Kipec CZ Zvezdanu Božiču

“Čestitam vsem prejemnikom priznanj in vsem našim družinam, ki nam nudijo podporo, da lahko mi uspešno opravljamo naše poslanstvo,” je na novinarski konferenci, ki je letos nadomestila slovesnost ob dnevu civilne zaščite, dejal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Kar nekaj najvišjih priznanj so letos dobili Primorci, najžlahtnejše pa je šlo v roke Zvezdanu Božiču.

Zvezdan Božič z najvišjim priznanjem, kipcem civilne zaščite. Foto: Bruno Toic
Zvezdan Božič z najvišjim priznanjem, kipcem civilne zaščite. Foto: Bruno Toic

LJUBLJANA > Več kot desetina vsega prebivalstva Slovenije je vključeno in aktivno deluje v okviru civilne zaščite, katere dan smo praznovali včeraj. Namesto slovesnosti, ki je bila zadnja leta na Brdu pri Kranju, je včeraj na novinarski konferenci spregovoril poveljnik civilne zaščite Slovenije Srečko Šestan, kasneje pa je skupaj s predsednikom Borutom Pahorjem, obrambnim ministrom Matejem Toninom in direktorjem uprave za zaščito in reševanje Darkom Butom podelil letošnja najvišja priznanja civilne zaščite.

Najvišje priznanje, kipec civilne zaščite, je prejel poveljnik civilne zaščite obalne regije Zvezdan Božič. “Seveda sem bil presenečen, ker v resnici za to sploh nisem vedel,” nam je včeraj po podelitvi zaupal Božič. V obrazložitvi so izpostavili njegov prispevek k razvoju civilne zaščite od njegove vključitve v sistem leta 1996. Božič je od takrat sodeloval na vseh večjih nesrečah v regiji, ob dveh velikih potresih, pri reševanju v poplavah v Železnikih, v begunski krizi, postojnskem žledu …

Poveljnik civilne zaščite obalne regije Zvezdan Božič (foto: Bruno Toič)

Poleg naštetega je Zvezdan Božič sistematično vodil in usmerjal področje varstva obalnega morja, postavil temelje sistema reševanja na morju in varstva morja, uspešno vodil več reševanj in velikih vaj, posebej se je izkazal tudi pri sodelovanju s kolegi iz Hrvaške in Italije, sodeloval pa je tudi v pomorski komisiji na Malti.

Kipec sprejel vimenu vseh poveljnikov

“Tako je pač naneslo,” ostaja skromen Božič. “Seveda sem presenečen in predvsem zadovoljen, da je kipec prišel v roke pripadniku civilne zaščite. Kipec so v minulih letih prejemali pripadniki drugih služb, seveda popolnoma zasluženo, zato ta kipec sprejemam v imenu vseh poveljnikov civilne zaščite. Na vseh ravneh, od vrha prek regijskih do občinskih štabov. Vendarle so oziroma smo poveljniki tisti, ki opravljajo najpomembnejšo nalogo za vsemi silami na terenu. Nismo za na televizijo, smo pa vedno od zadaj in skrbimo za vse,” je povedal.

“Brez vseh vas si delovanja tega sistema ne znamo predstavljati,” pa se je kakšno uro pred tem vsem pripadnikom civilne zaščite, gasilskih enot, prostovoljcem in pripadnikom vseh drugih reševalnih enot zahvalil poveljnik civilne zaščite Slovenije Srečko Šestan. Pripadnike civilne zaščite so ob lanski razglasitvi epidemije čakale naloge, ki jih doslej niso opravljali. “Predvsem mislim na sprejem, skladiščenje in razdeljevanje zaščitne opreme. 35 milijonov kosov te opreme smo razdelili od državnega do občinskega nivoja,” je povedal Šestan.

Darko But (levo) predaja plaketo civilne zaščite Darku Muhiču. (foto: Bruno Toič)

Vojska brez orožja

Bolnišnicam, zdravstvenim domovom in domovom starejših so pripeljali 143 zabojnikov, policistom so pomagali na kontrolnih točkah na meji, skrbeli so za ranljive člane družbe, pomagali pri povečanju prostorov za sprejem bolnikov v obeh kliničnih centrih, pri vzpostavitvah rdečih con, nazadnje pa razvažali in pomagali pri množičnih testiranjih.

Plaketo si je letos prislužil tudi Boris Budal (desno). (foto: Bruno Toič)

“V prvem valu je sodelovalo več kot 206.000, v drugem pa več kot 180.000 pripadnikov civilne zaščite. Ob vsem tem je bilo lani tudi nad vsemi pričakovanji več potreb po drugih posredovanjih, 174.000 pripadnikov sil za zaščito, reševanje in pomoč je lani opravilo več kot 22.000 intervencij, leto prej pa samo 19.000,” je poudaril Šestan.

Ob dnevu civilne zaščite so letos podelili kipec, 25 plaket in 25 zlatih priznanj, 75 srebrnih in 125 bronastih. Med prejemniki plaket je prav tako nekaj Primorcev, in sicer vodja preventive in namestnik poveljnika sežanskega gasilsko reševalnega zavoda Boris Budal, dolgoletni gasilski poveljnik iz Postojne Darko Muhič, Obalni letalski center Portorož in prostovoljno gasilsko društvo Tolmin.


Komentar novinarja

Danijel Cek

Vojska brez strelnega orožja

Letošnje praznovanje dneva civilne zaščite ne bi moglo pasti v primernejši čas za počastitev in zahvalo vsem nevidnim junakom najtežjih časov, kot jih mnogi imenujejo. Že dobro leto po svetu in skoraj eno leto pri nas razsaja epidemija novega koronavirusa, ki je na kolena spravila svet, države, druge skupnosti in marsikatero družino. Z nevidnim sovražnikom, kot smo lani spomladi imenovali novi virus, se mora v prvi vrsti seveda spopasti država. Predsedniki, ministri, politiki, ki so se ...

Preberi več

Najbolj brano