Koliko šteje moj glas

Volitve so sila preprosta reč. Dokler se jih ne trudimo razumeti. In volilni sitem je strašno nepomembna in nezanimiva reč. Dokler se izid ne zaplete.

Države, ki se deklarirajo za parlamentarne demokracije, utemeljujejo samo bistvo svojega obstoja na soudeležbi državljanov pri izbiri oblastnikov. In tudi oblastniki, ki so se nekoč sklicevali na božje posredovanje na Zemlji, legitimirajo svojo moč s tako imenovano voljo ljudstva. Ob tem je hecno, da večina državljanov tako imenovanih demokracij ne ve prav natančno, kaj se v procesu obdelave glasovnic dogaja s tistim njihovim krogcem, križem, puščico ali izbruhom erotične ljubezni, ki ga pred ime izbranega kandidata narišejo na volilni glasovnici. Še bolj hecno je, da sistema, ki mu daje kruh, ne razume niti marsikateri politik. Kviz med novopečenimi poslanci DZ in župani slovenskih občin o tem, kako točno gre preštevanje in seštevanje glasov, bi gotovo dal material za dobro uro prvovrstne televizijske zabave.

Posledice tega, da ljudje nehajo verjeti v volitve, so raznovrstne in katastrofalne. Smo tik pred tem črnim scenarijem?

Iz volilnih peripetij, še posebej koprskih, se je lahko in lepo delati norca. A v resnici je zadeva precej resna. Vsak človek, ki s tisto svojo trohico od Boga dane zdrave pameti presoja svet okoli sebe, hitro ugotovi, da je vse prej kot vladar lastne države. In zato načelo “vladavine ljudstva” vzame z zdravo rezervo. A volitve so kljub temu temelj sedanje družbene ureditve. Ki je, prosto po Winstonu Churchillu, najboljša med slabimi oblikami vladavine.

Ko na mizo padajo ugotovitve o tem, da nekateri pridejo v parlament s peščico glasov ali da se volilni odbori mimogrede uštejejo za pet ali deset, se vzpostavlja utemeljeno vprašanje, ali imajo volitve sploh smisel. Posledice tega, da ljudje nehajo verjeti v volilni sistem, pa so raznovrstne in katastrofalne. Je Slovenija tik pred tem, da se ji ta črni scenarij zgodi? Najbrž ne. A je skrajni čas, da peripetije pomaknemo iz območja folklore na polje temeljitega teoretičnega razmisleka in političnega diskurza.

Ustavno sodišče je poslancem včeraj dalo priložnost, da prevetritev volilnega sistema postavijo na svojo agendo v prvi polovici mandata. Ter se morda teme lotijo bolj pogumno in velikopotezno, kot to zahtevajo nujni popravki paragrafov. Dobro, tudi za Koper, bi bilo, da bi priložnost izkoristili.


Preberite še


Najbolj brano