Zagorelo na deponiji v Dragonji

Na enem od platojev zbirnega centra v Dragonji, na katerem je odložena odpadna embalaža, je danes zagorelo okoli treh popoldne. Sprva gost črn dim, nato pa siv in bel se je širil proti Sv. Petru in naprej proti Krkavčam. Do približno 17. ure so gasilci uspeli ogenj lokalizirati, bodo pa na pogorišču dežurne ekipe ostale vso noč.

“Verjetno je prišlo do samovžiga,” je o vzroku požara ugibal 
direktor Okolja Gašpar Gašpar Mišič.
“Verjetno je prišlo do samovžiga,” je o vzroku požara ugibal direktor Okolja Gašpar Gašpar Mišič.  

DRAGONJA >“Verjetno je prišlo do samovžiga,” je o vzroku požara ugibal direktor Okolja Gašpar Gašpar Mišič. Deponija je ograjena z ograjo, med odpadno embalažo pa se pogosto znajde tudi veliko vnetljivih snovi, je dodal. Delavci so med embalažo že našli vžigalnike, odslužene baterije ... Gasilcem so na deponiji pomagali zaposleni, ki so z mehanizacijo odmikali kupe embalaže. Ognjeni zublji so zajeli nekaj bližnjih dreves, vendar se niso razširili na bližnji gozd.

Gašpar Mišič je na ugibanja o novi ekološki katastrofi na deponijah odpadne embalaže odgovoril, da gre res za ekološko katastrofo, a manjših razsežnosti. Že popoldne je o požaru obvestil ministrstvo za okolje in agencijo za okolje, podjetje Kostak pa so prosili, da bi v prihodnjih dneh z deponije odpeljalo čim več odpadne embalaže. Zvečer si je razmere na deponiji ogledal državni sekretar na ministrstvu za okolje Marko Maver.

Gasili tudi z vodo s Krasa in Brkinov

Vodja intervencije Denis Slavec iz Gasilske brigade Koper je povedal, da je na gasilski intervenciji sodelovalo več kot 50 gasilcev. Koprskim poklicnim gasilcem so pomagali prostovoljni gasilci iz Pirana, Sečovelj, Nove vasi, Kort, Pobegov in Čežarjev. S cisternami, polnimi vode, pa so se v Dragonjo pripeljali tudi gasilci iz sežanskega zavoda za gasilno in reševalno službo ter PGD Komen in Ilirska Bistrica. Pripeljali so približno 40 kubičnih metrov vode.

Ob današnjem požaru je novi direktor Okolja že ugotovil nekatere pomanjkljivosti. V hidrantu na robu deponije je, denimo, slab pritisk. To je potrdil tudi Slavec in dodal, da prenizek pritisk ni omogočal nemotenega gašenja. Gasilci so cisterne z vodo zato polnili na hidrantu, ki je od deponije oddaljen približno 500 metrov.

Poskrbeti bodo morali za večjo varnost

“Ugotavljam, da bomo morali nekatere stvari izboljšati. Razmišljam o termokamerah, s katerimi bi zagotovili večjo varnost, hitreje bi odkrili, da nekje gori,” je napovedal Gašpar Mišič. Razmišlja tudi o fizičnem varovanju, a meni, da bi bile termo kamere bolj učinkovite. “Pohvaliti moram gasilce, res so zelo požrtvovalni,” je še poudaril.

Na požarišču je bil tudi poveljnik piranske civilne zaščite Egon Štibilj, ki je poskrbel za koordinacijo različnih služb. Obvestili so medije, za pomoč s cisternami so prosili Rižanski vodovod in zagotovili več gradbenih strojev, s katerimi so ločevali kupe embalaže. Napovedal je, da bo morala požarna straža ostati na deponiji še vsaj dva dni. Na ugibanja o morebitnem onesnaženju reke Dragonje pa je dejal, da voda, s katero so gasili na platoju, po njegovi oceni ne bo prišla do nje.


Najbolj brano