Doktor Oskar ni priznal krivde za mazaštvo in oderuštvo

Po dolgem predkazenskem postopku, v katerem ni manjkalo zapletov, je danes pred sodnika novogoriškega okrožnega sodnika le stopil Franjo Keleminović, bolj znan kot doktor Oskar. Tožilstvo ga bremeni mazaštva in oderuštva. “Kar piše v obtožbi, ni res niti se tako ni zgodilo,” je dejal.

Hrvat Franjo Keleminović (levo) se je današnjega   predobravnavnega naroka na novogoriškem okrožnem sodišču udeležil z 
odvetnikom Romanom Završkom.  Foto: Leo Caharija
Hrvat Franjo Keleminović (levo) se je današnjega predobravnavnega naroka na novogoriškem okrožnem sodišču udeležil z odvetnikom Romanom Završkom.  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > “Tožilstvo mu očita, da naj bi s postopki zdravljenja izvabil denar od pokojne bolnice. Situacija pa je povsem drugačna, saj je ni zdravil, ampak ji je le svetoval o zdravi prehrani. Priporočal ji je določena prehranska dopolnila brez aditivov, ki dobro vplivajo na zdravje, in higienske preparate, kot so olja in kopeli,” je po današnjem predobravnavnem naroku dejal odvetnik Roman Završek, ki zagovarja 62-letnega Hrvata Franja Keleminovića.

Ta obtožbe najprej ni razumel, češ da je ni prejel v maternem jeziku. Ko pa mu jo je sodišče izročilo v hrvaščini, pa obtoženi upokojenec - na sodišču je dejal, da je po poklicu zdravnik, farmacevt in farmakolog - krivde ni priznal. “Kar piše v obtožbi, ni res niti se tako ni zgodilo,” je dodal. Med drugim je povedal, da ni bil še nikoli obsojen. “Niti nikoli ne bom,” je dejal in pristavil, da v tujini vodijo proti njemu še eno gospodarsko zadevo.

22.500

evrov naj bi stalo zdravljenje pokojne pacientke iz Ajdovščine

Tožilstvo je poleg dokaznih predlogov iz obtožbe sodišču predlagalo, naj pridobi podatke o obtoženčevem premoženju zaradi predloga za odvzem premoženjske koristi in predloga za izrek denarne kazni. Državna tožilka Damijana Bandelj je poudarila, da je obtoženi dejanja storil iz koristoljubja. “V sodnem spisu sta overjeni kopiji diplom iz Ukrajine, zato naprošam sodišče, naj preveri njuno pristnost,” je še dodala.

Odvetnik obtoženega je nanizal številne priče, ki naj jih sodišče zasliši, med njimi so nekdanji Keleminovićevi pacienti ter zdravniki in drugi strokovnjaki. Ti bodo lahko povedali, da dodatki, ki jih je predpisal bolnici A. C. iz Ajdovščine, zanjo niso bili usodni, je predlog utemeljil odvetnik. “Nikomur ni nikoli svetoval, kako naj se zdravi, svetoval je le glede zdrave prehrane in higiene. Nikomur, niti pokojni, ni svetoval, naj opusti zdravljenje raka s konvencionalno medicino,” je dejal odvetnik Završek.

Sojenje skoraj štiri leta po prijetju

Zgodba z doktorjem Oskarjem se vleče že od marca leta 2015, ko so novogoriški kriminalisti razkrili njegovo početje in ga prijeli. Od tedaj je zadeva doživela več zapletov, po skoraj štirih letih pa se je le začela razpletati na novogoriškem okrožnem sodišču. Obtožba zoper 62-letnega Keleminovića je postala pravnomočna sredi septembra lani.

Novogoriški kriminalisti so Hrvatu, ki naj bi z oderuštvom in mazaštvom izkoriščal stisko hudo bolnih ljudi in njihovih svojcev ter pri tem dobro služil, odvzeli prostost marca leta 2015 in ga privedli k preiskovalnemu sodniku novogoriškega sodišča. Ta je zanj odredil ukrep javljanja na policijski postaji. Osumljeni se je moral tri mesece enkrat na teden javiti novogoriškim policistom. Ti so med drugim pozvali morebitne oškodovance, ki so bili v stiku z osumljenim, da jim zaupajo svoje zgodbe oziroma izkušnje z njim.

Nato je tožilstvo zoper hrvaškega državljana zahtevalo sodno preiskavo zaradi oderuštva in mazaštva. Kasneje je dobilo še nove dokaze in predlagalo razširitev preiskave. Med drugim je ugotovilo, da - četudi se je obtoženi predstavljal kot doktor - ni imel ustrezne poklicne kvalifikacije in licence za opravljanje tovrstne dejavnosti, ki je ni niti prijavil. Brez uradne ambulante je opravljal zdravilsko dejavnost z naravnimi pripravki. Ljudem je pomagal pri zdravljenju različnih oblik raka in drugih hujših bolezni.

V preiskavi naj bi Hrvat predložil kopijo diplome iz Ukrajine, drugih uradnih dokazil, ki bi upravičevale njegovo dejavnost, pa naj ne bi imel. Tožilstvo je ugotavljalo tudi, ali je morda deloval kot homeopat ali zeliščar, za nobenega od teh profilov pa naj ne bi bil registriran.

So mu vabila pošiljali na napačne naslove?

Nezakonito zdravilsko dejavnost naj bi po ugotovitvah tožilstva po vsej Sloveniji izvajal več kot deset let. Njegove metode zdravljenja so pri določenih bolnikih bolje uspele, pri drugih slabše. Kazensko ovadbo je proti Hrvatu vložil moški iz okolice Ajdovščine, ki se je čutil opeharjenega, zdravljenje A. C. naj bi namreč stalo 22.500 evrov, a je ni ohranilo pri življenju.

Keleminoviću, ki se je ljudem predstavljal kot doktor Oskar, se je uspelo nekaj časa izmikati roki pravice. Sodišče mu v Sloveniji ni uspelo vročiti obtožbe, naposled so mu jo vročili v domovini. “Pošiljali so mi jo na napačne naslove,” je dejal danes in dodal, da sicer dviguje pošto. Na obtožbo je vložil ugovor, ki mu je novogoriško okrožno sodišče ugodilo in pri fakultetni komisiji naročilo dopolnitev izvedenskega mnenja medicinske stroke. Na obtožbo je znova vložil ugovor, a sodišče v drugo njegovi obrambi ni ugodilo.


Najbolj brano