Negativna civilna ocena za projekt drugi tir

Če se bo tako nadaljevalo, bo gradnja drugega tira večji problem, kot je bila gradnja Teš 6, opozarjajo v projektnem svetu za civilni nadzor nad gradnjo. Trdijo, da so v dokumentaciji, ki spremlja gradnjo, našli več “spodrsljajev”, ki kažejo, da so določeni stroški precenjeni, poraba denarja nejasna, nekatera že opravljena dela pa so stala nerazumno veliko denarja.

V civilni iniciativi za drugi tir opozarjajo, da je neučinkovito, da se 
razpis za viadukte čez Glinščinco vleče že pol leta. V 2TDK  pa 
odgovarjajo, da razveljavitve razpisov in pritožbe še ne zavlačujejo 
rokov za izvedbo v dolini.  Foto: projekcija 2TDK
V civilni iniciativi za drugi tir opozarjajo, da je neučinkovito, da se razpis za viadukte čez Glinščinco vleče že pol leta. V 2TDK pa odgovarjajo, da razveljavitve razpisov in pritožbe še ne zavlačujejo rokov za izvedbo v dolini.  Foto: projekcija 2TDK

LJUBLJANA > Svet za civilni nadzor nad gradnjo drugega tira je včeraj javnosti predstavil drugo poročilo, v katerem so številna opozorila, da projekt drugi tir poteka nepregledno in neučinkovito. Iz investicijskega programa izhaja, da bodo stroški investicije 1,2 milijarde evrov. Nekatere postavke so previsoke, če bi jih znižali, bi lahko prihranili od 100 do 150 milijonov, trdi predsednik sveta za civilni nadzor Jadran Bajec. Opozoril je, da jim ministrstvo za infrastrukturo še vedno ne zagotavlja vseh dokumentov. Do nekaterih pridejo šele na lastno zahtevo, po dolgih postopkih, na koncu pa so pomembni deli prekriti kot poslovna tajnost.

Dokumenta za tretjo os in drugi tir nista primerljiva

Razpis za Glinščico, ki se je zaradi domnevno ponarejene reference podjetja Markomark nival znašel pred kriminalisti in državno revizijsko komisijo, je za člane sveta le zadnji spodrsljaj, povezan z vodenjem projekta. “Ne moremo se strinjati, da se razpis za Glinščico vleče šest mesecev. To ni učinkovito,” je dejal Bajec. 2TDK bi lahko po trditvah sveta razpis objavila že lani in ne šele letos spomladi. Zapleti, ki smo jim priča, bi lahko zamaknili vse ostale roke za izvedbo gradnje, saj brez viadukta ne bo mogoče vrtati predorov.

Generalni direktor 2TDK Dušan Zorko je ob prihodu na sestanek s civilnimi nadzorniki pred novinarji zatrdil, da razveljavitve razpisov in pritožbe trenutno ne pomenijo nič in ne zavlačujejo rokov za izvedbo gradnje v dolini Glinščice. Na vprašanje, kdaj bodo ti roki ogroženi, pa je odgovoril: “Če pogledamo Karavanke, o tem ne bi želel špekulirati.”

Zorko zanika trditve, da svet za civilni nadzor ne more do podatkov. V 2TDK nadzornikom redno odgovarjajo, vendar imajo ti, po oceni Zorka, “problem v razumevanj tematike”. Ta Zorkova ugotovitev leti na trditve nadzornikov, da je bila priprava investicijskega programa za drugi tir enormno preplačana. Dars naj bi za investicijski program za tretjo razvojno os porabil 20.000 evrov, družba Deloitte, ki je pripravila investicijski program za drugi tir, pa naj bi za svoje delo dobila milijon evrov (800 tisočakov po redni pogodbi in še 200 na podlagi aneksa).

“Ta dva programa nista primerljiva. To, kar je naredil Deloitte pri nas, je naredil iz nič, to, kar dela Dars, ki ima veliko prakse in izkušnje, pa je druga zgodba,” je Zorko podkrepil svojo trditev, da je investicijski program pripravljen kakovostno in ni prenapihnjen.

Zrelo za prijavo?

Med “spodrsljaji”, ki so ob pregledu dokumentacije še zmotili civilne nadzornike, so nekatere nejasno definirane postavke v investicijskem programu. Med drugim naj ne bi dobili jasnega odgovora, kaj pomeni, da bo pol milijona evrov namenjenega vodenju prometa. Država drugi tir gradi z lastnimi in evropskimi sredstvi ter krediti, za ta namen pa je uvedla tudi pribitek k cestnini in takso na pretovor. Zadnja dva vira bosta v naslednjih desetletjih omogočila, da se bo v proračun projekta drugi tir nateklo tri milijarde evrov in ne le 1,2 milijarde, potrebne za gradnjo. Iz investicijskega progama ni razvidno, čemu bo namenjen ta presežni denar, opozarjajo nadzorniki.

Zaradi vseh tveganj, ki so jih odkrili, je podpredsednik sveta za civilni nadzor Emil Milan Pintar vodenju projekta že dal negativno oceno: “Če se bo tako nadaljevalo, bo to večji problem, kot je bil Teš 6.” Pintar se že sprašuje, ali smo na točki, ko bi bilo treba sume o nepravilnostih prijaviti računskemu sodišču, komisiji za preprečevanje korupcije in drugim pristojnim organom. “Če se bo projektni svet odločil, da v to smer ne bo šel, bo reagirala Sinteza KCD in na naslednji seji verjetno sprejela odločitve o prijavah za določene postopke v tem projektu,” je dejal Pintar.


Najbolj brano