Turizem na luknjastih cestah

V Piranu bodo občinski svetniki - enako kot v Ljubljani - na prihodnji seji odločali o povišanju turistične takse z zdajšnjih nekaj manj kot 1,3 evra na 2,5 evra dnevno (od tega bo pol evra prerazporejenih na nacionalno turistično organizacijo STO). Nekoliko skromnejše zvišanje, in sicer na dva evra, skupaj z nacionalno takso, pa načrtujejo v Posočju, kjer bi poleg tega za bovško, kobariško in tolminsko občino tudi poenotili to dajatev. Zvišanje turistične takse namreč omogoča novi zakon o spodbujanju razvoja turizma, ki je pričel veljati prejšnji mesec. Kolikšne podražitve “prenese” njihova destinacija, zdaj tako preračunavajo tudi v številnih drugih slovenskih (bolj ali manj turističnih) občinah.

Večji portoroški hotelirji so novico o stoodstotnem povišanju turistične takse sprejeli pretežno z razumevanjem, zato pa so se ob tem toliko bolj razburili sobodajalci, predvsem tisti s podeželja. Kako naj dvakrat višjo takso utemeljijo svojim gostom, ki po dve ure stojijo v prometnih zastojih, ko se zvečer vračajo s plaže v apartma, sprašujejo piransko občinsko upravo. Vse, kar imajo od občine, so luknjaste, preozke in vsesplošno nevarne ceste, tarnajo. Še pločnika jim ne uredijo, dodajajo. Smisel zaračunavanja turistične takse pa je prav tem, da gostje plačajo določeno pristojbino za koriščenje javne infrastrukture. S tega vidika je podražitev te dajatve težko upravičena.

“Kako se bo višja taksa konkretno poznala v kraju ter katere naložbe in cilje je občina na novo opredelila?”

Na piranski občini bodo sicer dejali, da se obnove cest lotevajo v skladu z zmožnostmi in da se bo v prihodnje za ta namen več denarja nateklo v občinski proračun tudi zaradi zvišanja turistične takse. Tudi to verjetno drži. Vsekakor pa je pomenljivo, kar so nam v komentarju na podražitev te pristojbine odgovorili hotelirji. Opozorili so, da pogrešajo več transparentnosti pri porabi tega denarja. Kako se bo višja taksa konkretno poznala v kraju ter katere naložbe in cilje je občina na novo opredelila? In prav za to gre. Sobodajalci bi v zvišanju turistične takse lahko videli tudi svojo poslovno priložnost; seveda, če bi jim ob tem predstavili konkretne razvojne načrte za njihov kraj. Tako pa se bodo ob predvidenem sprejemu predlaganega občinskega odloka počutili samo “spet ogoljufane”.


Preberite še


Najbolj brano