Slovenci se bodo v polfinalu pomerili s Francozi

Košarkarji Slovenije so v četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu premagali Nemčijo s 94:70 (25:14, 44:37, 66:54). V polfinalu se bodo pomerili s Francozi.

Košarkarji Slovenije so v četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu
premagali Nemčijo s 94:70. Foto: Thomas COEX / AFP / Profimedia
Košarkarji Slovenije so v četrtfinalu olimpijskih iger v Tokiu premagali Nemčijo s 94:70. Foto: Thomas COEX / AFP / Profimedia

TOKIO > Košarkarji Slovenije nadaljujejo pohod proti olimpijski medalji. V četrtfinalu so premagali Nemčijo s 94:70, njihov naslednji tekmec v četrtek pa bo zmagovalec dvoboja med Francijo in Italijo. Termina polfinalnih tekem sta 06.15 in 13.00.

Slovenski košarkarji se bodo v polfinalu olimpijskega turnirja v Tokiu pomerili s Francozi. Ti so v četrtfinalu danes po vodstvu v celotnem drugem polčasu strli Italijane s 84:75 (20:25, 43:42, 64:54). Francija si je v tretjem četrtfinalu dneva priigrala srečanje s Slovenci v četrtek ob 13. uri. Za to je morala premagati številne izgubljene žoge v prvem polčasu in padec v igri v začetku zadnje četrtine, da je odpravila Italijo.

Nemčija je večino tekme bila v zaostanku

Slovenija je do nove zmage prišla po fizični, trdi predstavi, v kateri ni manjkalo nešportnih potez in grobosti. Nemčija, ki je bila na papirju v močno podrejenem položaju, nas je večino tekme gledala v hrbet oziroma bila v zaostanku, odločitev o zmagovalcu pa je dokončno padla v zadnjih desetih minutah.

Slovenija je sicer odlično odprla tekmo, v 7. minuti vodila že z dvomestno prednostjo (23:12), a nato po nekaj menjavah in treh trojkah Nemčije izgubila vodstvo. Tekmec je z delnim izidom 18:4 v 15. minuti povedel z 32:31.

Selektor Aleksander Sekulić je na parket vrnil udarno peterko Dončić-Blažič-Dragić-Čančar-Tobey, tako da je Slovenija na odmor odšla s sedmimi točkami prednosti.

Aleksander Sekulić: "Vedeli smo, da z Nemci ne bo lahko. A uspelo nam je. Naši košarkarji dobesedno krvavijo na parketu. Ni sebičnosti, ves čas le boj in tekmovalnost. Ponosen sem na to ekipo in na vse, kar nam je uspelo. Igramo kot ekipa in vedno se najde kdo, ki se razigra. Danes je bil to Zoran Dragić, odlično pa nam je steklo tudi v obrambi."

Slovenija je bila boljša v vseh segmentih igre

V drugem delu je Nemčija zaigrala zelo agresivno, skušala na vse načine obrniti potek tekme, a je bila Slovenija enostavna boljša v vseh segmentih igre. Skok je dobila s 40:28, podaje 19:15, ukradene žoge 12:10, trojke 15:12, imela pa je tudi višji odstotek zadetih metov iz igre, za dve točki in črte prostih metov.

Luka Dončić je za dva skoka zgrešil trojni dvojček (20 točk, 11 podaj, 8 skokov), tako da na olimpijskih igrah ostajata le dva igralca, ki jima je to uspelo - Aleksandru Belovu 1976 (23 + 14 + 10) in LeBronu Jamesu 2012 (11 + 14 + 12).

Dončić naj bi po olimpijskih igrah obljubil petletno zvestobo klubu iz Dallasa za 202 milijona dolarjev

Slovenski virtuoz, ki naj bi po pisanju ameriških medijev po olimpijskih igrah obljubil petletno zvestobo klubu iz Dallasa za 202 milijona dolarjev, je na prejšnji tekmi proti Španiji trojni dvojček zgrešil za vsega eno podajo. Hkrati pa je Dončić zabeležil že svojo sedemnajsto zaporedno zmago v slovenskem dresu. Poraza še ne pozna.

Zoran Dragić (košarkar Slovenije): "Nemci so zelo dobri strelci in imajo močno in agresivno obrambo. V drugem polčasu nam je uspelo najti način za zmago, na koncu pa je odločila naša obramba. Vesel sem, da sem bil danes jaz tisti, ki sem ekipi s koši najbolj pomagal, pred tem pa smo dobro zadevali, a nekako se nam ni uspelo odlepiti. A na četrtfinale moramo hitro pozabiti. Čaka nas polfinale, kjer moramo pokazati najboljšo igro na turnirju."

Medtem ko je Dončić zgrešil deset metov iz igre (8:18), je bil Zoran Dragić filigransko natančen. Dosegel je 27 točk ob metu 11:13. (trojke 5:7). Mike Tobey je zbral 13 točk in 11 skokov.

* Dvorana Saitama, brez gledalcev, sodniki: Zurapović (BiH), Kallio (Kanada), Bermudez (Mehika).

* Slovenija: Prepelič 9, Murić 3, Tobey 13 (1:2), Blažič 9 (2:2), Dimec 5 (1:2), Dragić 27, Čančar 8 (5:5), Dončić 20 (2:2).

* Nemčija: Bonga 9, Saibou 6, Lo 11, Giffey 10 (2:4), Wimberg 3, Voigtmann 6 (1:2), Wagner 9 (4:4), Barthel 7, Thiemann 2 (2:2), Obst 7 (1:1).

* Prosti meti: Slovenija 11:13, Nemčija 10:13.

* Met za dve točki: Slovenija 19:28, Nemčija 12:25.

* Met za tri točke: Slovenija 15:35 (Dragić 5, Prepelič 3, Dončić 2, Tobey 2, Blažič, Čančar, Murić), Nemčija 12:38 (Lo 3, Obst 2, Giffey 2, Barthel, Wagner, Voigtmann, Wimberg, Bonga).

* Skoki: Slovenija 40 (31 + 9), Nemčija 28 (20 + 8).

* Osebne napake: Slovenija 20, Nemčija 20.

* Pet osebnih: Giffey (37.).