Zaradi zbiranja prispevkov so dva Romuna oglobili

Po številnih prijavah občanov, ki so jih v zadnjih dneh v istrskih mestih ustavljali neznanci in zbirali prispevke za invalidne oziroma gluhoneme otroke, je takšno obvestilo znova prišlo tudi do izolskih policistov. V bližini pošte so ustavili štiri Romune in ugotovili, da dva zbirata prispevke brez ustreznega dovoljenja. Oba so oglobili.

Neznanci zbirajo purerispevke za  skrivnostno  združenje.  Foto: Večer
Neznanci zbirajo purerispevke za skrivnostno združenje.  Foto: Večer

ISTRA > V zadnjih dneh so policisti na koprskem operativno komunikacijskem centru dobili več klicev občanov, ki so poročali, da neznanci zbirajo prostovoljne prispevke. Nekateri so imeli liste, na katerih je pisalo, da gre za gluhoneme osebe.

Klici so prihajali iz Kopra, Izole in Pirana, občane pa so zbiralci prispevkov ustavljali v mestnih središčih in v bližini nakupovalnih središč. V četrtek so klic občana spet dobili iz Izole. Izolski policisti so v bližini tamkajšnje pošte ustavili štiri državljane Romune.

Izkazalo se je, da sta dva res zbirala prostovoljne prispevke. Romuna, stara 44 in 22 let, so oglobili, ker sta kršila zakon o varstvu javnega reda in miru. Ta določa, da lahko prostovoljne prispevke zbira le tisti, ki ima za to dovoljenje upravne enote. Ker tega nista imela, so jima policisti izrekli dobrih sto evrov denarne kazni.

Z njima sta bila še komaj polnoletna sodržavljana, eden je star 19 let, drugi 18. Glede na starost Romunov bi lahko sklepali, da je najstarejši svoje znanje in izkušnje prenašal na mlajšo trojico. Za takšne skupine je sicer značilno hitro gibanje in hitra menjava lokacij.

V nekaterih primerih so zbiralci prostovoljnih prispevkov delovali v paru, domačini pa so nam povedali, da so jih nagovarjali tudi posamezniki. V Kopru, denimo, sta po mestnih ulicah hitela dva moška, ki sta ljudem molila v podpis list, na katerem je pisalo, da zbirajo denar za nacionalno združenje za invalidne otroke in gluhoneme za ustanovitev nacionalnega centra za invalidne otroke v Sloveniji.

Eden od domačinov, ki je srečal takšne zbiratelje, nam je povedal, da je bilo na listu, ki mu ga je pomolil neznanec, več podpisov, zraven pa še zneski, ki naj bi jih občani podarili. Nekaj naj bi jih dalo po 20 evrov, drugi celo po 50 evrov. A vprašanje, če so ljudje res podarili takšne zneske ali ne gre le za vabo. Policisti občanom svetujejo, naj od ljudi, ki zbirajo prostovoljne prispevke, zahtevajo, da jim pokažejo dovoljenje upravne enote. Če jim ga ne pokažejo, to skoraj zagotovo pomeni, da ga nimajo in da so v prekršku. Občane pozivajo, da se po nepotrebnem ne izpostavljajo, saj gre v teh primerih za dobro organizirane kriminalne združbe.


Najbolj brano