Vlada ustavila financiranje Slovenske tiskovne agencije

Vlada je na včerajšnji dopisni seji potrdila odločitev Urada za komuniciranje (Ukom) in prenehala financirati Slovensko tiskovno agencijo (STA). Ukom se sklicuje na to, da od vodstva STA ni prejel določenih odgovorov in dokumentov, iz katerih bi lahko razbrali finančno poslovanje agencije, kar je smatral kot kršitev pogodbe o financiranju. V STA ocenjujejo, da to ogroža njihovo delovanje, vseeno pa napovedujejo, da bodo nadaljevali s svojim poslanstvom. Vodje poslanskih skupin koalicije so se danes dogovorile, da bodo opravili pogovore o financiranju STA, je povedal vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša. V DeSUS in poslanski skupini SMC sicer zahtevajo umik sklepa.

Čeprav zaustavitev financiranja s strani Ukoma ogroža njihovo 
poslovno stabilnost, na  STA poudarjajo, da bodo, dokler bodo 
lahko, nadaljevali s svojim poslanstvom. Foto: STA
Čeprav zaustavitev financiranja s strani Ukoma ogroža njihovo poslovno stabilnost, na STA poudarjajo, da bodo, dokler bodo lahko, nadaljevali s svojim poslanstvom. Foto: STA

SLOVENIJA > Kot poroča več medijev, je direktor Ukoma Uroš Urbanija odvzem financiranja STA “upravičil” s tem, da mu direktor agencije Bojan Veselinovič ni odgovoril na nekatera vprašanja, brez teh odgovorov pa da ne morejo ugotoviti, kaj pomeni primerno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe.

Urbanijo je med drugim zmotilo, da je odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj ena od podpisnic nedavnega dopisa, ki so ga odgovorni uredniki največjih slovenskih medijev poslali v javnost in v katerem so se zavezali, da ne bodo klonili pod pritiski vlade. Ukom je zahteval pojasnila, na kakšen način in kdaj je bil izveden pritisk nad Štrukljevo ali novinarje STA. Ker odgovora ni dobil, je to smatral za kršenje pogodbe.

Ukom je med drugim zmotilo tudi, da je STA več prostora namenila raperju Zlatanu Čordiću - Zlatku kot eni od novic, povezanih z Janezom Janšo. Zato jih je zanimalo, koliko intervjujev s pevci iz sveta zabavne glasbe je agencija STA opravila v zadnjem letu, koliko intervjujev so naredili s tistimi, ki so izdali nov CD, primerjava dolžine vseh teh intervjujev in podobno.

V včeraj sprejetem sklepu so tako med drugim zapisali, da “z opustitvijo posredovanja želene dokumentacije izvajalec krši določbi drugega in četrtega odstavka 6. člena Pogodbe, ki določata, da mora izvajalec predstavniku ustanovitelja na njegovo izrecno zahtevo nemudoma posredovati vso dokumentacijo o izvajanju javne službe (finančno, pravno, vsebinsko)”.

V sporočilu za javnost, ki so ga po seji poslali medijem, so odločitev o umiku financiranja STA sicer zamolčali.

STA: Izpolnjujemo vse pogodbene obveznosti

V vodstvu STA menijo, da Ukom nima pravne podlage za prenehanje financiranja javne službe obveščanja, ki jo na podlagi letne pogodbe izvaja STA. “STA namreč izpolnjuje vse obveznosti iz naslova pogodbe za opravljanje javne službe za leto 2020 in zakona o STA,” navajajo.

Kot dodajajo, je Ukom od njih zahteval vrsto pojasnil: od vsebinskih vprašanj, povezanih z novinarskim delom kolektiva STA, konkretnimi novinarskimi vsebinami in odzivi nanje, ki so v opreki z zakonsko zagotovljeno avtonomijo uredništva, do vrste listin, podatkov in zbirk podatkov, ki se nanašajo na tržno dejavnost. “Na dopise Ukoma je STA redno odgovarjala, na način in v okvirih, ki jih predvidevata zakonodaja in letna pogodba,” sporočajo iz vodstva STA, pri čemer poudarjajo, da je Ukom zahteval določene podatke, ki bi jih lahko le vlada, ki po zakonu o STA v imenu RS kot edine ustanoviteljice izvaja pravice družbenika.

Odzivi politikov na twitterju:

Boštjan Koritnik, minister iz kvote SMC, je povedal, da na dopisni seji ni glasoval, kar se sicer šteje kot strinjanje. “To ni moj resor, težko kaj več komentiram, vsekakor pa sem v fazi zbiranja informacij,” se je odzval danes. Dopisa oziroma sklepa, s katerim je vladni urad za komuniciranje predlagal ustavitev tekočega financiranja STA, minister, kot pravi, ni razumel kot ukinitve financiranja STA.

Navajajo še, da STA s svojim poslovanjem in drugimi informacijami redno seznanja nadzorni svet STA, letna poročila pa obravnavata tudi državni zbor in državni svet. Poslovanje STA je tudi predmet rednih letnih zunanjih in notranjih revizij. “Vse te varovalke izkazujejo, da izpolnjujemo vse z zakonom določene obveznosti brez kakršnih koli večjih posebnosti; še več, državni zbor je ob potrjevanju letnih poročil ustanovitelja, torej vlado, večkrat pozval k zagotovitvi zadostnega financiranja, sploh ob dejstvu, da STA stroške za opravljanje javne službe že vrsto let pokriva iz naslova svojih tržnih dejavnosti,” so navedli.

Tudi predsednica SD Tanja Fajon je izrazila ogorčenje nad odločitvijo vlade, "da ustavi, uniči, degradira STA in njen javni servis ter nadaljuje grob pogrom nad mediji v državi". "Zdaj nekateri, ki se deklarirajo za osamosvojitelje, rušijo postulate naše ustave, podsisteme in grobo posegajo v človekove pravice," je ocenila. Po njenih besedah odločitev vlade tudi "očitno kaže, da njen namen ni zaščititi javni interes". "Predsednika vlade ne zanima interes nacionalnih medijev, zanima ga zgolj interes svoje lastne stranke SDS," je dodala.

Zaustavitev financiranja s strani Ukoma ogroža poslovno stabilnost agencije in zmožnost opravljanja zakonsko predpisane javne službe obveščanja, vendar na STA poudarjajo, da bodo, dokler bodo lahko, kljub temu nadaljevali s celovitim, ažurnim in nepristranskim poročanjem.

“A v primeru nadaljevanja takšnega odnosa s strani Ukoma do STA bo ogrožena ne le stabilnost poslovanja in socialni položaj zaposlenih in sodelavcev, ampak tudi prihodnost agencije, ki bo drugo leto tako kot slovenska država praznovala 30 let obstoja,” so še poudarili.

DNS: Še en napad na novinarstvo

V Društvu novinarjev Slovenije vladna ustavitev financiranja STA ocenjujejo kot še en napad na novinarstvo. “Jasno je, da je to še en poskus uničenja nacionalne tiskovne agencije, ki je eden od stebrov kakovostnega in nepristranskega poročanja, kar smo že videli v sosednji Madžarski,” so zapisali in dodali: “Ustavitev financiranja STA s strani vlade razumemo kot neposredni napad na STA in na kakovostno novinarstvo v Sloveniji. S tem so ogrožene plače in preživetje okoli 100 zaposlenih, od tega nekaj več kot 80 novinarjev in fotoreporterjev. To je še posebej nerazumno v času, ko grozi gospodarska kriza in države pomagajo podjetjem ohranjati delovna mesta, ne pa prispevajo k njihovemu ukinjanju.”


Najbolj brano