Slovenija v nadzor tehtanja ribiških proizvodov

Slovenija sodeluje v evropskem projektu Nadzor tehtnic v ribiški industriji, v katerem ugotavljajo, da imajo vse sodelujoče države članice težave pri nadzoru ulovljenih količin ribiških proizvodov. V Sloveniji bo tako potekal pregled neavtomatskih tehtnic na večjih ribiških plovilih ter posnetek stanja na področju tehtanja ribiških proizvodov.

V Sloveniji bo  potekal pregled neavtomatskih tehtnic na večjih 
ribiških plovilih ter posnetek stanja na področju tehtanja ribiških 
proizvodov. Foto: Zdravko Primožič/FPA
V Sloveniji bo potekal pregled neavtomatskih tehtnic na večjih ribiških plovilih ter posnetek stanja na področju tehtanja ribiških proizvodov. Foto: Zdravko Primožič/FPA

LJUBLJANA > Projekt Nadzor tehtnic v ribiški industriji poteka v okviru delovne skupine za meroslovni nadzor evropske organizacije za zakonsko meroslovje WELMEC. V projektu poleg Slovenije sodelujejo še Danska, Irska, Islandija, Finska, Norveška in Švedska, izhaja iz objave urada za meroslovje na vladnem spletnem portalu.

Predstavniki sodelujočih držav so se do zdaj srečali na petih sestankih, na katerih so ugotovili, da imajo vse v projektu sodelujoče države članice težave pri nadzoru ulovljenih količin ribiških proizvodov predvsem zaradi uporabe neskladnih oziroma zastarelih avtomatskih in neavtomatskih tehtnic, ki omogočajo goljufivo tehtanje proizvodov. Kot opozarjajo, se pogostokrat tehtanje niti ne izvaja.

Posledično se ogromnih količin ulovljenih ribiških proizvodov ne prijavi, kar je v nasprotju z uredbo o spremljanju ulova in prodaji ribiških proizvodov, opozarjajo.

Na nedavnem petem sestanku je predstavnik Norveške predstavil nove tamkajšnje predpise na tem področju. Ti se nanašajo predvsem na sisteme tehtanja, ki se uporabljajo pri iztovarjanju oziroma tehtanju rib.

Predstavil je tudi sistem ribiške industrije na Norveškem, državni organi, ki izvajajo nadzor na tem področju, meroslovne in druge predpise s področja ribištva, problematiko, ki jo imajo inšpekcijski organi pri nadzoru količin prodanih rib ter podroben opis predpisov o novih avtomatskih tehtnicah in sistemih tehtanja, ki se bodo uporabljali pri iztovarjanju ribiških proizvodov.

V Sloveniji zdaj sledi pregled neavtomatskih tehtnic na večjih ribiških plovilih ter posnetek stanja na področju tehtanja ribiških proizvodov. Aktivnosti bodo potekale v sodelovanju z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano oziroma s pristojnim inšpektoratom.

Naslednji sestanek je predviden za konec avgusta. Takrat bo tudi slovenska stran lahko podala že nekaj grobih ugotovitev nadzora, so pojasnili.


Najbolj brano