Za direktorjevim sporočilom se skrivajo tuji goljufi

V računovodstvu več primorskih podjetij so v minulih tednih na svoj elektronski naslov prejeli sporočilo direktorja družbe, naj nakažejo večji znesek denarja na tuj bančni račun. V večini družb so goljufijo prepoznali in jo takoj prijavili policiji. Med njimi je bila tudi Regijska razvojna agencija (RRA) severne Primorske, kjer opozarjajo na pretkanost pošiljateljev.

 Elektronsko sporočilo direktorja glede nakazila denarja v tujino je 
nedavno prejelo več primorskih družb.
Elektronsko sporočilo direktorja glede nakazila denarja v tujino je nedavno prejelo več primorskih družb. 

NOVA GORICA, KOPER > Podobno kot drugod po Sloveniji so tudi na novogoriški in koprski policijski upravi v minulih tednih prejeli več prijav poskusov spletnih goljufij, znanih tudi kot direktorske prevare (angleško CEO Fraud).

Ni vsiljena pošta

“V našo družbo je tako sporočilo prispelo ravno v času, ko me ni bilo v pisarni, zato računovodkinja osebno z mano ni mogla preveriti verodostojnosti prejetega sporočila, ki na prvi pogled ni bilo nič drugačno od ostalih. Prav tako ga sistem ni prepoznal kot vsiljeno pošto,” je povedal direktor Regijske razvojne agencije (RRA) severne Primorske Črtomir Špacapan. “K sreči me je nato računovodkinja vendarle poklicala, da bi preverila nekaj podatkov. Pri nas so namreč podobna nakazila normalen pojav, zato vsebina sporočila na prvi pogled ni bila sporna ali sumljiva,” je še dejal.

S pomočjo strokovnjaka za informatiko so hitro ugotovili, da gre za prevaro in jo prijavili policiji. Goljufi so od njih zahtevali 12.855 evrov. Do danes pa to ni bilo edino tovrstno sporočilo, ki so ga prejeli.

Denar prestrežejo denarne mule

“V zadnjem obdobju so nas obvestili o treh poskusih spletnih goljufij na Goriškem. Okoliščine sumov kaznivih dejanj goljufije gospodarskih družb preiskujejo novogoriški kriminalisti. V nobenem od obravnavanih primerov ni nastala gospodarska škoda v podjetjih,” je pred dnevi pojasnil Dean Božnik iz novogoriške policijske uprave.

Storilci so z uporabo ponarejenih elektronskih sporočil skušali prepričati zaposlene v gospodarskih družbah, da jim sporočilo pošilja direktor družbe in da naj na tekoči račun tujih družb nakažejo večjo vsoto denarja. “Največkrat gre za transakcijski račun fizične ali pravne osebe v Veliki Britaniji, Španiji, Turčiji ali na Slovaškem. Imetniki teh bančnih računov so denarne mule, ki nakazan znesek praviloma takoj dvignejo in po drugi denarni poti, navadno z nakazilom preko plačilnega sistema Western Union, prenakažejo goljufom, določen znesek pa obdržijo kot provizijo za opravljeno storitev. Ti plačilni sistemi ne omogočajo popolnega sledenja denarnim transakcijam, zato je lahko sled za denarjem izgubljena,” so povedali na generalni policijski upravi.

Preverjanje pristnosti je nujno

Storilci navadno lažno sporočilo pošljejo na elektronski naslov računovodstva oziroma tajništva podjetja. Če prejemnik sporočila ne preverja pristnosti pošiljatelja in zaglavja elektronske pošte, je to lažno elektronsko sporočilo videti kot pravo, prav takšno, kot bi ga na primer poslal direktor ali drugi vodstveni delavec podjetja družbe ali zavoda, saj storilci ponaredijo naslov pošiljatelja tako, da je identičen pravemu naslovu direktorja. V sporočilih običajno zaprosijo za preverjanje finančnega stanja na računu družbe in možnosti plačila. Posredujejo tudi vse potrebne podatke prejemnika nakazila.

Tovrsten način izvrševanja kaznivih dejanj je razširjen po vsem svetu. Kriminalistična preiskava primerov v Sloveniji poteka v smeri preiskovanja sumov storitve poskusa kaznivega dejanja goljufije in zlorabe osebnih podatkov. “Dosedanje ugotovitve kažejo, da se IP naslovi, iz katerih so storilci poslali lažna sporočila, nahajajo v tujini,” so še potrdili na novogoriški policijski upravi. Navadno pošiljatelji niso iz Evrope, ampak iz dežel, kjer jih pravosodni organi težje izsledijo oziroma dosežejo.

Plačilo so uspeli preklicati

Na postojnski policijski postaji so v zadnjem obdobju prijavo dveh kaznivih dejanji poskusa goljufije. V enem primeru so računovodjo družbe tudi uspeli prepričati, da je denar nakazala na navedeni bančni račun, vendar so po hitrem posredovanju banke uspeli plačilo preklicati. Na pojav direktorskih goljufij so včeraj znova opozorili tudi štajerski policisti. Letos so policisti mariborske policijske uprave zabeležili že več kot deset primerov, v treh podjetji so goljufom nasedli in jim plačali nekaj deset tisoč evrov. Samo v torek so dobili pet prijav.

Policisti opozarjajo vse zaposlene v podjetjih, naj bodo ob prejemu sumljive elektronske pošte previdni, predvsem kadar gre za sumljiva naročila za izvedbo takojšnjih plačil v tujino osebam, s katerimi družba do sedaj ni poslovala. Hkrati naj pri odgovornih osebah telefonsko ali kako drugače preverijo pristnost sporočila. Če vendarle pride do tovrstne goljufive transakcije, predlagajo, da o tem takoj obvestijo banko, s katero poslujejo, in zadevo prijavijo policistom.


Najbolj brano