ZSSS: Zvišanje minimalne plače na 800 evrov neto morda premalo ambiciozno

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije v koalicijski pogodbi kot pozitivne vidi možnost skrajšanja polnega delovnika na 30 ur na teden, ukrepe zoper prekarnost in pokojninsko reformo, ki bo krepila prvi steber. Predvideno zvišanje minimalne plače na 800 evrov neto je medtem "morda celo premalo ambiciozno", na področju zdravstva pa je manj konkretnih zavez, so danes ocenili v zvezi.

Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije    Foto: Borut Živulović/BOBO
Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije  Foto: Borut Živulović/BOBO

LJUBLJANA > Eden najpomembnejših načrtov koalicijske pogodbe je po besedah predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidije Jerkič obnovitev socialnega dialoga v okviru Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). To je nujno zato, "ker bo mogoče v tripartitnem dialogu sprejeti rešitve, s katerimi se bomo vsi strinjali".

Pogostejši izračun minimalnih življenjskih stroškov in usklajevanje minimalne plače

V zvezi z napovedanim zvišanjem minimalne plače na 800 evrov neto je v današnjem sporočilu za javnost poudarila, da je cilj zelo blizu in da je znesek "morda celo premalo ambiciozen". V ZSSS so namreč glede na podražitve pred kratkim predlagali izredno uskladitev minimalne plače za vsaj pet odstotkov, kar bi že pomenilo zvišanje na 801 evro.

Sindikalistka pa je zadovoljna, da se v prihodnje obeta pogostejši izračun minimalnih življenjskih stroškov, "kar bo samo po sebi pripeljalo do tega, da se bo minimalna plača usklajevala z njihovo rastjo".

30-urni delovnik kot poln delovni čas

Kot pozitivno je označila tudi napoved nastajajoče koalicije, da bi bilo mogoče 40-urni tedenski delovnik skrajšati na 30 ur, pri čemer bi se tak delovni čas štel kot poln, kar pomeni, da se višina plače in pravice iz pokojninskega zavarovanja ne bi spremenile. A v dokumentu ni določeno, kdaj in kako bi bila uveljavljena ta možnost, je izpostavila.

Jerkičeva je napovedala, da bodo pomagali tudi pri predvidenem odpravljanju prekarnosti, pri čemer pa da bo treba za začetek določiti, kaj prekarnost sploh je.

Pokojninska reforma naj bi okrepila prvi steber

V ZSSS so po njenih besedah naklonjeni tudi napovedani pokojninski reformi, ki bo krepila prvi steber. "Obljubljene so spremembe, dogovorjene v okviru socialnega dialoga, in cilj, ki je dostojno življenje. Seveda je vrag vedno v podrobnostih, zato bo treba na vsebino počakati. Bela knjiga in tripartitni sporazum, podpisan ob zaključku pogajanj, ki se niso končala z reformo, ampak zgolj z načeli, bo tu v pomoč. Obeta se najnižja zajamčena pokojnina v višini 700 evrov, seveda pa bo nujno razmišljati tudi o drugih pokojninah, ne le o spodnjem znesku," je napoved pospremila predsednica največje sindikalne centrale v Sloveniji.

Glede predvidene ukinitve davčne reforme vlade v odhodu je spomnila, da je niso podpirali, "razen v delu, ki je dvignil splošno olajšavo in usklajevanje zneskov po davčnih razredih, kar naj bi, kot razumemo, tudi ostalo".

Vztrajali bodo pri ureditvi področja varnosti, zdravja pri delu in poklicnih bolezni

Na področju zdravstva je v koalicijski pogodbi po njeni oceni manj konkretnih zavez. "Pod črto lahko razberemo, da je treba odpraviti čakalne vrste in zdravstvu nameniti dodatna sredstva ter povečati odstotek bruto domače proizvoda, ki ga namenjamo zdravstvu. Načrti so pravi, ustreznih rešitev pa do sedaj ni našla nobena vlada," je posvarila.

Bodo pa v ZSSS vztrajali še pri ureditvi področja varnosti in zdravja pri delu in končni ureditvi poklicnih bolezni, je napovedala. "Razburjenje povzroča tudi omemba prepovedi dela zdravnikov izven javnega zdravstva, ki pa je napisana tako, da jo lahko vsak razume po svoje," je dodala.

"Zelo v celofan zavito" določilo o možnosti prenehanja delovnega razmerja po izpolnitvi pogojev za upokojitev

Med "zanimivimi določili" iz koalicijske pogodbe je izpostavila še "zelo v celofan zavito" določilo o možnosti prenehanja delovnega razmerja po izpolnitvi pogojev za upokojitev oziroma o soglasju delodajalca za nadaljevanje zaposlitve.

"Kolektivna pogodba, ki kroži v javnosti, morda je ali pa tudi ni končni tekst. In na koncu je samo in zgolj to, kar je: koalicijska pogodba. V kolikšni meri, kako in kdaj pa bo v resnici meso postala, bo seveda pokazal čas. ZSSS bo aktivno sodelovala pri vsebini in pri določanju smeri, v katero bodo odločitve šle," je sklenila Jerkičeva.


Najbolj brano