Vrhovno sodišče sesulo Časarjeve ekološke posle

Luka Koper je z zahtevo za revizijo postopka na vrhovnem sodišču vendarle dosegla, da se odškodninska tožba proti nekdanji upravi Roberta Časarja za 4,8 milijona evrov zaradi ustanavljanja in kreditiranja podjetij Adriasole in Ecoporta vrača v ponovno sojenje. Sodišči na prvi in drugi stopnji sta njen odškodninski zahtevek zavrnili, vrhovno sodišče pa je obe sodbi razveljavilo.

Podjetje Adriasole, ki ga je Luka ustanovila skupaj s podjetjem 
Altena, in ga kreditirala, naj bi po strehah luških skladišč postavilo 
sončne elektrarne. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Podjetje Adriasole, ki ga je Luka ustanovila skupaj s podjetjem Altena, in ga kreditirala, naj bi po strehah luških skladišč postavilo sončne elektrarne. Foto: Zdravko Primožič/FPA

KOPER > “Noben razumen gospodarstvenik ne odobri posojila v milijonskem znesku novoustanovljeni družbi brez ustreznih zagotovil, da bo denar namensko uporabljen in da bo posojilojemalec posojilo tudi vrnil,” je v razmislek koprskemu sodišču pri ponovnem odločanju med drugim izpostavilo vrhovno sodišče.

A v Luki Koper se je pod taktirko uprave Roberta Časarja zgodilo prav to. Luka Koper je leta 2008 kot manjšinska partnerka (s 24,9-odstotnim deležem) ustanovila ekološki podjetji Adriasole in Ecoporto. Podjetje Adriasole bi postavilo sončne panele po luških strehah, Ecoporto pa bi predelovalo zaoljene odpadne vode z ladij. Obema podjetjema je Luka izplačala posojilo, prvemu 2,7 milijona evrov, drugemu pa 1,4 milijona. Kasneje je ta posojila pretvorila v lastniške deleže in postala večinska lastnica obeh podjetij, kljub temu pa ni pridobila odločilnega vpliva pri njunem upravljanju.

Po Časarjevi krivdni razrešitvi so revizorji ta dva posla označili za škodljiva, tako da je Luka leta 2010 proti nekdanji upravi vložila odškodninsko tožbo. Od štirih nekdanjih članov uprave Roberta Časarja, Alda Babiča, Marjana Babiča in Borisa Marzija zahteva 4,8 milijona evrov odškodnine. Sodišče prve stopnje ni pritrdilo Luki, da je Časarjeva uprava ravnala kot slab gospodar. Njen odškodninski zahtevek je zavrnilo. Luki ni uspelo niti s pritožbo na višjem sodišču. Vrhovno sodišče pa je zahtevku Luke za revizijo postopka ugodilo in odredilo ponovno sojenje. V ravnanju Časarjeve uprave je videlo nerazumnosti, ki jih je treba razčistiti. Nenavadno je, da tako pomembna družba, kot je Luka, pristane na podrejen položaj, še zlasti glede na dejavnosti, ki naj bi ju opravljali novoustanovljeni ekološki podjetji, med drugim ugotavlja vrhovno sodišče. Štirje nekdanji člani uprave bodo morali okoliščine, ki so jih vodile pri tem, znova pojasnjevati na sodišču.


Najbolj brano