Grozijo z lažnimi “umazanimi posnetki”

Po elektronskih naslovih že več tednov kroži pismo z izsiljevalsko vsebino, pošiljatelj se skriva za oznako “resi svoje zivljenje”, v zadevi pa pozornost naslovnikov pritegne z zapisom “vaši skrivni podatki v nevarnosti”. Strokovnjaki nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT prejemnikom svetujejo, naj na pošto ne odgovarjajo in jo čim prej izbrišejo.

Eno od pisem z lažnimi grožnjami
Eno od pisem z lažnimi grožnjami 

SLOVENIJA > V nacionalnem centru SI-CERT so že pred dnevi ponovno opozorili na povečano število lažnih izsiljevalskih sporočil, v katerih spletni nepridipravi naslovnikom grozijo z objavo intimnih posnetkov in fotografij. Neznanec grozi, da bo objavil osebne posnetke in uničil elektronsko napravo naslovnika.

V zadnjem obdobju so tudi policisti dobili več obvestil občanov, da so prejeli elektronska sporočila neznanih oseb, ki od njih zahtevajo nakazilo denarja v zameno za to, da ne bi razkrili obiskovanja spletnih strani s pornografskimi vsebinami. Neznani pošiljatelji pisma namreč trdijo, da so prejemniki obiskovali spletne strani za odrasle in da so jih pri tem tudi posneli.

Občane policisti opozarjajo, da gre za lažna sporočila, ki jih neznanci v večjem obsegu pošiljajo na naključne elektronske naslove, oziroma za spam elektronska sporočila. Goljufi poskušajo prejemnike z lažnimi trditvami zavesti, da bi jim poslali denar, in sicer 400 ali 450 evrov, in to v bitcoinih.

Pisma se med seboj malo razlikujejo, pošiljatelji, denimo, spreminjajo datume, ko na bi vdrli v operacijske sisteme naslovnikov in dobili popoln nadzor nad sistemom, na katerega naj bi tudi namestili zlonamerno kodo. Pisma so napisana v polomljeni slovenščini, verjetno so prevedena s pomočjo spletnih prevajalnikov. “Želim reči - vi ste BIG (velik, op. a.) perverznež,” med drugim pišejo.

Prejemnikom za plačilo dajo na razpolago 55 ur, v nasprotnem primeru naj bi “umazane posnetke” poslali vsem stikom določenega uporabnika in “zaklenili napravo”. V pismu so tudi navodila, kako naj izvedejo nakazila bitcoinov. Sicer pa neznanec obljublja, da po plačilu naslovnika ne bo več motil, saj da ima še več žrtev. “To je častna beseda,” še zaključi in svetuje naslovniku, naj v prihodnje redno posodablja protivirusne programe.

Policisti svetujejo prejemnikom takšnih pisem, da ne odgovarjajo na to pošto, ne odpirajo morebitnih datotek v priponkah, ne klikajo na povezave v sporočilu in ne posredujejo svojih osebnih ali kakršnih koli drugih podatkov. “Blokirajte prejeto spletno pošto ali osebo oziroma jo dodajte na seznam neželene pošte. Skrbite za posodobljeno protivirusno zaščito programske opreme na računalnikih. V primeru, da ste oškodovani, lahko dejanje prijavite na najbližji policijski postaji,” še dodajajo na policiji.

Na SI-CERT ugotavljajo, da storilci uporabljajo za razpošiljanje tuje račune za elektronsko pošto, ki jih pridobijo v phishing napadih. Preiskave pogosto pokažejo, da je izvor takšnih pisem v kakšni od afriških držav. V zadnjem valu so storilci uporabili dva bitcoin naslova, do minulega petka je šlo na ta dva naslova 0,623 bitcoinov (6323 evrov), v manj kot dvajsetih nakazilih, še pojasnjujejo na spletni strani SI-CERT.


Najbolj brano