Trojkaš Pelko pokopal tigre

Osrednja derbija prve in druge SKL sta bila odigrana na Primorskem. V okviru košarkarskega dne v Luciji je v derbiju prve SKL Sixt Primorska doživela tretji zaporedni poraz. Zato pa so slavili vsi trije primorski drugoligaši. V Sežani so v derbiju kroga padle vodilne Terme Olimie.

V derbiju prve SKL je Sixt Primorska doživela tretji zaporedni
poraz. Boljši je bil Helios.  Foto: Tomaž Primožič/FPA
V derbiju prve SKL je Sixt Primorska doživela tretji zaporedni poraz. Boljši je bil Helios.  Foto: Tomaž Primožič/FPA

Prva SKL

LUCIJA > Čeprav lucijska dvorana za Sixt Primorsko ne pomeni domačega igrišča, je bilo takoj jasno, na čigavi strani je večina gledalcev in Koprčani so v resnici takoj prevzeli pobudo, kar jim je prineslo prednost z 10:2. Sledil je prvi mini-preobrat. Oranžni so lepo zaokrožili žogo okoli obrambe gostov, vendar preveč oklevali z metom, kar je Helios pograbil z obema rokama ter v 90. sekundah prišel do vodstva 11:10. Kasneje se je izkazalo, da je izid z začetka 5. minute pomenil tudi najvišjo prednost gostiteljev ...

Mlada domžalska ekipa je hitro doumela, da se lahko kljub poškodbi Jureta Besediča enakovredno kosa z liderjem prvenstva in v 15. minuti so gostje predvsem po zaslugi Jake Brodnika in Jureta Pelka ušli na dvomestno razliko (23:33). Trije zaporedni koši Marijana Čakaruna so tekmo spet naredili negotovo in do konca sta obe moštvi zadevali koš za koš, nihče pa si ni uspel priigrati višje prednosti. Sodniki so (prestrogo) tehnično napako Nebojše Joksimovića v 37. minuti kompenzirali z nekaterimi dvomljivimi odločitvami v domačo korist, Koprčani pa so skušali srečanje odločiti z metom od daleč, čeprav je bil center Čakarun izrazito razpoložen. Matic Rebec je na začetku zadnje minute s trojko povedel tigre v vodstvo 88:86, a je Blaž Mahkovic hitro poravnal, nakar je tik pred zadnjim piskom sirene Čakarun napravil osebno napako nad Božom Đumićem, kateremu pa se je roka obakrat zatresla.

Sixt Primorska : Helios 95:106

Dvorana ŠRC Lucija, gledalcev 400 sodniki Zupančič (Ljubljana), Rener (Koper), Smrekar (Nova Gorica); četrtine - 17:22, 22:19, 22:19, 27:28, podaljšek 7:18).

Sixt Primorska: Rebec 14 (4:4), Čakarun 30 (4:4), Joksimovič 4 (2:2), Mulalić 10 (2:2), Zupan 14, Ferme 11, Kosi 8 (0:1), Vujasinović, King 4 (2:2). Trener: Jurica Golemac.

Helios Suns: Brodnik 10 (0:1), Pelko 30 (5:5), J. Močnik 5 (2:2), Đumić 16 (6:12), Mahkovic 24 (10:11) Jogan, Klavžar 14 (2:2), Besedič, Šaškov 7, Strel. Trener: Jovan Beader.

Os. nap.: Sixt 29, Helios 19; prosti meti: Sixt 15:14, Helios 33:25, trojke: Sixt 26:9, (Ferme 3, Rebec, Mulalić, Zupan po 2); Helios 23:13; skoki: Sixt 26, Helios 41.

V podaljšku se je Đumić s štirimi točkami najprej odkupil za napaki s prostih metov, Koprčane je v igri za zmago držal neustavljivi Čakarun (19:13 iz igre), ko pa je nekdanji up Olimpije Jure Pelko zadel dve trojki zapored - skupno izza črte izjemnih 9:7 - za izid 93:102, je bilo jasno, da zmaga odhaja v Domžale.

“Helios je zasluženo zmagal, saj je v tekmo vložil več energije, česar je nam primanjkovalo. Tega si v nadaljevanju ne smemo več dovoliti,” je bil kratek trener Sixta Jurica Golemac.

Mesarija Prunk : Terme Olimia > 78:61

Dvorana SŠ S. Kosovela, gledalcev 200 sodnika Pohleven (Maribor) in Česen (Kranj); četrtine - 23:23, 18:8, 22:16, 15:14.

