Janša s komisarjem za pravosodje Reyndersom o predsedovanju Slovenije EU

Slovenski premier Janez Janša se je danes v Bruslju srečal z evropskim komisarjem za pravosodje Didierjem Reyndersom. Govorila sta o ključnih dosjejih slovenskega predsedovanja Svetu EU, so sporočili iz vlade. Ali sta govorila tudi o evropskem javnem tožilstvu, ni znano. Janša naj bi se danes sestal še s komisarjem za širitev Oliverjem Varhelyijem.

Slovenski premier Janez Janša Foto: STA
Slovenski premier Janez Janša Foto: STA

BRUSELJ > Slovenski premier Janez Janša, ki se mudi na delovnem obisku v Bruslju, se je v sredo že srečal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Na delovni večerji sta govorila o ključnih dosjejih slovenskega predsedovanja Svetu EU. Dotaknila sta se tudi cen energentov, migracij, Zahodnega Balkana in vzhodnega partnerstva, so sporočili iz premierjevega kabineta.

O ključnih dosjejih do konca slovenskega predsedovanja je Janša danes govoril tudi z Didierjem Reyndersom. Ali sta govorila tudi o imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji, ni znano. Slovenija je edina sodelujoča članica, ki še ni imenovala svojih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva (EPPO). K temu je večkrat pozval tudi Reynders in opozoril na možnost ukrepanja komisije v primeru nespoštovanja uredbe o EPPO.

Najverjetnejša možnost ukrepanja proti Sloveniji je sprožitev pravnega postopka zaradi kršenja evropske zakonodaje, ki se lahko konča na Sodišču EU.

V Bruslju je slišati, da naj bi Evropska komisija v kratkem poslala pisma več članicam na podlagi uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Med članicami, ki se najpogosteje omenjata, sta Madžarska in Poljska, po nekaterih neuradnih pričakovanjih pa bi ga lahko prejela tudi Slovenija.

Janša je minuli teden v Bruslju, kjer se je udeležil srečanja voditeljev EU, na vprašanje, ali bo to pismo dobila tudi Slovenija, odgovoril: "Ne vem, zakaj bi Slovenija dobila tak poziv."

V Bruslju se je minuli četrtek mudil tudi minister za pravosodje Marjan Dikaučič, ki se je srečal z Reyndersom. Kot so pri tem pojasnili pri Evropski komisiji, sta govorila o imenovanju delegiranih tožilcev v okviru EPPO. Komisar je pri tem ponovno pozval k nujnosti nadaljevanja postopka za imenovanje obeh tožilcev ob upoštevanju nedavne odločitve upravnega sodišča, so navedli.

Reynders bo danes tudi sodeloval v razpravi, ki jo je pripravila skupina za spremljanje demokracije, pravne države in temeljnih pravic Evropskega parlamenta. Člani skupine so se v okviru misije nedavno mudili v Sloveniji.

V razpravi naj bi izmenjali mnenja o vladavini prava na podlagi drugega letnega poročila Evropske komisije o stanju vladavine prava v EU. V njem je komisija v primeru Slovenije izpostavila zaskrbljenost zaradi zamud pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev ter slabšanja položaja medijev. Med sodelujočimi je, kot je razvidno iz dnevnega reda zasedanj skupine, naveden tudi državni sekretar za evropske zadeve in predsedujoči Svetu EU za splošne zadeve Gašper Dovžan.


Najbolj brano