“Trump pri telefonu. Donald Trump.”

Ameriški predsednik Donald Trump je telefoniral dvema skandinavskima poslancema, da bi se jima zahvalil, ker sta ga nominirala za Nobelovo nagrado za mir. Oba sta bila zaradi klica nemalo presenečena.

Donald Trump si je vzel čas in je osebno poklical norveškega in 
švedskega poslanca ter se jima zahvalil za nominacijo za Nobelovo 
nagrado za mir.  Foto: - / Polaris / Profimedia
Donald Trump si je vzel čas in je osebno poklical norveškega in švedskega poslanca ter se jima zahvalil za nominacijo za Nobelovo nagrado za mir.  Foto: - / Polaris / Profimedia

OSLO > “Bil sem na poti v hlev s hčerko, ko me je predsednik Donald Trump poklical in se mi zahvalil za nominacijo za Nobelovo nagrado za mir,” je na twitterju sporočil poslanec krščanskih demokratov v švedskem parlamentu Magnus Jacobsson.

“Imela sva dober pogovor o miru na Bližnjem vzhodu in Balkanu. Predsedniku želim vso srečo z mirovnimi procesi,” je dodal in zraven objavil fotografijo smejočega se Donalda Trumpa, ki sedi za svojo mizo s telefonom v roki.

Tudi norveški poslanec Christian Tybring-Gjedde iz desničarske Napredne stranke je potrdil, da ga je poklical Trump. “Samo zahvalil se mi je za nominacijo,” je dejal za francosko tiskovno agencijo AFP, ni pa želel razkriti podrobnosti pogovora.

“Bil sem presenečen. To je bilo res lepo od njega, mislim, da tega ne počnejo vsi. Je zelo prijazen,” je dodal.

Tybring-Gjedde in Jacobsson sta v začetku septembra sporočila, da sta vsak posebej predlagala Trumpa za letošnjo Nobelovo nagrado za mir.

Tybring-Gjedde je Trumpa predlagal zaradi njegove vloge pri normalizaciji odnosov med Izraelom in Združenimi arabskimi emirati. Jacobsson pa ga je nominiral za njegovo posredovanje pri pogajanjih med Srbijo in Kosovom.

Trump je bil ob nominaciji navdušen, večina poznavalcev pa meni, da nima veliko možnosti, da bi dejansko dobil nagrado.

Ameriški predsedniki, ki so doslej prejeli Nobelovo nagrado za mir, so sicer trije: Theodore Roosevelt leta 1906, Woodrow Wilson leta 1919 in Barack Obama leta 2009. Predvsem Obamova nagrada je zbudila precej dvomov, saj jo je prejel po prvem letu prvega mandata, ko še ni mogel pokazati nobenega resnejšega dosežka.


Najbolj brano