi z zastrupitvami z gobami v celotni državi so od septembra do minulega konca tedna obravnavali v centru za klinično toksikologijo in farmakologijo v Ljubljani. Najbolj je zadnja leta izstopala gobarska sezona gob leta 2012, ko so prejeli več kot 100 klicev in na zdravljenje sprejeli 33 bolnikov zaradi zastrupitve.

Število zastrupitev z gobami se iz leta v leto spreminja. Odvisno je tudi od gobarske sezone. Največ zastrupitev se pojavlja septembra in oktobra.

Tudi užitne gobe so lahko nevarne

Zbolite lahko tudi, ko jeste sicer užitne gobe, ki niso bile ustrezno pripravljene. Težave imajo tudi tisti, ki zaradi obolenj na prebavilih gob ne bi smeli jesti in kadar se kdo gob preobje. Zato zdravniki poudarjajo, da so gobe začimba, jejte jih le kot prilogo in dodatek. Ne uživajte jih zvečer pred spanjem, saj so težko prebavljive.

Nasveti zdravnikov

Nabirajte in jejte le gobe, ki jih dobro poznate. Ne smejo jih uživati majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni prebavil. Razpadajoče in črvive gobe zavrzite. Nabrane gobe morate pripraviti v 24 urah (tudi konzervirati, sušiti, zamrzniti). Gobe so gojišče bakterij, ne hranite jih v hladilniku. V primeru kakršnihkoli težav pojdite takoj k zdravniku.

Med najbolj nevarnimi je zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi kučmicami, ki vsebujejo amanitin in povzročijo odpoved jeter, ter zastrupitev z zeleno mušnico, ki se pogosto konča s smrtjo.

Pri težavah z zdravjem zaradi gob nekatere bolnike zdravijo ambulantno, v težjih primerih v bolnišnici. Znaki za možno zastrupitev z gobami so podobni pri užitnih, a napačno pripravljenih gobah oziroma preveliki količini použitih gob in pri tistih, ki so strupene: slabost, krči v trebušni votlini, bruhanje, driska. Tudi zaradi neustrezno hranjenih, pripravljenih in starih gob ter prevelike použite količine se pojavljajo težave.

Lahko se tragično konča

Strupene gobe vsebujejo različne toksične učinkovine, znaki zastrupitev so odvisni od vrste gob in njihovih strupov. Nekatere strupene gobe lahko okvarijo jetra in druge organe. Nekatere vplivajo na osrednje živčevje in povzročijo zmedenost, halucinacije in motnjo zavesti (rdeča in pantarjeva mušnica).

Pri obravnavi pri zdravniku je zelo pomembno navesti, koliko časa je preteklo od zaužitja gob do prvih znakov zastrupitve. Pozorni morate biti na zastrupitve, pri katerih se znaki pojavijo po šestih do 24 urah. To je značilno za zastrupitev s smrtno nevarno zeleno mušnico in z njej sorodnimi gobami.

V primeru kakršnih koli težav po zaužitju gob morate takoj k osebnemu ali dežurnemu zdravniku. Ti se praviloma vedno posvetujejo z zdravnikom v centru za zastrupitve.

V primeru zastrupitve z zeleno mušnico in njej sorodnimi gobami lahko po prehodnem izboljšanju prebavnih težav pride do hude okvare organov - odpoved jeter in ledvic, kar se pogosto konča s smrtjo. Zato mora bolnik pravočasno k zdravniku, saj je zdravilo, ki prepreči vezavo strupa na tkiva, učinkovito le prve tri dni po zaužitju. V Sloveniji vsako leto zaradi zastrupitve z gobami ali zapletov zabeležijo vsaj eno smrt.


Najbolj brano