Bo škodo na Mareli plačala država?

Da je občina Ilirska Bistrica poligon, kjer država dela po svoje, je na predsinočnji občinski seji izpostavil eden od svetnikov. Bistričani so namreč morali najprej desetletja sobivati z vojašnicami in vojaki, nato so se spopadali s kolonami na cestah do meje, pa s povečanim tovornim in tranzitnim prometom, saj nikakor ne dobijo avtoceste, zdaj pa jim država v Jelšanah še vsiljuje sprejemno-registracijski center za migrante.

“Vse to je že in še bo pustilo velike posledice v ilirskobistriški občini, od stagniranja razvoja do izseljevanja in še kaj,” je izpostavil. In ni bil edini, ki je v burni razpravi med predstavniki države ter županom in svetniki nekoliko dvignil glas. Umestitev centra za migrante je kaplja čez rob težavam, strahovom in nelagodju bistriških občanov, ki se dnevno srečujejo s prebežniki. Država pa se obnaša, kot da Bistričani ne bi bili njeni državljani - načrtuje center v Jelšanah, brez da bi jih s tem seznanila in ne upošteva občinskega sklepa, s katerim občina centru nasprotuje.

Država naj del denarja, ki ga namenja migrantom, odmeri Bistričanom za čiščenje poti in povračilo škode, ki jo storijo ti tujci.

Zato se je občinski svet oprijel še ene bilke, referenduma, v upanju, da bo država vendarle upoštevala voljo ljudstva na ozemlju, kjer je nešteto migrantskih koridorjev (na Bistriškem so lani prijeli kar četrtino vseh prijetih prebežnikov v Sloveniji). In kjer imajo ljudje z migranti vsak dan neprijetne izkušnje. Za seboj namreč ti puščajo vse prej kot čiste poti ter nedotaknjene koče in domove, v katere vlamljajo, predvsem pa strah v kosteh ljudi, ki so posledice mimohoda prebežnikov okusili na svoji koži.

“Kar štirikrat so vlomili v kočo na Mareli. Vsakič so naredili večjo škodo, do popolnega razdejanja. Lastnik je vsakič vse potrpežljivo sam popravil. Kdo mu bo plačal škodo? Država? Se vam to zdi majhen problem? Ali da delamo iz muhe slona, kot pravite?” je med drugim v svojem izrazitem podtonu predstavnikom države povedal bistriški župan Emil Rojc. In če kdaj ne, so si bili tokrat svetniki enotni, da bi morala država del denarja, ki ga namenja za migrante, odmeriti Bistričanom za čiščenje migrantskih poti in za subvencioniranje škodnih zavarovanj takim občanom, kot je lastnik koče na Mareli. Tudi s to pobudo se bodo, povsem upravičeno, obrnili na državo. Bo slednja Bistričanom spet mačeha, kot prejšnja desetletja?


Preberite še


Najbolj brano