V državi 61 cepilnih centrov, prednostni seznam ostaja enak, v svetovalni skupini znova Fafangel

Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil posodobljeno nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 ter prevetreno sestavo vladne svetovalne skupine, ki jo po novem vodi infektologinja Mateja Logar.

“Epidemije ni  konec, še vedno smo trdno v oranžni in daleč od 
rumene faze,” je opozoril minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: STA
“Epidemije ni konec, še vedno smo trdno v oranžni in daleč od rumene faze,” je opozoril minister za zdravje Janez Poklukar. Foto: STA

LJUBLJANA > Glavni cilj dopolnjene nacionalne strategije cepljenja je zmanjšati število težkih potekov bolezni covid-19 in število smrti ter posledično sprostiti zdravstvene zmoglivosti in omogočiti čim bolj normalno delovanje gospodarstva in družbenega življenja, je poudaril minister Janez Poklukar. Po ocenah stroke je za učinkovito obvladovanje epidemije potrebna najmanj 60-odstotna precepljenost prebivalstva.

61 cepilnih centrov

Posodobljena cepilna strategija, po kateri cepljenje poteka tako na primarni, kot na sekundarni in terciarni ravni, določa 61 cepilnih centrov v državi, od tega 13 v bolnišnicah, kjer bodo cepljeni predvsem zdravstveni delavci in sodelavci ter določeni kronični pacienti. Eden izmed cepilnih centrov bo deloval kot vojaška zdravstvena enota, še en cepilni center je na NIJZ, ki sicer tudi skrbi za distribucijo cepiva.

Novi stari člani vladne svetovalne skupine

Minister Janez Poklukar je “zaradi situacije, ki je nekoliko drugačna kot novembra in decembra”, prevetril strokovno svetovalno skupino ministrstva za zdravje, ki jo po novem vodi infektologinja Mateja Logar, vanjo pa se je vrnil epidemiolog in vodja centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Skupino sestavljajo še predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović, nekdanja državna sekretarka Simona Repar Bornšek, vodja Inštituta za mikrobiologijo na ljubljanski Medicinski fakulteti Miroslav Petrovec, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik, direktor NIJZ Milan Krek, infektologinja z UKC Maribor Nina Gorišek Mikšič, infektolog z UKC Ljubljana Matjaž Jereb in sociologinja z NIJZ Lucija Mak Uhan.

Koordinator bolnišničnih kapacitet ostaja Robert Carotta. Za prvo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje je bila imenovana Alenka Forte.

Poklukar je še povedal, da je v prvih dneh ministrovanja sestankoval z Zavodom za zdravstveno varstvo Slovenije z združenjem zdravstvenih zavodov, s katerimi skušajo na novo evalvirati ceno covid storitev in dogovoriti izhodišča za financiranje programov javnih zdravstvenih zavodov v letu 2020.

Šolniki na vrsti za diplomati in starejšimi od 65 let

Prednostne skupine za cepljenje ostajajo enake kot doslej, je dejal Poklukar. Na vrhu seznama tako ostajajo starejši od 80 let, sledijo starejši od 75 let, nato starejši od 70 let. Sledi skupina posebej ranljivih kroničnih bolnikov ne glede na starost, paciente v to skupino uvrščajo osebni zdravniki.

Za njimi so za cepljenje na vrsti diplomati, zaposleni na ministrstvu za zunanje zadeve, diplomatski predstavniki v Sloveniji in pripadniki Slovenske vojske, ki odhajajo na misije v tujino.

Sledi skupina starejših od 65 let, za njo pa zaposleni v vzgoji in izobraževanju. “Naš glavni cilj je ohraniti odprto in dostopno šolstvo ter tako zagotoviti normalen razvoj otrok,” je poudaril Poklukar, kdaj predvidoma naj bi ta skupina prišla na vrsto za cepljenje, pa, kot pravi, ne more z natančnostjo napovedati. “Dejstvo pa je, da bodo tudi znotraj šolstva organizirane prioritetne skupine. Prvi bodo na vrsti zaposleni v vrtcih in nižjih razredih osnovne šole, nato starejši od 50 let in ostali,” je napovedal.

