Šarec: “Imamo 52 glasov”

Koalicijski peterček in Levica sta včeraj parafirala protokol o sodelovanju Levice z manjšinsko vlado. Partnerji so se domenili, da bodo poslanci Levice podprli Marjana Šarca za mandatarja, listi ministrskih kandidatov pa ne bodo smeli nasprotovati. Ker je za izvolitev vlade potrebna le navadna večina glasov poslancev, se bo Levica lahko vzdržala, ne da bi ogrozila izvolitev vlade.

Marjan Šarec je včeraj skopo sporočil, da ima 52 glasov, Luka 
Mesec pa je vsebino protokola predstavil kot “dobro priložnost, da 
se prekine s starimi praksami upravljanja države, ko se je ključne 
odločitve več ali manj sprejemalo za zaprtimi vrati vlade”. Foto: STA
Marjan Šarec je včeraj skopo sporočil, da ima 52 glasov, Luka Mesec pa je vsebino protokola predstavil kot “dobro priložnost, da se prekine s starimi praksami upravljanja države, ko se je ključne odločitve več ali manj sprejemalo za zaprtimi vrati vlade”. Foto: STA

LJUBLJANA > Po včerajšnjih parafih protokola o sodelovanju ni več ovir za podporo mandatarski kandidaturi, je po sestanku peterčka z Levico povedal Marjan Šarec in dodal: “Imamo 52 glasov.”

Ministrom ne bodo nasprotovali

Na vprašanje, kako so razrešili željo Levice, da bi vplivala na izbiro ministrov, je Šarec le kratko odgovoril: “Levica ne bo nasprotovala vladi.”

Marjan Šarec

kandidat za predsednika vlade

“Levica ne bo nasprotovala vladi.”

Obljubljeni glasovi so glasovi za mandatarsko kandidaturo, za katero kandidat potrebuje absolutno večino (najmanj 46 glasov vseh poslancev). Za glasovanje o vladi je potrebna navadna večina; pomembno je torej, da je število glasov za večje od števila glasov proti. Pet koalicijskih strank bo na septembrskem glasovanju o vladi lahko zagotovilo 43 glasov. Tudi če se Levica vzdrži, število glasov proti te številke ne more preseči.

Koalicijska pogodba se ne bo več spreminjala, ker je že bila predmet organov strank in tudi referenduma Levice, zagotavlja Šarec. Prav tako včerajšnja parafa jamči, da bo nespremenjen ostal protokol o sodelovanju.

Levica se je za zdaj zavezala, da bo podprla Marjana Šarca za predsednika vlade in Dejana Židana za predsednika državnega zbora. Kako bodo njeni poslanci naklonjeni kandidatom za ministre, bo znano, ko bodo v javnost prišla imena.

Pogovori o ministrskem razrezu naj bi se začeli takoj po potrditvi Šarca za predsednika vlade. “Po protokolu je mandatar zavezan, da se z nami usklajuje o njegovem predlogu imen za ministre, Levica pa je zavezana, da po usklajevanju paketu ne bo nasprotovala,” je pojasnil koordinator Levice Luka Mesec.

Levica bo vpeta v pripravo proračuna in ga bo dolžna podpreti

Levica bo sodelovala pri pripravi proračuna. “Proračun mora Levica po protokolu podpreti ob zavezi, da je vanj od začetka vključena,” je dogovor povzel Mesec.

Peterček in Levica bodo letno določali program dela, na pol leta bodo preverjali napredek, mesečno pa se bodo srečevali na usklajevalnih sestankih. Levica naj bi bila letno nosilka vsaj dveh projektov. V končnih določbah protokola so že določili, kateri projekti bodo v ospredju do konca leta 2018. “Ključna skupna projekta bosta ureditev pokojnin in skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu, projekt Levice pa nov zakon o minimalni plači,” je navedel Mesec. Glede pokojnin so se v koalicijski pogodbi dogovorili za dvig odmernega odstotka na 63, dvig minimalne pokojnine čez prag revščine na 620 evrov, dvig vdovskih in drugih pokojnin ter dvig prispevkov delodajalcev za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na 12 odstotkov do konca mandata. Pri minimalni plači je dogovor o dvigu na 700 evrov neto v naslednjem letu in pol.

Kot opozicijska stranka Levica ne bo imela svojih ministrov, pogovori o tem, ali bo imela državne sekretarje ali morda podpredsednika DZ, pa po besedah Mesca še potekajo.

SAB bo o vstopu v vlado odločala po izvolitvi mandatarja

V preteklih dneh so številne zadržke do sodelovanja v manjšinski vladi izrazili v Stranki Alenke Bratušek, a je predsednica stranke Alenka Bratušek kljub temu včeraj parafirala protokol o sodelovanju z Levico. V stranki so se tako odločili “ker je bil dosežen napredek pri usklajevanju njegove vsebine.”

Končno odločitev o vstopu v vlado in podpisu sporazuma o partnerstvu pa bo sprejel svet stranke SAB. Ta se bo sestal po odločanju o mandatarski kandidaturi Marjana Šarca v DZ.


Najbolj brano