Požar uničil Fragmatov obrat v Podskrajniku

Požar, ki je v četrtek zvečer izbruhnil v obratu proizvajalca izolacijskih materialov in embalaže Fragmat v industrijski coni Podskrajnik pri Cerknici, je povzročil veliko gmotno škodo. Objekt je uničen, tudi hitri in učinkoviti intervenciji gasilcev in ostalih pristojnih služb pa gre zasluga, da hujših posledic za okolico očitno ni.

 Foto: Sta
Foto: Sta

CERKNICA > Že v četrtek zvečer je župan občine Cerknica Marko Rupar povedal, da je zagorelo na mlinu za repromaterial, požar pa je izbruhnil na glavnem stroju, ki proizvaja izolacijske plošče stirodur. Požar je gasilo prek 300 gasilcev. Objekt so poznali, saj so imeli redne vaje. Kot je dodal župan, je bila intervencija zelo hitra, “v praktično 10 minutah so bili prvi gasilci tam in v dobri uri požar omejili, da ni bil več nevaren za okolico”.

Požar se je razširil v obratu, ki obsega halo v velikosti 20.000 kvadratnih metrov in enako veliko skladišče. Lastnik in vodja proizvodnje sta takoj prispela na kraj nesreče, kjer so delavci sprva požar skušali pogasiti sami, a jim to ni uspelo.

Član uprave Fragmata Tim Dušan Žužek je danes povedal, da jim je požar povzročil velik izpad proizvodnje, gmotna škoda pa bo ogromna. Rupar je ob tem spomnil, da je bila investicija v novo tovarno, zgrajeno leta 2012, 20 milijonov evrov, za približno pet milijonov evrov je zgorelo repromateriala in izdelkov.

Proizvodnja je delovala vse dni v letu

Proizvodnja je delovala 24 ur na dan, vse dni v letu. “Težava je, ker je bila ta proizvodnja v vzponu, saj je v vzponu gradbeništvo, kar bo velik udarec tudi za komercialni del, zagotovo se bodo povečale tudi cene tega materiala,” je dejal župan. Skladišče Fragmata je bilo namreč polno stirodurja, to podjetje pa je njegov največji proizvajalec v Sloveniji.

Tehnični direktor Fragmata in lastnikov sin Rok Žgajnar je povedal, da bodo prihodnji teden sklicali krizne sestanke, na katerih se bodo dogovorili, kako naprej. Podjetje so imeli sicer zavarovano, vendar ne vedo, kdaj in če ga bodo gradili na novo. To lahko predstavlja težavo tudi za delavce. Slednje je pohvalil, da so se hitro in prisebno odzvali na požar.

Vseh delavcev v podjetju je približno 40. Ministrica za delo Ksenija Klampfer je dopoldne tako že stopila v stik s kadrovskim direktorjem Fragmata Dušanom Žužkom, na nesrečo sta se na njeno zahtevo že odzvala Zavod RS za zaposlovanje in Center za socialno delo Primorsko - Notranjska. “Ministrica in direktor se bosta sestala prihodnji teden, ko bosta pregledala načrte in možnosti za naprej s ciljem, da se poskrbi za delavke in delavce oziroma da se pomaga podjetju,” so sporočili z ministrstva.

Škoda je nastala tudi na sosednji stavbi

Zaradi požara je nastala škoda tudi na sosednji stavbi podjetja Alpod, kjer so popokale šipe na oknih, ki so obrnjene proti Fragmatu, stopil se je tudi stiropor na fasadi, zato jo bodo morali obnoviti.

Prizorišče požara si je danes zjutraj ogledal premier Marjan Šarec. Ta je ocenil, da je najpomembnejše to, “da so prebivalci na varnem”. Pohvalil je delo vseh služb, ki so hitro in učinkovito ukrotile in sanirale prve posledice požara. Je pa ob tem ocenil, da je “za lastnika to zelo tragičen dogodek, saj je bila to najmodernejša tovarna za izdelavo izolativnega materiala”.

Tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je Šarcu pred ogledom povedal, da je bilo dogajanje “bliskovito rešeno” in da je bil zato, ko je prispel na kraj nesreče, “pozitivno presenečen”. Izrazil je zadovoljstvo, da so dobro prakso po Kemisu obdržali, tudi državni organi in nekateri strokovnjaki, ki se takoj odzovejo in predlagajo ukrepe.

