130 avstrijskih gasilcev na Postojnskem

Pripeljali so se iz avstrijske Štajerske, si na Kaliču postavili tabor in se tri dni urili skupaj s postojnskimi gasilci. 130 avstrijskih gasilcev se je čudilo predvsem visoki suhi travi in razgibanemu terenu ter spoznavalo manjša vozila za gozdne požare, izpihovalnike ter visokotlačne linije za gašenje, saj takšne opreme nimajo.

Na Postojnskem se je  minuli konec tedna s slovenskimi kolegi urilo tudi 130 avstrijskih gasilcev. Foto: PGD Postojna
Na Postojnskem se je minuli konec tedna s slovenskimi kolegi urilo tudi 130 avstrijskih gasilcev. Foto: PGD Postojna

POSTOJNA > “Pri njih so drugačni tereni, krajina pa je bolj obdelana kot pri nas. Zato je bila visoka suha trava zanje nekaj novega,” pojasnjuje Darko Muhič, ki je skupaj z vodstvom in kolegi iz postojnskega gasilskega društva minuli vikend na Postojnskem gostil 130 gasilcev iz avstrijske Štajerske. Avstrijci se glede prebivanja in preživetja niso izneverili svojemu slovesu, na Kaliču so si postavili popolnoma samooskrbni tabor, s seboj so pripeljali tudi hrano in pijačo.

Obisk avstrijskih gasilcev je bila v bistvu njihova vaja premika na dolge razdalje in delovanja v tuji državi. Iz avstrijske Štajerske so se s 35 vozili pripeljali do Postojne, si na Kaliču postavili tabor, nato pa spoznavali delo postojnskih gasilcev in gašenje gozdnih požarov. Skupno vajo so pripravili v sklopu evropskega projekta Goal.

Med urjenjem so spoznavali opremo naših gasilcev pri gašenju v naravi, kakršne ne uporabljajo. Avstrijski gasilci ne poznajo izpihovalcev, s katerimi naši po gašenju zaščitijo rob požara, manjših terenskih vozil, s katerimi naši lahko pridejo tik do ognja, prav tako pri gašenju v naravi ne uporabljajo napeljav z visokim pritiskom. “Imajo klasična velika vozila in Rosenbauerjeve črpalke,” pripoveduje Muhič.

Medtem ko so eni netili požare in jih gasili, so drugi napeljali nekaj kilometrov dolg cevovod iz gasilskega doma pod železniško progo mimo smetišča v Stari vasi do samohodnega metalca vode na vojaškem vadišču Poček. Tega so namreč Avstrijci pripeljali, nad njim pa so se čudili naši gasilci. Gre za neke vrste robotski gasilni top, ki se sam premika do požara, vendar pa je bolj kot v naravi primeren za gašenje transformatorskih postaj ali smetišč.

“Imeli smo srečo tudi z vremenom. Ponoči je sicer deževalo, vendar je zjutraj takoj zapihala burja in posušila travo, tako da smo lahko kurili. Od vaje nam bo ostala tudi vodna linija pod železnico, za katero smo dobili vsa dovoljenja. Naši gostje so bili navdušeni in zelo zadovoljni, zanje je bila to nova izkušnja,” je povedal Muhič in se zahvalil tudi Slovenskim železnicam ter obrambnemu ministrstvu, ki so omogočili izvedbo vaje. Vajo in tabor Avstrijcev si je ogledal tudi poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek.


Najbolj brano