Koprčanu za štiri rope skoraj osem let zapora

Sodnica okrožnega sodišča v Ljubljani je v začetku tedna 45-letnemu Koprčanu za štiri rope in še dve drugi kaznivi dejanji prisodila skoraj osem let zapora. Oleg Đ. je kazniva dejanja priznal in tako dobil precej popusta. “Če ne bi priznali in bi imeli sojenje, bi vam prisodila 20 let zapora,” je po razglasitvi sodbe sodnica opozorila Koprčana.

Koprčana je pred Delavsko hranilnico ustavil policist, ki je   v 
prostem času prišel plačat položnice. Foto: Robert Balen/Večer
Koprčana je pred Delavsko hranilnico ustavil policist, ki je v prostem času prišel plačat položnice. Foto: Robert Balen/Večer

LJUBLJANA > Oleg Đ. iz Kopra je na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča sedel zaradi štirih ropov. Obtoženi 45-letnik je iz bančnih poslovalnic odnesel dobrih 51.000 evrov. V javnosti je najbolj odmeval rop Delavske hranilnice na Dunajski cesti v Ljubljani, ki ga je izvedel marca. Vse štiri rope je zagrešil po podobnem scenariju. V bližino bank se je pripeljal s skuterjem, nato je s čelado na glavi vstopil v poslovalnice in s pištolo zagrozil uslužbencem. Nato je preplezal pult, vzel denar in zbežal.

Oktobra lani je najprej oropal Delavsko hranilnico v Stožicah, januarja banko SKB v Bežigrajskem dvoru, januarja Delavsko hranilnico na Fužinah, marca pa spet isto poslovalnico Delavske hranilnice kot prvič. A je drugič njegov podvig ustavil policist Mihael Berlic, ki je bil v civilu. V prostem času je prišel plačat položnice. Najprej je opazoval, kaj se dogaja in miril stranke, uslužbencu je nakazal, naj stisne tipko za klic v sili. Preveril je tudi, ali pred banko morda roparja ne čaka pajdaš, ko je ugotovil, da je sam, je v poslovalnici pred njim dvignil roke in mu nakazal, da mu ni nevaren.

51.000

evrov je Koprčan odnesel iz štirih bančnih poslovalnic

Ko je ropar stekel mimo njega, pa se je pognal za njim in ga pred poslovalnico podrl na tla ter uporabil strokovni prijem. Ropar se mu je upiral, čeprav mu je dal Berlic jasno vedeti, da je policist in mu ukazal, naj miruje. Koprčan pa ga je napadel z montirnim železom in ga poškodoval po glavi, nogi in prstu, utrpel pa je še zvin in nateg ramenskega sklepa. Olegu Đ. je tožilstvo zato v obtožbi očitalo še kaznivo dejanje preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, ker je imel predelano polavtomatsko pištolo kalibra 9 milimetrov, mu je očitalo še posest orožja.

Policist je na sodišču povedal, da od obtoženega ne bo terjal odškodnine, saj je moralen in etičen človek ter predvideva, da nima denarja zakonitega izvora. Oleg Đ. pa je zatrjeval, da se mu ni upiral in zanikal, da bi ga udaril z montirnim železom, kar naj bi dokazoval tudi s posnetki. A je nato dejal, da bo tudi to priznal, ker je v obtožbi to zapisano in se je s tožilstvom dogovoril, da bo priznal vse “v paketu”, je poročal Dnevnik.

Ko ga je sodnica opozorila, da tako ne bo šlo, pa si je obtoženi Koprčan premislil in zatrdil, da se je vse zgodilo tako, kot je zapisano. Sodnica je njegovo priznanje vseh očitanih dejanj sprejela, saj je podprto tudi z dokazi v sodnem spisu. Med drugim so Olega Đ. izdale sledi DNK, na videoposnetkih pa ga je po drži, postavi in obleki prepoznal tudi izvedenec.

Tožilec Jože Jarc je za obtoženega predlagal sedem let in enajst mesecev zapora, sodnica Ana Testen mu je nato takšno kazen tudi prisodila. Če ropov ne bi priznal, bi mu na sojenju prisodila 20 let zapora, ga je opozorila. Pred razglasitvijo sodbe je Oleg Đ. dejanje obžaloval in dodal, da se je leta 2016, ko je prišel iz zapora, znašel v stiski in izbral napačno pot. A mu je sodnica odvrnila, da ni zašel s poti, temveč se je vrnil na pot, na kateri je bil že od leta 1997.

Oleg Đ. je bil zaradi ropa takrat obsojen na dve leti zapora, potem pa je zagrešil še približno 15 tatvin. Zaradi različnih kaznivih dejanj so ga večkrat obsodili tudi na koprskem sodišču.


Najbolj brano