Mešane patrulje na teren 1. julija

Italijanski notranji minister Matteo Salvini je v soboto napovedal, da bodo mešane patrulje slovenskih in italijanskih policistov na meji začele z delom 1. julija. Na generalni policijski upravi so pojasnili, da datum za podpis meddržavnega dogovora o mešanih patruljah še ni določen, na ministrstvu za zunanje zadeve pa so kasneje potrdili, da bodo sporazum podpisali ta teden.

V petek so pri Dolini italijanski policisti in orožniki ustavili več kot 
sto ilegalnih migrantov,  večinoma državljanov Pakistana.  Foto: Policija Trst
V petek so pri Dolini italijanski policisti in orožniki ustavili več kot sto ilegalnih migrantov, večinoma državljanov Pakistana.  Foto: Policija Trst

LJUBLJANA, RIM > Ustavili smo ilegalne prehode na morju, zdaj bomo okrepili nadzor in zaščitili mejo na kopnem, je italijanski notranji minister Matteo Salvini v soboto zapisal na svojem facebook profilu. Omenil je še, da protokol, ki sta ga podpisali Italija in Slovenija, omogoča delo mešanih patrulj, s katerimi bi preprečili ilegalne prehode meje in ustavili ljudi, ki s tem služijo.

Po podatkih italijanskega ministrstva so na meji s Slovenijo letos ustavili 782 ilegalnih prebežnikov, v vseh dvanajstih mesecih lanskega leta pa 448. Massimiliano Fedriga, predsednik pokrajine Furlanije Julijske krajine, je minuli vikend ob tem omenjal tudi možnost, da bi “zamrznili schengen” (podobno kot na avstrijsko-slovenski meji), na kar se je ostro odzvala njegova predhodnica Debora Serracchiani, ki je poudarila, da je takšen ukrep povsem nepotreben in da bi povzročil veliko težav lokalnemu prebivalstvu, trgovini, čezmejnim prometnim tokovom in turistom, ne bi pa ustavil migrantov. O začetku skupnega patruljiranja italijanskih in slovenskih policistov se je Fedriga v soboto pogovarjal tudi s slovenskim generalnim konzulom v Trstu Vojkom Volkom.

Dobro tretjino ilegalnih prehodov obravnavali na PU Koper

Do konca maja so slovenski policisti obravnavali 4313 ilegalnih migrantov, število se je v primerjavi z lani povečalo za 66,5 odstotka. V enakem obdobju lanskega leta so našteli 2590 ilegalnih prehodov meje. Najpogosteje so obravnavali državljane Pakistana, Alžirije in Maroka. Največ ilegalnih prehodov (dobro tretjino) je obravnavala koprska policijska uprava (do konca maja skoraj 1500, junija pa so prestregli še kar nekaj večjih skupin ilegalcev), slabo tretjino novomeška, nekoliko manj pa ljubljanska policijska uprava. Letos je veliko več ilegalnih migrantov zaprosilo za mednarodno zaščito, po nastanitvi v azilnih domovih pa pogosto nadaljujejo pot v tiste države, kamor so namenjeni, pojasnjujejo na policiji.

Oblikovanje mešanih slovensko-italijanskih patrulj je spomladi predlagal slovenski zunanji minister Miro Cerar, o skupnih policijskih patruljah sta se sredi maja v Rimu že pogovarjala generalna direktorja slovenske in italijanske policije Tatjana Bobnar in Franco Gabrielli. Na generalni policijski upravi so včeraj pojasnili, da datum podpisa meddržavnega dogovora še ni določen, z ministrstva za zunanje zadeve pa so kasneje za Radio Slovenija napovedali, da naj bi dogovor podpisali ta teden in potrdili, da naj bi mešane patrulje s 1. julijem začele nadzirati obmejno območje.

V zadnjih dneh so na obmejnem območju, v bližini Doline, italijanski policisti in orožniki prestregli približno 120 ilegalnih prebežnikov, nekaj več kot 100 v petek zjutraj, še 18 pa v soboto zjutraj. V Dolini so v petek ustavili več manjših skupin ilegalnih migrantov, ki so prišli iz Slovenije, v soboto zjutraj pa so tam ustavili še 18 tujcev. Večinoma gre za državljane Pakistana.


Najbolj brano