Švedinja Loreen znova osvojila evrovizijski prestol

Švedska predstavnica Loreen je ponovno odnesla zmago na izboru pesmi Evrovizije. Potem ko je leta 2012 v Bakuju slavila s pesmijo Euphoria, je letos v Liverpoolu navdušila s skladbo Tattoo. Joker Out so osvojili 21. mesto.

Švedska predstavnica Loreen je  zmagovalka na izboru pesmi 
Evrovizije 2023. Foto: Sarah Louise Bennett/EBU
Švedska predstavnica Loreen je zmagovalka na izboru pesmi Evrovizije 2023. Foto: Sarah Louise Bennett/EBU

LIVERPOOL > 67. Pesem Evrovizije v evropski prestolnici popa je bila Liverpoolska in ukrajinska hkrati. Polna ljubezni in želje po mirnejšem, strpnejšem svetu.

Ob koncu več kot tri ure dolgega šova je zmagala Švedinja Loreen s skladbo Tattoo. S tem je postala prva ženska, ki je na Evroviziji zmagala dvakrat, prvič s skladbo Euphoria leta 2012 v Bakuju. Dvojna evrovizijska zmaga je do zdaj uspela le Ircu Johnnyju Loganu.

Poleg Joker Out so si v četrtek vstopnico za finale zagotovili še predstavniki Albanije, Cipra, Estonije, Belgije, Avstrije, Litve, Poljske, Avstralije in Armenije. Na prvem predizboru v torek pa so se v finalno tekmovanje uvrstili predstavniki Hrvaške, Moldavije, Švice, Finske, Češke, Izraela, Portugalske, Švedske, Srbije in Norveške. Prvč so gledalci videli nastope Ukrajine in velike peterice - Velike Britanije, Nemčije, Španije, Francije in Italije.

Švedska je Evrovizijo nazadnje gostila leta 2016 v Stockholmu, zdaj je po številu zmag ujela slavni irski rekord - sedem.

Drugo mesto je v Liverpoolu osvojil Finec Käärijä s skladbo Cha Cha Cha, tretja je bila izraelska predstavnica Noa Kirel s skladbo Unicorn. Let 3 so s sladbo Mama ŠČ! Hrvaški prinesli 13. mesto. Zadnja je spet bila Nemčija z zasedbo Lord of the Lost in pesmijo Blood & Glitter., predzadnji pa gostitelji Britanci z Mae Muller in pesmijo I Wrote A Song.

Favoritka na vrhu, Sloveniji 12 točk namenila le Srbija

Pred finalom je Švedska več tednov kraljevala na vrhu stavnih lestvic, nekaj ur pred izborom so ji pripisovali kar 53-odstotno možnost zmage.

Slovenija se je v finalno tekmovanje vrnila prvič po letu 2019, ko je to v Tel Avivu uspelo Zali Kralj in Gašperju Šantlu. Lani nas je v Torinu zastopala skupina LPS, a obtičala v polfinalu, tako kot leto prej v Rotterdamu Ana Soklič.

Slovenski predstavniki Joker Out so s skladbo Carpe Diem osvojili 21. mesto. Na oder so stopili 24. po vrsti, kar je, zanimivo, ista štartna številka, kot jo je leta 2021 na večer svoje zmage v Rotterdamu imela italijanska skupina Måneskin, s katero Joker Out nekateri tako radi primerjajo.

Niso pa bili edini Slovenci na odru, saj je slovenske plesalke imel srbski predstavnik Luke Black, ki je odpel Samo mi se spava.

Najprej so v liverpoolski areni na vzhodnem nabrežju reke Mersey razkrili glasove strokovnih žirij. Slovenske točke je sporočila Melani Mekicar. 12 točk slovenske žirije je prejela Italija, 10 Estonija, 8 Litva, 7 Švedska, 6 Češka, 5 Belgija, 4 Avstralija, 3 Avstrija, 2 Španija in 1 Švica.

Joker Out so dobili 3 žirantske točke iz Ukrajine, 6 iz Avstrije, 5 s Hrvaške, kar 12 točk Srbije, 6 Češke in 1 Velike Britanije.

Slovensko žirijo so sestavljali pevki Ditka in Lara Baruca, Matjaž Vlašič, producent Hugo Smeh (Hyu) in predsednik žirije Jernej Sobočan, glasbeni urednik na Valu 202.

Nato so, dramatično, kot to na Evroviziji vrhunsko obvladajo, postopoma razkrili še rezultate glasovanja gledalcev. Največ jih je prejela Finska, Slovenija je prejela 45 točk.

Joker Out: Z uvrstitvijo nismo zadovoljni

Člani skupine Joker Out s samo uvrstijo niso zadovoljni. “Uvrstitev resnično ni najboljša, a zares drugega kot to, da smo naredili največ, kar smo lahko, ne moremo.” Ob tem so spomnili na nemško zastopnico, ki je, kot so poudarili, bend, ki je pred Evrovizijo imel lastno turnejo po Južni Ameriki, pa so tokrat pristali na zadnjem mestu. “Evrovizija je res en šov, ki zajema toliko enih nepredvidljivih momentov, na katere se ne da vplivati,” so poudarili.