Preventivno zaprli vzgojno-izobraževalne ustanove

Gost dim je šel v zrak šest do sedem kilometrov proti Rakitni, tudi saje, zato so se nekateri bali, da bi bilo kaj narobe. Minister za okolje Simon Zajc je danes dejal, da ni gorelo nič takšnega, zaradi česar bi lahko predvidevali, da bo prišlo do hujše okoljske škode. “Predvsem zato, ker je bila intervencija zelo hitra in zelo učinkovita že samih delavcev v tem objektu,” je dodal. Po Zajčevih besedah so imeli v obratu pravilno požarno varnost zagotovljeno.

“Ni gorelo nič podobnega kot v Kemisu, s čimer se zdaj vlečejo vzporednice. Je pa Kemis poskrbel, da je bila ta intervencija tako hitra,” je še zagotovil minister. Kot je še dejal ob robu srečanja z varuhom človekovih pravic, ga je najbolj skrbelo, kaj bo z vodami. “Ampak so poskrbeli za obvode ter poskrbeli, da se jih je zajezilo. Po prvih analizah, ki jih je naredila terenska laboratorijska enota, ne pričakujemo, da bo prišlo do kakšnega hujšega onesnaženja okolja, kar je dobra novica,” je ponovil.

Občina je danes sicer preventivno zaprla vzgojno-izobraževalne ustanove, da maksimalno prepreči vse možne posledice požara. “Zdaj so na delu policija in forenziki, da ugotovijo, kaj je bil vzrok požara,” je povzel premier. Ob tem bo komunala preverila, ali so v redu tudi vsi vodni viri.

Prebivalci naj imajo zaprta okna

Okoliške prebivalce pristojni prosijo, naj imajo tudi danes zaprta okna in ne uživajo zelenjave z vrtov oziroma to pred zaužitjem temeljito operejo. Nacionalni inštitut za javno zdravje medtem priporoča, da prebivalci vrtnine in sadje, ki so vidno onesnaženi s sajami, zavržejo, ostalih vrtnin in sadja pa ne uživajo do objave rezultatov analiz.

Za širšo okolico je bilo oklicano tudi preventivno prekuhavanje vode. Župan je pojasnil, da je tak ukrep potreben zato, ker je bil sistem ob gašenju tako obremenjen, da so morali določene krake zapreti, zelo obremenjena je bila tudi čistilna naprava.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je medtem prebivalcem svetovala, naj do pridobitve rezultatov analiz na onesnaženem območju živali ne pasejo oz. jih s paše umaknejo v hleve in omejijo gibanje hišnih ljubljenčkov.

Predstavniki Agencije RS za okolje (Arso), Nacionalnega inštituta za javno zdravje in uprave za varno hrano že vzeli prve vzorce vode in zraka, da bodo analizirali morebitno onesnaženost okolja. Kot omenjeno v izjavah ministra Zajca, prve analize kažejo, da ni prišlo do onesnaženosti. Vzorce vode bodo sicer jemali tudi še prihodnji teden na nekoliko širšem območju, na katerem bi po predvidevanjih Inštituta za raziskovanje krasa iz Postojne lahko prišlo do onesnaženja.

Zjutraj so že zajeli prve vzorce

“Tukaj je le kraško območje, zato smo na ožjem območju že sinoči in danes zjutraj vzeli prve vzorce v iztoku kanalizacije iz obrtne cone in vode v Zelških jamah. Vzorčili bomo vodotoke Rak, Cerkniščica, Malni in Ljubljanica,” je povedala Janja Turšič iz Arsa.

Direktor Komunale Cerknica Anton Kranjc je povedal, da je zadovoljen, da je vodovodni sistem uspel zagotoviti dovolj velike količine vode za gašenje. Kanalizacijski sistem na območju obrtne cone je tako kot sama cona nov in velik, da voda s požarišča še ni odtekla po meteorni kanalizaciji v vodotok, pač jim je iztok uspelo zablokirati in namestiti ustrezne lovilne naprave za onesnažene delce.

Prve analize po besedah Turšičeve sicer kažejo, da voda ni onesnažena. Tudi meritve prisotnosti trdih delcev v zraku so zaenkrat pokazale, da zrak ni onesnažen. Zaradi fotovoltaične elektrarne na strehi obrata, ki je prav tako v celoti pogorela, pa ni prišlo niti do onesnaženja s kakšno od strupenih ali rakotvornih snovi.

Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je medtem napovedal, da bodo ob idealnih vremenskih pogojih s sanacijo požarišča začeli šele po začetku šolskih počitnic, saj bi lahko delce odnašalo v zrak.


Najbolj brano