Ob podelitvi častnega naslova nečastnemu občanu

Ker pa iz sklepa in njegove obrazložitve, ni mogoče razbrati, v kakšni meri to priznanje zadeva tudi vlogo imenovanega v takratni občini (Štanjel), se nam odpira nekaj vprašanj. V prvi vrsti gre za dejstvo, da je bil M. Fabiani v obdobju po letu 1935 načelnik (“podesta”) rojstne občine in nikdar župan. Gre za funkcijo oziroma položaj, ki je bil vzpostavljen po ukinitvi izvoljenih občinskih svetov v naših (slovenskih) krajih, prav tako pa tudi po zamenjavi dotedanjih izvoljenih županov. Mnogi od njih so bili po zamenjavi celo izgnani oz. internirani, največkrat na Sardinijo.

Massima Fabianija (in tudi druge) je na funkcijo imenoval goriški prefekt kot pomemben organ fašistične oblasti; razumljivo je, da se je imenovani moral pri svojem delu držati v prvi vrsti usmeritev fašizma. Lahko bi se vprašali, ali je bil Fabiani zaradi nemotenega opravljanja svojega poklica in poslanstva nekako prisiljen, da sprejme tako funkcijo? Ni treba posebej dokazovati, da je bil zaradi svojega dotedanjega delovanja tako znan, priznan in ugleden, da so mu bile brez te funkcije odprte vse poti in možnosti za resno strokovno delo. Poleg tega pa je v fašistično stranko vstopil poldrugo leto pred fašističnim prevzemom oblasti, 15. maja 1921, na dan državnih volitev v Rimski parlament, ko so škvadristi izvajali po vsej Primorski silovit teror. Vstopil je manj kot leto po tem, ko so v Trstu 13. julija 1920 škvadristi zažgali Slovenski narodni dom, ki ga je sprojektiral prav Fabiani.

Decembra leta 1935 je bil imenovan na mesto podestaja (upravnika-načelnika). V tej funkciji je bil odgovoren za uresničevanje politike fašistične stranke, v kateri pa je imel tudi pomemben samostojen položaj: “capo squadra”, torej poveljnik oborožene fašistične enote. V dokumentih ni podatkov o njegovi osebni aktivnosti, znano pa je, da so te enote v primorskih krajih služile za napadanje in razbijanje delavskih zborovanj in sestankov, preganjanje slovenskih duhovnikov in intelektualcev, ustrahovanje “tujerodnega” prebivalstva, požiganje in uničevanje sedežev nefašističnih organizacij, pretepanje volilcev, ponarejanje volilnega gradiva in dokumentov ...

Zaradi njegovih funkcij v sistemu oblasti (podesta) in v stranki (poveljnik fašistične škvadre-prostovoljne milice), ki sta vsakič posebej ter v njuni medsebojni prepletenosti vzbujali strah ter hkrati rojevali odpor večinskega slovenskega prebivalstva, o častnosti tega delovanja ni mogoče niti govoriti, kaj šele dajati zanj posebna družbena priznanja.

Zaradi tega bi bilo nujno pred javno razglasitvijo tega imenovanja jasno opredeliti odnos do posameznih sestavin tega delovanja, oziroma to sporno počastitev preklicati. Nikjer v demokratičnih državah Evrope ne izkazujejo časti fašistom in nacistom, ne glede na to, da so bili številni med njimi izjemno uspešni na področju umetnosti in znanosti. Razglašati jih za častne pomeni, da odobravate njihovo početje, vključno z njihovo genocidno politiko, čemur odločno nasprotujemo.

Tržaški rojak dr. Jože Škerk je 26. marca 2015 v obsežnem pisnem gradivu (v zvezi s takratnim predlogom za preimenovanje osnovne šole v Komnu) opozoril župana komenske občine Marka Bandellija na fašistično delovanje Fabianija v takratni občini Štanjel in v Julijski krajini. Na dokument s trdnim arhivskim dokaznim gradivom ni prejel odgovora in lažno predstavljanje Maximilijana-Massima Fabianija se nadaljuje. Kakor najava časov, ki se bodo ponovili.

OBČINSKO ZDRUŽENJE BORCEV ZA VREDNOTE NOB Komen, predsednik Damjan Grmek, DRUŠTVO TIGR PRIMORSKE, Miha Pogačar, ZDRUŽENJE PROTIFAŠISTOV, BORCEV ZA VREDNOTE IN VETERANOV NOB Koper, predsednik Marijan Križman, DRUŠTVO VETERANI OSAMOSVOJITVENE VOJNE KOMENSKEGA KRASA 91, predsednik Franko Zadnik, OZVVS KRASA IN BRKINOV SEŽANA, podpredsednik Dejan Stančič


Pišite nam


Najbolj brano