Hrvat bo o dejanju v zaporu razmišljal dobra tri leta

“Naredil sem veliko neumnost,” je včeraj pred razglasitvijo sodbe obžaloval 21-letni Loris Brljafa iz Poreča, ki je pod sedežem avtobusa, s katerim se je pripeljal na mejni prehod Dragonja, skrival imitacijo samomorilnega pasu. Če bi prišel do Ljubljane, kamor je bil namenjen, skoraj zagotovo ne bi bil več živ, je poudaril sodnik Julijan Glavina, ki ga je obsodil na tri leta in dva meseca zapora.

Loris Brljafa je včeraj na sodišču priznal krivdo in obžaloval, kar je 
storil. Foto: Tomaž Primožic/FPA
Loris Brljafa je včeraj na sodišču priznal krivdo in obžaloval, kar je storil. Foto: Tomaž Primožic/FPA

KOPER > Loris Brljafa je v priporu od 25. januarja, ko so ga aretirali na mejnem prehodu Dragonja. Policist je pod sedežem avtobusa, s katerim se je Hrvat pripeljal v Slovenijo, odkril sumljiv predmet, ki je spominjal na pas, ki ga uporabljajo teroristi v samomorilskih napadih. Policisti so ugotovili, da je Brljafa vznemirjen, z avtobusa je prišel brez osebne prtljage, zato ga je policist poslal nazaj na avtobus. Vrnil se je le z eno potovalko. Na avtobusu je iz nje potegnil pas s tulci in ga skril pod sedeže, drugo torbo pa je pustil na avtobusu. V njej je policist nato našel nož. Izkazalo se je, da v desetih tulcih, ovitih z rjavim in črnim lepilnim trakom, pritrjenih na črn pas, ni bilo eksploziva.

Izvedenci so ugotovili, da je prišteven

Specializirano tožilstvo je proti Brljafi vložilo obtožbo zaradi kaznivega dejanja potovanja v tujino z namenom terorizma. Očitajo mu, da se je kot simpatizer Al Kajde in Islamske države odpeljal proti Ljubljani, kjer je nameraval opasan z imitacijo samomorilskega pasu in oborožen z nožem, ob vzklikanju terorističnih gesel in z grožnjami, da bo izvršil napad, močno prestrašiti ljudi.

Državni tožilec Jože Levašič je včeraj pojasnil, da je že v obtožbi za Brljafo v primeru priznanja krivde sodišču predlagal, da ga obsodi na tri leta in dva meseca zapora ter mu izreče tri leta izgona iz države. “Da, da, priznam,” je obtoženi odgovoril sodniku Julijanu Glavini, ki je priznanje sprejel. Ob tem je sodnik še pojasnil, da so izvedenci ugotovili, da je bil obtoženi prišteven.

Brljafa je bil nekaj tednov med prestajanjem pripora v enoti forenzične psihiatrije mariborskega kliničnega centra. Prvi izvedenec, ki ga je pregledal, je namreč ugotovil, da ni sposoben razumeti svojega ravnanja, a je nato komisija izvedencev, v kateri je bilo več psihiatrov in kliničnih psihologov, prišla do drugačnih ugotovitev. Specializirano tožilstvo je zato vložilo obtožbo in ne predloga za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja.

Dokazi so potrdili, da se je Brljafa v verskem smislu radikaliziral, v stiski in osamljenosti je izhod našel v islamski veri. Levašič je poudaril tudi pomen družine, ki bi morala v takšnih primerih obvestiti zdravstvene službe in policijo. Svojci obtoženega so namreč opažali, da ne zapušča doma, da je veliko v sobi pri računalniku, da veliko moli in nima prijateljev. Preiskava je pokazala, da je prek računalnika dostopal do spletnih strani ekstremističnih skupin, kjer so med drugim tudi navodila, kako izdelati domačo bombo.

“Upam, da je obtoženi Brljafa tudi ob pomoči tega kazenskega postopka spoznal zmotnost svojega ravnanja. Želim si, da bi izkoristil možnosti za zdravljenje, ki mu jih nudi Slovenija, in na Hrvaškem nadaljeval pot, ki ga ne bi vrgla iz tira,” je zaključil tožilec. Vztrajal je pri kazni, ki jo je predlagal že v obtožbi, in predlagal podaljšanje pripora.

Odvetnik Nikica Kljajić, ki zagovarja Brljafo, pa je dejal, da je predlog tožilstva glede na dogodke in obtožbo zelo korekten, prav tako tudi predlog, da bi mu sodišče podaljšalo pripor. A je hkrati prepričan, da je tožilstvo premalo upoštevalo vse olajševalne okoliščine. Brljafa je dejanje priznal, je še zelo mlad, še nikoli ni bil v nobenem kazenskem postopku, bil je v stiski in osamljen, je našteval odvetnik. Zato je menil, da bi mu lahko sodišče izreklo nižjo kazen, predlagal je največ dve leti zapora.

Obtoženi Brljafa se je strinjal s svojim zagovornikom in ni imel kaj dodati. Ko ga je odvetnik vprašal, ali dejanje obžaluje, mu je pritrdil. “Naredil sem veliko neumnost,” je dejal.

A je ne glede na to sodnik sledil predlogu tožilca, Brljafi je prisodil tri leta in dva meseca zapora, tri leta izgona iz države in mu podaljšal pripor.

Policisti ne bi vedeli, če ima tudi eksploziv

Brljafa je po spletu preverjal lokacije veleposlaništev, državnega zbora, sedeža policije. V Ljubljani bi prespal in verjetno premislil, kako izvršiti to kaznivo dejanje. “Pred policisti bi pokazal pas, oni pa ne bi vedeli, ali ima tudi eksploziv. Če bi grozil še z nožem in vzklikal izraze islamske vere, sem prepričan, da bi policisti reagirali in danes ne bi bil živ,” je dodal sodnik. Na koncu je apeliral na obtoženega, naj zaradi psihičnih težav nadaljuje z zdravljenjem.

“Potreben bo drugačen način življenja. Tudi vaši starši pričakujejo spremembo ... Mladi ste, življenje je pred vami,” mu je še položil na srce. Če se bo v zaporu lepo obnašal in nadaljeval z zdravljenjem, bo lahko zaprosil tudi za pogojni odpust.

Hkrati pa je sodnik še opozoril, da gre za hudo kaznivo dejanje, v Sloveniji takšnega primera še ni bilo, in da mora biti sodba v poduk ostalim. Tudi zato je z včerajšnjim razpletom na sodišču zadovoljen tožilec, ki upa, da bo sodba vplivala tudi na druge in jih odvrnila od takšnih dejanj. Odvetnik je napovedal, da se na sodbo ne bo pritožil.

Na sodišče so prišli tudi sorodniki obtoženega. Njegov oče je povedal, da ne ve, zakaj je sin to storil. Opazili so, da se s sinom nekaj dogaja, a so upali, da bo vse v redu. Sicer pa je prepričan, da mladega Brljafo po prestani kazni čaka boljše življenje.


Najbolj brano