Ljudje širom sveta so občudovali popoln Lunin mrk

Ljudje v Evropi in širom sveta so lahko sinoči opazovali popoln Lunin mrk, najdaljši v tem stoletju. Mrk je bil najlepše viden na južni polobli. Ponekod je pogled na ta redek nebesni pojav sicer skazilo slabo vreme. Mrk je sovpadel s posebnim položajem Marsa, ki je bil posebej blizu Zemlje in zato videti sorazmerno velik.

Popoln Lunin mrk, fotografiran v Kopru. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Popoln Lunin mrk, fotografiran v Kopru. Foto: Zdravko Primožič/FPA

Amaterski astronomi in ostali navdušenci nad astronomijo so lahko mrk, za katerega je bila značilna rdečkasto obarvana Luna, najlepše opazovali na južni polobli, še zlasti v Južni Afriki, Avstraliji in Madagaskarju, viden pa je bil tudi v Evropi, Južni Aziji in Južni Ameriki.

V tunizijski prestolnici Tunis se je zbralo več kot 2000 ljudi, med njimi mnogi otroci, ki so opremljeni z daljnogledi opazovali Lunin mrk. Rdečo Luno so lahko na jasnem nebu občudovali tudi v brazilskem Rio de Janeiru, kjer so številni pojav ovekovečili s fotoaparati in prenosnimi telefoni.

Za polovico Zemljanov je bila Luna delno ali v celoti v Zemljini senci šest ur in 14 minut - od 19.14 do 01.28 ure po srednjeevropskem čas, še navaja AFP.

A slabo vreme v nekaterih delih sveta je skazilo pogled na ta izjemen pojav. V večjem delu Indije, kjer naj bi bil mrk lepo viden, je opazovanje pokvarilo monsunsko deževje in gosti oblaki. Manj sreče je zaradi oblakov, ki so prekrili nebo, imela tudi množica, ki se je zbrala na griču severno od Londona. Tolažili so se ob znani uspešnici britanske pevke Bonnie Tyler "Total eclipse of the heart", poroča AFP.


Najbolj brano