Črna gora omejila maržo na nekatera živila, v BiH še vedno brez ukrepov

Črnogorska vlada je v četrtek omejila najvišjo trgovsko maržo za pšenično moko, olje, sladkor in sol. Ta bo v veleprodaji znašala največ pet odstotkov, v maloprodaji pa sedem. Z visokimi cenami se spopadajo tudi v Bosni in Hercegovini, kjer pa še niso sprejeli ukrepov za blažitev posledic inflacije.

PODGORICA, SARAJEVO > Omejitev marže na osnovna živila je edini mogoči in normalni model delovanja države, da ne škoduje pridelovalcem in prepreči pomanjkanja živil, je sporočil črnogorski minister za gospodarski razvoj in turizem Goran Đurović.

"Našli smo optimalno rešitev, da zavarujemo državljane in ublažimo rast cen ter da imajo naši trgovci še vedno interes, da prodajajo te izdelke," je dejal minister. Poudaril je, da ima Črna gora dovolj energentov in živilskih izdelkov.

V Sloveniji so ukrepi za premagovanje trenutne energetske in prehranske draginje v pripravi in naj bi bili znani do konca junija.

Možnost pomanjkanja energentov je v preteklosti omenjal črnogorski premier Dritan Abazović in državljane pozval k varčevanju.

Hrana se je v Črni gori tako kot drugod po Evropi začela dražiti ob začetku vojne v Ukrajini. Liter olja danes stane okoli 2,3 do 2,4 evra, medtem ko je v začetku minulega leta stal en evro. Prav tako se je za enkrat podražil kilogram moke in danes stane 0,8 evra.

V Bosni in Hercegovini liter olja stane 2,9 evra, najnižja cena kilograma moke pa je pri 0,8 evra, danes piše bosanski časnik Dnevni avaz.

Vlada BiH kljub rasti cen energentov in hrane še vedno ni sprejela nobenih ukrepov. Na parlamentarno obravnavo sicer čaka zakon, ki predvideva znižanje davka na dodano vrednost za osnovna živila, a bi zaradi dolgotrajnih postopkov lahko začel veljati šele v času oktobrskih splošnih volitev.

Za minimalne življenjske stroške je štiričlanska družina v BiH v maju morala odšteti 2639 konvertibilnih mark (1346 evrov), kažejo podatki zveze samostojnih sindikatov BiH.

Povprečna plača v aprilu je v BiH po podatkih državnega statističnega urada znašala 1083 konvertibilnih mark (552 evrov), kar pomeni, da štiričlanska družina teh stroškov ne more pokriti niti z dvema povprečnima plačama.

Srbija je cene osnovnih živil, kot so meso, olje, mleko, moka in sladkor, za tri mesece omejila že ob koncu lanskega novembra. Konec aprila je ukrep podaljšala za 60 dni.

Na Hrvaškem od 1. aprila velja ukrep znižane stopnje DDV na določena živila. DDV na sveže meso, ribe, jajca, sadje, zelenjavo, jedilna olja in mast, otroško hrano ter gnojila in pesticide se je znižal s 13 na pet odstotkov, DDV na maslo in margarino pa s 25 na pet odstotkov.


Najbolj brano