Kar 14 primorskih odličij

Tik pred prepovedjo vseh športnih tekmovanj v Srbiji, so v Beogradu pod streho spravili peto balkansko dvoransko prvenstvo atletskih veteranov. Primorci so osvojili odličja v številnih kategorijah.

Najštevilnejša klubska primorska ekipa je bila AK Gorica (z leve):
Bogdan Kragelj, Egon Arčon,  Milosav Šimšić in Marjan Devetak. Foto: Osebni arhiv Bogdana Kraglja
Najštevilnejša klubska primorska ekipa je bila AK Gorica (z leve): Bogdan Kragelj, Egon Arčon, Milosav Šimšić in Marjan Devetak. Foto: Osebni arhiv Bogdana Kraglja

BEOGRAD > V srbski prestolnici je tekmovalo več kot 500 atletskih veteranov iz vseh balkanskih držav. V 50-člansko slovensko reprezentanco je pet primorskih klubov poslalo deset veteranov. Ti so v kategorijah, kjer so nastopili vsaj trije tekmovalci, osvojili 14 odličij, med katerimi so bila štiri zlata.

Kar dva naslova balkanskega prvaka je osvojil Jože Uršič iz tolminskega AD Posočje. V kategoriji do 80 let je vso konkurenco ugnal v metu krogle (10,03) in diska (24,04). Tudi srebrni odličji v teh disciplinah sta šli v Slovenijo - okoli vratu članoma ljubljanskega Veteranskega atletskega društva Marku Slugi (9,54) in Vasiliju Pisiću (22,22). Uršič je bil še drugi v metu kladiva (26,60), kjer ga je prehitel Sluga (27,01).

Balkanski prvak v skoku v daljino v kategoriji do 55 let je član Gorice Milosav Šimšić. Doskočil je pri 536 cm in s kar lepo prednostjo pred Bolgarom Venceslavom Ivanovom (517).

Zlatega odličja se je veselil tudi član Atletskega društva Piran Rok Kocjančič. V kategoriji do 45 let je v teku na 400 metrov s časom 55,98 kar krepko prehitel prvega zasledovalca, Srba Branislava Stojanovića (56,36). Na za polovico krajši progi je bil Rok drugi ( 25,59) - za Bolgarom Živkom Želevom (24,45).

Srebrni kolajni sta osvojila še dva Primorca. Član Gorice Bogdan Kragelj je v kategoriji do 70 let 60 metrov pretekel v dobrih devetih sekundah (9,19), 200 metrov pa v času 31,59. Obakrat je zmagal Grk Pavlos Charalampidis (9,14 in 30, 64).

Še dve srebrni odličji je v tekih na večje razdalje v kategoriji do 75 let osvojil postojnski atlet Vladimir Savić. Kilometer in pol je pretekel v času 6:56,34, dvakrat daljšo razdaljo pa z izidom 14:28,98. Balkanski prvak je v obeh disciplinah postal Silvester Jemenšek iz Slovenske Bistrice (6:09,31 in 13:11,09).

Primorci so v kategorijah z močno konkurenco zbrali še tri bronasta odličja. Član Gorice Egon Arčon je v kategoriji do 55 let na 60 metrov tekel izid 8,23, na 400 metrov pa 1:04,19. Zmagala sta Hrvat Slaven Žimbrek (8,12) in Grk Spiridon Skordilis (1:03,87).

Med dekleti se je posebej izkazala koprska specialistka za hitro hojo na tri kilometre Andreja Poklar (M 50). V združeni kategoriji vseh veterank (od M 35 dalje) je bila tretja s časom 17:43,51. Zmagala je Grkinja Renata Sarri (17:26,34).

Slovenska reprezentanca je osvojila še kopico zlatih odličij. S tremi oziroma z dvema naslovoma balkanskega prvaka sta izstopala veteran ljubljanskega AD Mass Albert Šoba (do 60 let) in član Veteranskega atletskega društva Ljubljana Drago Nikolić (do 65 let). Šoba je bil najhitrejši na 60 metrov (8,19), na enaki progi z ovirami (9,85) in še na 200 metrov (27,74). Nikolić je slavil na 200 (29,24) in 400 metrov (1:07,38).