Vrstijo se oljkarski zbori

Čeprav so nekateri oljkarji že začeli z rezjo v svojih nasadih, pa jih večina čaka, da minejo še zadnji vzdihljaji zime. V tem času ne mirujejo, saj se vrstijo predstavitve in ocenjevanja, prihaja pa tudi čas za oddajo vzorcev za največje domače ocenjevanje za Zlato oljčno vejico. Nazadnje je vesela novica prišla iz bližnje Krasice pri Bujah, kjer je Martin Adamič iz Kopra z najvišjo oceno za svoje sortno oljčno olje maurino osvojil naslov šampiona.

S predstavitve vodnika Flos Olei v Novigradu (z leve): Boris 
Sabadin, Janko Bočaj, Marco Oreggia, Franc Morgan, Miran 
Adamič in koprski podžupan Peter Bolčič.    Foto: Sašo Dravinec
S predstavitve vodnika Flos Olei v Novigradu (z leve): Boris Sabadin, Janko Bočaj, Marco Oreggia, Franc Morgan, Miran Adamič in koprski podžupan Peter Bolčič.  Foto: Sašo Dravinec

Na že 21. ocenjevanju oljčnih olj Oleum Olivarum v Krasici, ki se ga udeležujejo tako hrvaški kot slovenski oljkarji iz zahodne Istre, je najvišjo oceno za svoj maurino prejel Martin Adamič iz Kopra, ki skupaj z očetom Miranom skrbi za ekološki oljčnik na Ronkaldu na Baredih nad Izolo. Olja iz oljčnika Adamičevih sodijo v slovenski kakovostni vrh skozi daljše obdobje, med drugim so že vrsto let uvrščeni v vodnik med oljčnimi olji Flos Olei, ki so ga nedavno predstavili v Novigradu.

Drugo najvišjo oceno je prejel Jože Pahor iz Sežane, ki pa, kot je predvčerajšnjim razkril Zadarski list, ni oljkar, temveč je svak dalmatinskega pridelovalca Borislava Pedića, ki je poslal na ocenjevanje dva enaka vzorca pod različnimi imeni. Vzorca je drugače označil glede sortne sestave, dobila pa sta različni oceni. Razlika v oceni je sicer tri odstotne točke, a to pomeni 40 mest nižjo uvrstitev. Pedić sumi, da gre za neenakopravno obravnavo glede na poreklo olja. Vodja slovenskega nacionalnega panela za ocenjevanje oljčnih olj Milena Bučar Miklavčič ob tem pravi, da gre za statistično majhno razliko, dodaja pa, da so ocene degustatorjev vselej ocene trenutka, zato je na najpomembnejših ocenjevanjih sito gosto in so ista olja pred ocenjevalci večkrat, ne zgolj enkrat, kot je to v Krasici.

Istra je svetovna oljkarska velesila

Dan pred sobotno podelitvijo v Krasici je bil še večji oljkarski zbor v Novigradu, kjer so se istrski oljkarji, ki so uvrščeni v globalni oljkarski vodnik Flos Olei dobili na predstavitvi vodnika z njegovima avtorjema, Marcom Oreggio in Lauro Marinelli. Vodnik je sicer izšel že konec lanskega leta, zdaj je v pripravi že nov, za leto 2019, za katerega zbirajo vzorce do konca maja. V vodnik, ki je zajetna knjiga z nekaj manj kot 900 stranmi, je med 500 oljkarji uvrščenih kar 82 iz Istre, od tega je sedem slovenskih. Istro so avtorji vodnika spet razglasili za najboljšo oljkarsko regijo sveta. Oreggia in Marinellijeva podeljujeta oljkarjem točke. 100, kolikor je največ, jih nima nihče, vsaj 95, kar je kategorija ekstra kakovosti, jih ima 14 iz Istre, od tega so trije slovenski pridelovalci. Po 97 točk imajo oljkarji Ipša, Mate, Olea B.B in Enio Zubin, ki je letos uvrščen na šampionsko lestvico Top 20, točko nižjo oceno pa imata slovenska oljkarja Jenko in Morgan. 95 točk ima Vanja Dujc, vsi omenjeni so že imeli olja na listi najboljših. 94 točk ima Miran Adamič (Ronkaldo) v vodniku pa so še Boris Sabadin (Bem), Matjaž Bordon (Oleum Solis) in Janko Bočaj.

Vzorci za Zlato oljčno vejico

V ponedeljek začnejo na sedežu Društva oljkarjev slovenske Istre (Dosi), v Ulici 15. maja 17 v Kopru (Agraria), zbirati vzorce za letošnje ocenjevanje za Zlato oljčno vejico. Zbirali jih bodo en teden, do 26. marca, med 11. in 15. uro. Oljčna olja bodo ob splošni ocenjevali še v dveh posamičnih kategorijah, za sortna in ekološka oljčna olja. Pogoji za sodelovanje so urejeni vpisi v ustrezne registre, za zvrstna oljčna olja najmanj 100 litrov in sortna najmanj 50 litrov pridelanega oljčnega olja za vzorec ter plačilo prispevka 61 evrov (na vzorec). Oljčna olja bo ocenjeval mednarodni panel z ocenjevalci iz Slovenije in sosednjih držav, izbrali pa bodo tudi najbolj všečno oljčno olje po mnenju gostincev in novinarjev. Razglasitev rezultatov bo v petek, 11. maja, v Ankaranu.


Najbolj brano