Hkrati s šolniki bodo cepljeni tudi poslanci državnega zbora, državni svetniki, zaposleni na vladi in ustavnem sodišču ter nekateri drugi.

Sledijo kronični bolniki, stari od 18 do 64 let, ter zaposleni v kritični infrastrukturi, nazadnje pa vsi ostali, ki ne spadajo v nobeno od naštetih skupin.

Med cepivi ni mogoče izbirati

Glede na zelo omejene količine cepiv, ki jih v skladu z dogovorom z Evropsko unijo prejema Slovenija, ta hip ni mogoče izbirati med cepivi. “Ni ključno, s katerim cepivom bomo cepili, temveč da cepivo sploh imamo,” je izpostavil minister.

Posebnost je cepivo Astra Zeneca, ki je za zdaj zaradi pomanjkanja podatkov o učinkih na starejše prebivalstvo namenjeno cepljenju oseb v starosti od 18 do 64 let, obenem pa tudi cepljenju prebivalcev z zmanjšano pokretnostjo na domu.

Nabavili 349.000 dodatnih odmerkov Pfizerjevega cepiva

“Zadnja objavljena študija kaže, da je za ta namen mogoče uporabiti tudi Pfizerjevo cepivo”, je dodal Poklukar. Kot je povedal, so prav danes na ministrstvu dobili v podpis pogodbo za dodatnih 349.000 odmerkov cepiva Pfizer. “Računamo, da pride v drugem kvartalu.”

Na vprašanje, ali vlada po zgledu nekaterih drugih držav razmišlja, da bi poiskala cepiva tudi izven EU, je Poklukar odgovoril, Slovenija sama ne more kupovati cepiva od proizvajalcev, saj bi to pomenilo kršenje dogovora znotraj Evropske unije. “Ta hip sledimo usmeritvam in načelom EU. Na Evropskem svetu je sicer premier izpostavil, da je dobava cepiv prepočasna in v bližnji srednjeročni prihodnosti ne predstavlja obvladovanja epidemije, zato mora EU na tem področju narediti več.”

“Epidemije ni konec”

Minister pravi, da ga veseli zmanjševanje števila bolnišničnih postelj, ki jih zasedajo covidni bolniki, saj to odpira pot k normalizaciji izvajanja zdravstvenih storitev, ki niso povezane s covidom, vendar opozarja: “Epidemije ni konec, še vedno smo trdno v oranžni in daleč od rumene faze.”

Ko se bo število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 spustilo pod 500, bomo prešli v drugo fazo izhodne strategije za delovanje bolnišnic, ko “bomo zmogljivosti obeh kliničnih centrov za covid bolnike zmanjšali na 7,5 odstotka, bolnišnice na Ptuju, v Slovenj Gradcu, Trbovljah, Brežicah in Izoli pa bi v celoti namenili ostalim zdravstvenim storitvam”. Kar ne pomeni, da te bolnišnice ne bodo obravnavale covid pacientov, v urgentnih centrih bodo sive cone, od koder bodo pozitivne premeščali v bolnišnice s covid pacienti.

O spopadanju s tujimi sevi jutri na vladni seji

O novi, nigerijski različici novega koronavirusa, ki naj bi se pojavila v Sloveniji, minister Poklukar, kot je dejal, ni seznanjen. Glede britanskega seva pa je povedal, da je bilo v zadnjem tednu v Sloveniji sekvenciranih 62 primerov, kot je znano, pa je pri nas bil potrjen tudi južnoafriški sev.

“Kar zadeva tuje seve, jutri pričakujem uradno tedensko poročilo o tem,” je dejal minister in napovedal, da bo izzivom, ki jih prinaša širjenje novih različic virusa, posvečen pomemben del jutrišnje vladne seje. O dilemi, ki jo je v DZ izpostavil premier Janez Janša, pa: “Zapiranja si nihče ne želi, a obstaja realna grožnja, treba je biti maksimalno previden.”


Najbolj brano