Primorska vse bolj zaostaja

V Kopru in Novem mestu so se končala ekipna državna atletska prvenstva za kategorije do 12, do 14 in do 16 let. Med primorskimi klubi so se najvišje, na sedmo mesto, povzpela dekleta U-12 Atletskega kluba Koper.

Primorska atletika (fotografija je simbiolična)  tudi v mlajših
selekcijah nazaduje.
Primorska atletika (fotografija je simbiolična) tudi v mlajših selekcijah nazaduje.

KOPER > Ekipno prvenstvo za kadete je na stadionu Bonifika gostil Atletski klub Koper. Med 22 klubi sta prvaka postala ljubljanska kluba: pri moških AD Mass (9967 točk), pri ženskah pa Kronos (10965). Prestolnica povečuje premoč pred ostalimi slovenskimi zasledovalci v vseh kategorijah. Denarno vse siromašnejši primorski klubi tudi med mladimi izgubljajo stik z najboljšimi. Prireditelji so kot najboljši primorski predstavnik zasedli 12. mesto (3028). Mestni tekmec Nova Aurora je osvojila 15. mesto (1526), novogoriški AK Gorica pa je bil celo mesto za njim (1096). V ženski konkurenci se primorsko zastopstvo zasledi s 14. mestom AK Gorica (4237) in 15. mestom AD Piran (3174).

Edino posamično moško zmago je za primorsko atletiko dosegel skakalec s palico AK Gorica Matevž Makarovič, ki je s 360 preskočenimi centimetri v tej generaciji razred zase. Najbližje sta mu prišla Brežičan Luka Zupan (320) in član Krke Anže Plankar (300).

Med primorskimi dekleti se je s prvim mestom odlikovala novogoriška tekačica na 80 metrov z ovirami Ema Rodman, ki je progo pretekla v 12 sekundah in 63 stotinkah. Za šest stotink sekunde je prehitela Kranjčanko Katjušo Jordan Nadižar, bron pa si je pritekla Celjanka Ana Grajžl (12,80).

Med atleti iz Istre je najvišje - do brona v teku na sto metrov - segla članica AD Piran Pia Kocjančič (12,93). Zmagala je atletinja Kronosa Manca Remškar (12,53).

Državno prvenstvo starejših (U-14) in mlajših (U-12) dečkov in deklic je AK Krka organiziral na stadionu Portoval v Novem mestu. Zaskrbljujoče je, da je bilo število ekip med starejšimi dečki in deklicami (17) celo manjše kot v Kopru, primorski rezultati pa so bili na tem prvenstvu še slabši. Prvaki so postali fantje AD Mass (6626) in dekleta Kranja (8168). Primorska atletika je v tej kategoriji na repu. Pirančanke so zasedle 16. (590), Koprčani pa 17. mesto (369). V posameznih disciplinah se nihče med Primorci ni uvrstil med prve tri. Blizu temu dosežku je bil tekač na 100 m AK Koper Matija Brulc, ki je s časom 3:31,53 zasedel četrto mesto v teku na kilometer.

Za odličja ekip do 12. leta starosti se je na Dolenjskem potegovalo 14 klubov. V moški konkurenci Primorska sploh ni imela predstavnika, prvak pa je postala Radovljica. V ženski konkurenci je zlato osvojila Krka (3980), sedme pa so bile atletinje AK Koper (1419). Posamično je nase opozorila tekačica na 100 m AK Koper Neja Babič, ki je s časom 31,69 osvojila drugo mesto. Hitrejša je bila le domačinka Lucija Strmole (31,50).