Očistimo svet sprenevedanja

Marsikje danes krajani, ribiči, taborniki in drugi čistijo svojo ulico, vas, igrišče, potok, pobirajo nemarno odvržene odpadke ob cesti. Med njimi so zagotovo pločevinke in plastične vrečke. Brez teh danes skoraj ni kraja, po katerem stopa človek.

Plastičnim vrečkam in plastičnemu onesnaževanju je posvečen tudi letošnji Dan Zemlje. Organizatorji iz Mreže Dneva Zemlje (Earth Day Network) želijo z njim opozoriti, da je plastika zelo trdoživa snov, ki ostane dolgo v okolju. In tam ne le kazi podobo zelene krajine in morskih obrežij, temveč povzroča še mnogo hujše reči, od motenj hormonskega sistema pri ljudeh do poginov morskih živali.

Bolj kot odpadke bi morali aktivisti in vsi mi počistiti brezbrižnost in sprenevedanje. Med nami in vsemi odločevalci.

Gaylord Nelson in Denis Hayes, pobudnika prve čistilne akcije leta 1970, se zagotovo nista nadejala, da bo ta v nekaj letih prerasla v pomembno mednarodno “vest človeštva”, ki ji že 48 let sledijo tisoči ljudi po vsem svetu.

Toda obenem je prav ta dolga doba, ko je treba iz leta v leto čistiti podobno nesnago in opozarjati na podobne probleme, znak za alarm in za drugačno ukrepanje. Tudi zato bo letos poleg akcij ob Dnevu Zemlje 15. septembra še ena velika, svetovna čistilna akcija. Potekala naj bi v kar 150 državah. Toda kot opozarjajo tudi slovenski aktivisti iz društva Ekologi brez meja, ki so pred leti uspešno zasnovali vseslovensko akcijo Očistimo Slovenijo, je dovolj tega, da že 40 let eni nosijo odpadke iz gozda, drugi pa nazaj vanj. Zato naj bi bila ta akcija zadnja za pobiranje odpadkov, naslednje bodo usmerjene v preprečevanje njihovega nastajanja.

Za dosego tega cilja pa bo treba najprej temeljito počistiti nekaj nematerialnega: brezbrižnost in sprenevedanje. Sprenevedanje, da ena plastenka pač ne more škoditi, da baterijski vložek v zabojniku za papir ni nič hudega, da Kemis ni kriv nič bolj kot vsi onesnaževalci potoka pred njim, da plastika lahko gori, le če na dimniku ni merilcev dimnih plinov, da je okoljsko ministrstvo zaslužno za ločevanje odpadkov, četudi je najbolj krivo, da smo pri tem zelo slabi, da ...

Sprenevedanje je človeška lastnost. Narava se ne spreneveda, v njej ima vsak vzrok jasno posledico. A ljudje si tudi pred tem zatiskamo oči in se sprenevedamo. Kot da razumemo delovanje našega planeta manj, kot so ga naši predniki v kameni dobi.


Preberite še


Najbolj brano