Mesarija Prunk Sežana: Urbas 12 (4:3), Sirnik 9 (2:1), Stepančič 2, Kukanja 4, Grum 14 (6:5), Milašinovič 12, Mevla 5, Furlan, Dimec 7 (2:1), Duncan 13 5:3) Trener Igor Thaler.

Terme Olimia: P. Tabak 4, Žvan, T. Tabak, Škorjanc, Radanović 8 (4:2), Štruc 10 (4:4), Cerkovnik 16 (8:6), Kuljanac, Švigelj 3 (4:1), Karavdič 20 (3:0), Trener Tihomir Tabak.

Os. nap.: M. Prunk 22, Terme O. 18 ; prosti meti: MP 19:13, Terme 23:11; trojke: MP 22:5 (Sinik 2, Urbas, Grum in Mevla po 1), Terme 22:8.

Druga SKL

SEŽANA > V derbiju vodilnih ekip je Mesarija Prunk visoko premagala goste iz Podčetrka. Po začetnem minimalnem vodstvu Term Olimia in neodločeni prvi četrtini, so domači prevzeli pobudo, po delnem izidu 13:3 pobegnili ter na koncu zanesljivo slavili. Gostitelji so prevladovali v hitrosti, skoku, Shaquille Duncan in Luka Dimec sta prednjačila v podeljevanju blokad, zabijanjih in skokih, Dejan Milašinović in Alen Mevla v kreaciji igre, Luka Grum in Matic Urbas pa v protinapadih. Pri gostih, ki so doslej izgubili le eno tekmo v prvenstvu, je bil najboljši Sedin Karavdić, ki je zadel tudi šest trojk. “V uvodu nam je nekaj preglavic povzročal Karavdić s trojkami, v drugi četrtini smo prevzeli pobudo, dokazali da smo hitrejša ekipa, v drugem polčasu pa tudi, da smo tudi telesno bolje pripravljeni,” je poudaril domači trener Igor Thaler.

IL. BISTRICA > V dvoboju proti favoriziranim Škofjeločanom za Bistričane ni štel umetniški vtis, temveč le zmaga. V takšnem slogu so se tudi lotili dvoboja, ki je postregel s številnimi bojevitimi vložki, a tudi z obilico napak. Obe moštvi sta bili napadalno nerazpoloženi, posledično pa si nobena v večjem delu dvoboja ni uspela priigrati občutnejše prednosti. Gorenjci so bolje odprli tudi drugi polčas, vendar so košarkarji Plame pur še pravi čas našli edinega strelsko navdahnjenega posameznika v svojih vrstah, Anžeta Srebovta, ki je uprizoril preobrat. Po trojki Uroša Jenka ter koših Tilna Zalarja in Robija Hreščaka je v 36. minuti njihova prednost narasla na 63:52, gostje pa so v zadnji minuti z dvema trojkama le omilili poraz.

Plama Plama pur : LTH Castings 67:60

Dvorana OŠ A. Žnideršiča, gledalcev 300 sodnika: Novak (Hruševje) in Begič (Litija); četrtine: 17:14, 13:17, 19:15, 18:14.

Plama pur: Hadalin, Derenčin 8, Zalar 9 (1:1), Hreščak 10 (4:2), Srebovt 25 (9:5), Jenko 3, Miličević 12. Trener: Rok Dežman.

PORTOROŽ > Čvrsti Grosupeljčani so tekmo boljše odprli, a so domači ob koncu prve četrtine že vodili. Gostom so primanjkovale točke s klopi, saj je od rezervistov zgolj 45-letni veteran Aleš Kunc zmogel 7 točk, zato pa sta pri gostiteljih veliko breme prevzela Vadim Prokopenko in Aleks Cvetičanin, ko pa se jima je pridružil še Žiga Bahor, se je prednost Portorožanov že približala desetim točkam. V prvem polčasu je bila bitka dobljena, vojna pa nikakor, kajti gostje so s koši Aljaža Marinča sredi tretje četrtine znova prešli v vodstvo. Prvi domači zvezdnik Adin Kavgić tokrat sicer ni bil strelsko razpoložen, a je predvsem v skoku izpolnil normo, so pa zato ostali polnili koš gostov.

Portorož : Grosuplje > 76:63

Športna dvorana, gledalcev 250 sodnika Blaško in Palčič (oba Postojna); četrtine - 18:16, 17:13, 18:20, 23:14).

Portorož: Pačarić 2, Kavgič 6 (2:0), Miklavčič 16 (4:3), Katonar 4, Rožanc 11 (5:3), Ž. Bahor 11, A. Cvetičanin 15, Prokopenko 11 (3:1), L. Cvetičanin, Pišot. Trener: Konstantin Subotić.