Joker Out so se uvrstili na 21. mesto Foto: Sarah Louise Bennett/EBU

“Pripravljeni smo sprejeti to, da nismo dovolj dobri za sam vrh tega evropskega tekmovanja, hkrati pa smo videli, da smo po vseh standardih - streamingih, predvajanjih, poslušanjih na radiih, vabilih na koncerte in odzivih drugih izvajalcev - poželi veliko zanimanja tudi v mednarodnem okolju.” Prepričani so, da so Slovenijo “pustili v lepi luči”.

Blišč, roza in nekaj izvirnosti

Ob blišču in veliko roza barve, ki si ju je privoščilo veliko nastopajočih, je bilo tudi nekaj izvirnejših pristopov. Predstavnika Cipra Andrew Lambrou in Moldavije Pasha Parfeni sta prišla na oder bosa, estonski pevki Alika je pomagal klavir, ki je “kar sam igral”, Avstralci pa so si kot odrski rekvizit zamislili avto.

Med najbolj politično angažiranimi nastopi, ki je zaradi svoje nenavadnosti pritegnil tudi sicer precej pozornosti, je bil hrvaški. Izvedla ga je skupina Let 3, sestavljena iz Rečanov, ki so zapeli skladbo Mama ŠČ! Omembe traktorja in rekviziti raket so bile možne asociacije na Putina in vojno.

Povezali gostitelje in lanske zmagovalce

Prireditev je letos potekala pod sloganom Združeni z glasbo. Liverpoolčani, ki so Evrovizijo gostili v imenu Ukrajine, so se naloge lotili z veliko spoštovanja, ponižnosti in sočutja do lanskih zmagovalcev, pri katerih divja vojna in prireditve ne morejo gostiti na svojih tleh. Poiskali so vse, kar ta dva naroda povezuje, v razglednicah pred nastopi prikazovali ukrajinske in britanske znamenitosti, tudi nekaj modnih modro-rumenih poklonov je bilo videti, med uvodnim mimohodom z zastavami so nastopili nekdanji ukrajinski evrovizijci, zmagovalca Kalush Orchestra in Jamala, pa skupina Go_A, Tina Karol in Verka Serdučka.

Ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu pa organizatorji niso odobrili video nagovora, pri čemer so se sklicevali na nepolitično naravo Evrovizije.

Tekmovalnemu delu je sledil poklon liverpoolski fantastični četverici. Lennonovo Imagine, himno hrepenenja po miru, je odpel italijanski zvezdnik Mahmood, nekdanji zmagovalec Duncan Lawrence pa You'll never walk alone, himno kluba Liverpool F.C. Nastop je bil tako veličasten, je rekel voditelj Graham Norton - v finalu se je pridružil voditeljicam obeh predizborov, ukrajinski pevki Julii Sanina, igralki Hannah Waddingham in žirantki britanskega šova talentov Aleshi Dixon -, da je verjetno šel v zgodovino.

Voditeljicam obeh predizborov, žirantki britanskega šova talentov Aleshi Dixon, ukrajinski pevki Julii Sanina in igralki Hannah Waddingham, se je v finalu pridružil legendarni komik Graham Norton. Foto: Chloe Hashemi/EBU

Nastopila je tudi dolga četica nekdanjih evrovizijcev s priredbami hitov, ki jih je svetu podarila britanska glasbena industrija.

Večer je ljubiteljem Evrovizije polepšala novica, da se naslednje leto na festival vrača Luksemburg, ki se je umaknil leta 1993.

Novost: glasovali tudi prebivalci držav, ki na Evroviziji niso sodelovali

Glasovanje na finalu je potekalo tako kot v minulih letih: del glasov je prispevalo občinstvo, del 37 nacionalnih strokovnih komisij. Novost pa je bila, da so letos lahko prvič glasovali tudi prebivalci držav, ki na Evroviziji niso sodelovali: njihovi skupni glasovi so šteli kot dodatna država. Občinstvo je tako podelilo 2204 glasove, žirije pa skupno 2146.

Prireditev je v televizijskem prenosu za slovenske gledalce spremljal Andrej Hofer, ki se je večkrat s sarkazmom obregnil ob šov in njegovo zunanjo podobo, ki zamegljuje pomen glasbe, ki naj bi bila osrednji del evrovizijskega tekmovanja.


Komentar novinarja

Aljaž Novak

Evrovizija, ŠČ!

Glasba združuje! Ja. In v karbonaro gre smetana. Natolcevanje o glasbi, ki združuje, je samo še ena v nizu nebuloz, ki jih prodaja šovbiznis. Glasba, tako kot vera, že dolgo ne združuje več. Sploh, ko govorimo o popularni glasbi, ali - vsa božanstva tega sveta naj mi oprostijo ob uporabi tega termina - zabavni glasbi. Zelo zgovoren primer tega je vsakoletni evrovizijski cirkus, ki smo mu bila priča tudi letos. Maj ni samo mesec, ko gorijo kresovi, zimske obleke zginejo v varno zavetje omar in alergiki ...

Preberi več

Najbolj brano