Luka proti Mišiču izgubila še na vrhovnem sodišču

Tudi vrhovno sodišče je potrdilo, da so nadzorniki Luke Gašparja Gašparja Mišiča aprila leta 2014 neupravičeno razrešili z mesta predsednika uprave Luke. Vrhovni sodniki so zavrnili zahtevo Luke za revizijo postopka. Mišič pravi, da ima tako dodatno podlago za svojo drugo odškodninsko tožbo proti Luki, v kateri zahteva 619.000 evrov odškodnine.

V sedaj aktualni odškodninski tožbi je združil očitke z dveh 
razrešitev z mesta predsednika uprave Luke. Foto: Zdravko Primožič/FPA
V sedaj aktualni odškodninski tožbi je združil očitke z dveh razrešitev z mesta predsednika uprave Luke. Foto: Zdravko Primožič/FPA

LJUBLJANA >Vrhovno sodišče je sledilo temu, kar sta pred tem že odločili prvostopenjsko in višje sodišče. Sklep nadzornega sveta, s katerim je nadzorni svet pod vodstvom Alenke Žnidaršič Kranjc 11. aprila 2014 odpoklical Gašparja Gašparja Mišiča, je ničen. “Revizijsko sodišče pritrjuje zaključkom in pravni oceni dejanskih okoliščin sodišč prve in druge stopnje, da so se v danih okoliščinah kot neresnični izkazali vsi razlogi za odpoklic: predsednik ni izrabljal pravice do preglasovanja, ni vsiljeval odločitev za področje, ki sodi v sklop odgovornosti drugega člana uprave, in ni neustrezno vodil sej uprave,” so v odločbi zapisali vrhovni sodniki.

Vrhovno sodišče se sicer strinja z argumentom Luke iz zahteve za revizijo postopka, da mora nadzorni svet reagirati, ko so v upravi nesoglasja in vlada medsebojno nezaupanje med člani uprave, še preden pride do zastojev pri odločanju in je družbi povzročena škoda. A že prvo in drugostopenjsko sodišče sta presodili, da ta nesoglasja v Mišičevi upravi niso ogrožala poslovanja in odločanja. Vrhovno sodišče dodaja, da nadzorniki nesoglasij in medsebojnega nezaupanja niso niti navedli med razlogi za Mišičev odpoklic.

Luko tožijo tudi člani Matićeve uprave

Luko Koper zaradi nezakonite odpovedi delovnega razmerja in krivdne razrešitve tožijo tudi decembra leta 2017 odpoklicani člani uprave Drago Matić, Andraž Novak in Irena Vincek, a se obravnave niso začele ne na delovnem ne na okrožnem sodišču.

“Vrhovno sodišče je samo dokazalo, da ni bilo nobene osnove za mojo razrešitev,” komentira Mišič. Luka Koper lahko zdaj poskusi še z zahtevo za presojo na ustavnem sodišču.

Ilićevi nadzorniki so Mišiča še enkrat razrešili

Mišič je edini predsednik uprave Luke, ki so ga s tega mesta razrešili dvakrat. Nadzorni svet Luke pod vodstvom Uroša Ilića ga je namreč odpoklical 29. decembra leta 2017, na isti dan, ko je krivdno razrešil upravo Draga Matića. Takrat so namreč v Luki že imeli v rokah pravnomočno odločitev sodišča, da je bil sklep o Mišičevi razrešitvi iz leta 2014 ničen; med razlogi za vnovično razrešitev navedli, da družba ne more imeti dveh predsednikov uprave.

Tožba tokrat za 619.000 evrov odškodnine

“Z drugo razrešitvijo so nadzorniki priznali, da sem bil v resnici predsednik uprave do konca leta 2017 in zato je prav, da zahtevam povračilo škode zaradi nezakonite razrešitve,” pravi Mišič. V sedaj aktualni odškodninski tožbi je združil očitke z dveh razrešitev, trdi, da je bil tudi sklep o drugi razrešitvi ničen, in za vse skupaj od Luke terja 619.000 evrov odškodnine. “Predlagal sem poravnavo, a je sedanja uprava Luke ni sprejela,” še pravi. Obravnava na koprskem sodišču bi se morala začeti danes, a je bila preklicana. Mišič pravi, da zato, ker so nekateri člani nadzornega sveta Luke hoteli vstopiti v postopek kot stranski intervenienti, sodišče jih je sicer zavrnilo, a odločitev še ni pravnomočna.

“Upam, da bo Luka na koncu tožila nadzornike, ker so z nezakonitimi razrešitvami povzročili škodo,” še pravi Mišič. Uroš Ilić pa je že pred časom spomnil, da morebitne odškodnine, ki jih iztožijo odpoklicane uprave, na koncu podjetju povrnejo zavarovalnice, saj imajo podjetja sklenjena zavarovanja za takšna tveganja.

Mišič na naše vprašanje še odgovarja, da ne želi biti predstavnik Mestne občine Koper v nadzornem svetu Luke. “Zaradi te tožbe to niti ne bi bilo primerno. Bom pa na strani občine vedno zagovarjal razvoj Luke.”


Najbolj brano