Se bo morala davčna pisarna iz Sežane seliti v Koper?

Deseterica zaposlenih v davčni pisarni na sežanski železniški postaji naj bi se z novim letom začela voziti na delo v Koper. Vest je razburila vodstva štirih kraško-brkinskih občin, pa tudi domačine, ki bi morali po novem mnoge storitve opraviti v Kopru. Na Finančni upravi Republike Slovenije (Furs) pa pravijo, da dokončna odločitev o selitvi zaposlenih še ni bila sprejeta.

Uslužbenci v  prostorih Furs ob sežanski železniški postaji naj bi bili prvi na udaru za selitev v Koper. Foto: Petra Mezinec
Uslužbenci v prostorih Furs ob sežanski železniški postaji naj bi bili prvi na udaru za selitev v Koper. Foto: Petra Mezinec

SEŽANA > “Ni nobene potrebe po takšni racionalizaciji državne uprave, ki to v resnici ni. Ni niti nobene potrebe po centralizaciji storitev in siromašenju delovnih mest v regionalnih središčih, kot je Sežana,” so prepričani v sežanski občinski organizaciji Zveze za Primorsko, ki je prva javno opozorila na predvideno selitev dela zaposlenih v Koper.

Furs: Dokončne odločitve še ni

V Sežani je pod okriljem koprske finančne uprave trenutno zaposlenih 64 ljudi v petih oddelkih. V sektorju za davke, ki deluje v prostorih v bližini železniške postaje in ki naj bi bil po naših informacijah predviden za selitev v Koper, je zaposlena deseterica uslužbencev. Ukvarjajo se s sprejemanjem vlog s strani zavezancev, izdajo potrdil in informiranjem zavezancev. Preostali zaposleni imajo pisarne na sežanskem terminalu.

Marko Bandelli

poslanec SAB

“Tudi ljudje iz oddaljenih krajev plačujejo davke in si zaslužijo dostop do teh storitev.”

Največ jih je sicer zaposlenih v sektorju za nadzor, in sicer kar 33, od tega 22 v mobilnem oddelku, v sektorju za izvršbo jih je 15, v sektorju za carinjenje pa pet.

“Na območju Sežane nikoli ni bilo sežanskega davčnega urada, temveč to območje pokriva Finančni urad Koper s sedežem v Kopru. Glede na prostorsko stisko na Ferrarski ulici 30 v Kopru urad posluje tudi na drugih lokacijah, med drugim tudi na dveh v Sežani,” so nam pojasnili na Fursu.

64

ljudi zaposluje koprska finančna uprava v Sežani v

5

oddelkih

V letu 2020 res predvidevajo selitev v nove prostore v Kopru. “S selitvijo so predvidene tudi nekatere organizacijske spremembe, saj je z vidika boljše organizacije delovnih procesov smiselno, da se poenoti in v utemeljenih primerih tudi združi organizacijske enote, ki so bile zaradi pomanjkanja prostora v Kopru doslej primorane delovati na različnih lokacijah.”

Vendar pa poudarjajo, da dokončnih odločitev glede selitve zaposlenih iz Sežane še niso sprejeli.

Odločno proti siromašenju periferije

A govorice o selitvi v Sežani in med zaposlenimi krožijo že dlje časa. “Uradno do nas ni prišla nobena novica, vendar pa selitev gotovo ne bi bila dobra, ker bi morali naši člani v tem primeru po storitve v Koper, kar bi gotovo pomenilo povečanje stroškov in dodatno časovno obremenitev,” je pojasnila direktorica sežanske območne obrtno-podjetniške zbornice Klementina Križman.

Selitvi ostro nasprotujejo tudi kraško-brkinski župani. “To bi bil le še en korak k centralizaciji državnih storitev, ki bi morale biti prijazne do občanov. Na račun kakovosti krčijo upravo, kar je sramotno,” je ocenila županja Občine Hrpelje-Kozina Saša Likavec Svetelšek. Sežanski župan David Škabar je napovedal, da se bo v prihodnjih dneh pogovoril s predstavniki finančne uprave: “Iskreno upam, da se storitve za občane ne bodo poslabšale.”

“Občutek imam, da se vse zapira - banke, trgovine, bencinske črpalke ... Občine pa prav veliko vpliva na to nimamo, podobno se dogaja tudi pri poštah. Ali mislijo, da smo drugorazredni državljani? Vedeti moramo, da so kraji v naših občinah, ki niso od Kopra oddaljeni le 20 minut, ampak veliko več,” je povedala divaška županja Alenka Štrucl Dovgan. Podobno razmišlja tudi komenski župan Erik Modic: “Vsaka centralizacija državne uprave je negativna, saj postajajo tako storitve za občane vse težje dosegljive. Naloga države je, da skrbi za uravnotežen razvoj.”

Poslanec Stranke Alenke Bratušek Marko Bandelli je napovedal, da bo na finančnega ministra naslovil poslansko vprašanje: “V naši poslanski skupini smo odločno proti selitvi zaposlenih v Koper. Tudi ljudje iz oddaljenih krajev plačujejo davke in si zaslužijo dostop do teh storitev. Država varčuje tam, kjer ni treba.”


Komentar novinarja

Petra Mezinec

Od periferije do središča

Slovenci, ki živijo v od večjih mestnih središč bolj oddaljenih krajih, so novic o zaprtju te ali one ustanove (na žalost) navajeni, skoraj tako kot floskul o uravnoteženem razvoju države. Eno je namreč teorija, drugo pa resnični svet. In v resničnem svetu na podeželju vsake toliko časa še ena banka ugotovi, da se preprosto ne splača imeti bankomata v neki od, vsaj zanje, boga pozabljeni vasi, tudi poštam v manjših občinskih središčih so šteti dnevi, nedobičkonosne vaške trgovine vse pogosteje ...

Preberi več

Najbolj brano