Sanjavo realni?

Zagotovo bo projekt obujanja tako imenovanih Term Brda spet sprožil različne reakcije. Ker tako je vedno, ko kdo obelodani, da bi rad nekje zgradil kaj ogromnega. Spomnimo se muzejev v obliki piramid, stolpnic ob morju, ki se dotikajo oblakov, celo turističnih vasi na Krasu, ki so na prvi pogled stala na trših temeljih.

Pa to ni vse: skepso dodatno utemeljujejo usode manjših projektov. Naša dežela je namreč posejana s skeleti raznih večnamenskih centrov in z gradbenimi jamami, kjer domujejo žabe in komarji, pa še z zaključenimi projekti, ki, za povrh, ne najdejo uporabnikov. Taki so poslovnežem in premožnim stanovalcem namenjeni nebotičnik, ki nosi ime enega prvih letalcev, skupek bleščečih se vil s pogledom na morje in pri sosedih iz zaliva narejeno luksuzno naselje, živahno bolj zaradi radovednežev kot pa tam stanujočih.

Res je, da je vse našteto šlo po zlu v času krize. A je vseeno dober razlog, da se megalomanski naložbi v slogu briških term morda celo tisti, ki jo javno podpira, zasebno roga. Predvsem zato, ker bi jo najbrž zmogli udejanjiti le premožni strici iz Rusije, Azerbajdžana, pa tudi zato, ker pred tovrstnimi projekti stoji veliko ovir. Pa da ne bo pomote: okoljske zavore in pomisleki neposrednih sosedov so dostikrat zelo, zelo upravičeni.

Ob vesti o sanjavi ideji arhitekta iz Vidma, ki jo je za svojo vzel župan Brd, bodo zato nekateri - ali pa kar mnogi - zamahnili z roko. Saj zasnov teh term je bilo že veliko, potencialnih investitorjev tudi. Kdo bo morda pripomnil, da se bližajo volitve, kdo se bo morda zgražal nad izbrano arhitekturo. Za nameček bo zlasti predvideni stolp, viden s Trga svetega Marka, kot se šali župan, najverjetneje predmet šal. Pa čeprav župan jemlje v zakup, da turistični kompleks, če kdaj bo, ne bo nujno oblikovan tako, kot je zdaj zasnovan.

Vendar je treba priznati, da so tudi Brda v zadnjih 25 letih turistično zrasla. In ne bi, če tam ne bi imeli zamisli, kam hočejo priti. Ideje pa se sprva nemalokrat zdijo sanjave.


Preberite še


Najbolj brano